Cilvēki, kas mūs uzmeklē, nereti ir visai zemā punktā savā dzīvē. Kad esi tik zemu, ka tālāk vairs nav kur krist, tas ir mirklis, kad sāc celties augšup. Tad rodas iespējas – nāk pretī vajadzīgie cilvēki, rokās pagadās īstās grāmatas, informācija pati skrien virsū un tiec gandrīz tā kā celts un iebīdīts. Atnākot uz "Art of Living", man nebija nekādu ilūziju, ka tas man palīdzēs. Nekādu. Domāju – es grimstu, kāpēc lai es negrimtu kopā ar elpošanas tehnikām!?

Vēdiskajā kultūrā ir uzskats, ka cilvēkam dzīvē ir trīs veiksmes – pirmā, ka tu esi piedzimis par cilvēku, jo dzīvības formas ir dažādas. Otrā – kad tu sāc uzdot jautājumus "kas es esmu, kāpēc ar mani notiek tā, kā notiek?". Trešā – kad tev parāda ceļu, pa kuru iet, – bieži tas ir kāds skolotājs vai cilvēks pats piedzīvot atklāsmi. Pirmo veiksmi mēs visi esam dabūjuši, līdz otrai tiek maza daļa, bet trešajai – pavisam maza daļiņa.

Dieb kā zaķītis?

Katrs garīgais virziens, skola, prakse patiesībā ved uz vienu atbildi – kas es esmu un ko es te daru? Tikai metodes ir dažādas. "Art of Living" 156 pasaules valstīs piedāvā apgūt elpošanas tehnikas, jogu, meditāciju un dažādus procesus, kas ved ārpus ierastā rāmjiem. Elpa ir saistīta ar katru vissīkāko ķermeņa emocionālo vai fizioloģisko stāvokli. Mēs elpojam tā, kā mēs dzīvojam un otrādāk – dzīvojam, kā elpojam – harmoniski un dinamiski vai...

Kad atrodamies saspringtā stāvoklī, mūsu elpa ir saspringta, it kā aizturēta. Gluži kā zaķītis, kas pļavā pēkšņi ierauga vilku. Ko viņš dara? Ievelk elpu un diebj. Diebj, diebj, aizskrien līdz aliņai un izelpo – fūuu. Mūsdienu cilvēkam ir viena liela nelaime – viņš visu laiku diebj. Nav situācijas, kad viņš varētu iziet no lomas.

Senāk atnāci mājās, aizvēri durvis, un bija miers. Tagad miera nav nekur. Tas ir nepārtraukts stress, un mēs nepārtraukti diebjam – līdz ar to ne vienu mirkli neelpojam ar pilnu plaušu. Rodas šī ķēde – mūs pārņem bailes, mēs aizturam elpu, ķermenis noreaģē ar saspringumu un stresu, un no tā atkal rodas bailes. Mēs atkal aizturam elpu, un tā nemitīgi. Veģetatīvā distonija ir klasiskas sekas – cilvēks dzīvo nepārtrauktā stresā ar aizturēto elpu. Viņš nevienu mirkli neatslābst, pat miegā ne, jo daudziem ir miega problēmas – kaut ko guļ, analizē, kalkulē.

Kad bērns raud, mēs sakām – neraudi, nebļauj, neskrien, negrāb, neķer! Aizbāžam muti ar konfekti, knupīti, bet viņam vajag tās plaušas darbināt! Tas, ka mums traucē – tā ir mūsu problēma.

Un tā mēs paši iedzenam savus bērnus nepareizā elpošanas ritmā. Mūs iedresē nepareizi elpot. Kad vienreiz esi izbaudījis, kā tas ir elpot pareizi, tu vairs negribi atgriezties tur, kur tu biji. Protams, ir ģenētiskas, karmiskas saslimšanas, kur vienkārši ar elpošanu nevar tikt cauri, bet ar kaut ko ir jāsāk.

Kā atgriezties pie dabiskās elpas?

Ko var darīt? Ja stress un emocionālā situācija rada elpas aizturi, tad varam iedarboties uz ķermeni, apgūstot atbrīvotu elpošanu. "Art Of Living" iespējams iziet tā dēvēto pamatkursu, kurā māca tādu elpošanas tehniku Sudarshan Kriya, ko nemāca nekur citur. Pasaulē eksistē dažādas krijas, bet šī ir pieejama tikai AOL. Sanskritā Su nozīmē labāks, daršan – redzējums, krija – attīroša darbība. Kā redzējums? Sevis paša. Līdz ar to pēkšņi ieraugi, kur tu esi iestrēdzis, kas ar tevi notiek, saproti, ka tā vairs negribi turpināt – gribi dzīvot ar bērna vieglumu, nevis kā tas mūžīgi skrienošais zaķītis.

Elpas noslēpums – elpošanas prakse pret stresu un strupceļu
Foto: Imants Urtāns

Pēc šīs tehnikas apguves cilvēks spēj dzīvot tā, ka izdara savus darbus, bet nav sajūtas, ka kaut kas velkas aiz muguras. Elpojot kriju, cilvēka ķermenī un prātā notiek brīnumainas izmaiņas. Ir daudz zinātnisku pētījumu: kas notiek šūnu, plaušu, prāta, emociju līmenī, bet tas viss ir vairāk intelekta apmierināšanai. Reāli ir tā, ka atnāc uz kursu, izelpo kriju un jūti, ka kaut kas ar tevi ir noticis. Tu joprojām atceries pāridarījumus, ko kāds tev ir sagādājis, bet tev vairs tas nesāp un nesit ārā no sliedēm. Tagad tev ir attieksme – nu tā bija, bet dzīvojam tālāk. Elpošanas tehnika dzēš pagātnes iespaidus, kuri liek mūsu dzīvei ritēt pēc viena rutīnas scenārija. Cilvēki šobrīd nedzīvo tagadnē, mēs esam kā pagātne, kas uzreiz pārtop nākotnē tiešā veidā. Bet šī Sudarshan Kriya tevi it kā apstādina un tu ieraugi, ka šis mirklis ir unikāls! Elpošana palīdz izvadīt no organisma kaitīgos toksīnus, ceļ enerģijas līmeni un nomierina prātu.

Izejot šo pamatkursu, cilvēks iegūst zināšanas visai dzīvei, kuras var tālāk ikdienā izmantot pats savās mājās un vairs nekur nav jāiet. Viens no rādītājiem, ka šī sistēma strādā, ir tās panākumi pasaulē. Latvijā mēs vēl esam "zaļi" – darbojamies tikai četrpadsmito gadu, bet pasaulē šī tehnika pieejama jau vairāk nekā 35 gadus. Pamatkursu un šo konkrēto elpošanas praksi pasaulē apguvuši jau miljoniem cilvēku, Latvijā apmēram 2000.

Izsist sevi no rutīnas

Elpošanas tehnikas māca sagatavoti instruktori. Tās ir it kā no malas vienkāršas, taču patiesībā ļoti spēcīgas tehnikas, tāpēc tās nevar apgūt internetā vai no paziņu stāstītā. Ir nepieciešama zinoša cilvēka klātbūtne. Latvijā tādi esam septiņi skolotāji.

Kursā liela uzmanība tiek pievērsta ķermenim, jo mācām atbrīvoties no stresa un sasprindzinājuma. Pat jogas asanas ir vērstas nevis uz kaut kā uztrenēšanu, bet uz to, lai iemācītos atslābināties un vērot ķermenī notiekošo, – tā ir atšķirība no citām jogām. Kursā pirms galvenās tehnikas krijas vēl tiek apgūtas arī citas tehnikas.

Tāpat arī nepieciešams izpētīt mūsu prāta dabu – to, kā tas strādā, citā tālu varam uz to paļauties un kad tas ir jāvada. Daudz runājam arī par intelektu, kas ir mūsu ego? Ko ar to darīt? Cik tam ļauties, kā to vadīt? Un beigās iestājas tas mirklis, kad skaidrāk saredzam, kas mēs patiesībā esam. Ieraugām savu būtību – kas ir visa kursa mērķis, ejot cauri ķermenim, elpošanai, prāta un intelekta vērošanai, lai panāktu apstādinājumu.

Kad reizi mūžā esi izbaudījis atpūtu visos līmeņos – prāta, emociju, dvēseles –, tu saproti, kurp tev jāiet, ieraugi ceļu.

Jo elpošana, joga, zināšanas – tas ir tikai līdzeklis, lai tu nonāktu tur, kur tev jānonāk – pie sevis!

No 15. līdz 17. septembrim Rīgā notiks jauns "Art of Living" pamatkurss "Māksla būt laimīgam". Vairāk informācijas šeit.