Šoruden Estas Tonne savas šā gada turnejas ietvaros viesosies Rīgā ar koncertu "Reviving Water". Mūziķis koncertūres nosaukumu nekomentē, vien aicina pievienoties viņam ceļojumā, kur "okeāna atjaunošanās sākas no viena vienīga piliena".

Estas Tonne ir harizmātisks, izteiksmīgs mūziķis, vispirmām kārtām ģitāras virtuozs. Mūzika un ģitāras spēle viņam pašam ir kļuvusi par līdzekli bezdomu stāvokļa sasniegšanai, caur ko tad Tonne dalās ar savu daiļradi. Viņa muzikālās izpausmes nav iepriekš iestudētas, to plūdums nekā nav aprakstāms vai sasniedzams apzināti. Estas stāsta, ka uzstāšanās reizēs viņš pievēršas savu iekšējo procesu vērošanai, un nav nozīmes, kur tas notiek, – koncertā vai kādā festivālā.

Jebkurā uzstāšanās reizē, viņaprāt, vissvarīgākā prakse ir vērot savas ieelpas un izelpas izpausmi. Dažreiz tas ir vieglāk izdarāms, dažreiz grūtāk, it kā katra diena ienestu kādas jaunas kvalitātes šajā praksē. Taču, lai kas arī notiktu, koncertā mēs turpinām elpot, un kādā brīdī mēs esam viens un tas pats ieelpas un izelpas vilnis. Kad auditorija elpo vienā ritmā, ir sajūtams, kā vienā mirklī milzīgs daudzums klausītāju saplūst vienā veselumā. Mēs varam saukt to par intuīciju vai kolektīvu apziņu, kamēr vien mums ir kāda kopēja ideja, kādi kopēji nodomi un ir sajūta, ka šīs idejas ir jāiedzīvina, mēs dalāmies ar savu pieredzi.

Tonne savās uzstāšanās reizēs dalās ar savu pieredzi, ar to ko viņš šobrīd piedzīvo: ar attīrīšanos, ar apskaidrošanos un ar dziļākas saiknes ar dzīves ritmiem veidošanu.

Viņš nosauc sevi par ceļinieku un vērotāju. No vērotāja pozīcijas ir saskatāms, ka šajā pasaulē mēs ierodamies no kāda pilnīgāka stāvokļa, ko mēs neizprotam, neatceramies un visu dzīvi mēs meklējam ceļu, kā pie tā atgriezties.

Iespaidota no dažādiem mūzikas stiliem, Tonnes daiļrade nav aprakstāma ar kāda konkrēta stila raksturojumu. Flamenko, čigānu mūzikas ietekme, latīņu un elektroniski skanējumi – dažādi motīvi saplūst viens ar otru un pārsteidz klausītāju ar harmoniskām skaņām, aizraujošiem ritmiem, dažādām emocijām, aizrautības un sirsnības izpausmēm. Estas klāsta: "Mūzika mani ir apdāvinājusi ar jaunām zināšanām, kļustot par manu skolotāju un pavadoni, es jūtos kā bērns, kas atklājis mūziku no citas puses un atradis mūzikā savu ceļu un savu attīstību. Mūzika ir kļuvusi par manu neatkarīgo vēsturi, katru reizi radot skaņu, es esmu piedzīvojis īstenu radošu pārdzimšanu. Esmu daudz ceļojis, spēlējis solo uz ielām, festivālos, teātros un filmās, eksperimentējis ar citiem mūziķiem, dziedātājiem, dažādu stilu dejotājiem, aktieriem un pat dzejniekiem. Pateicoties šai mūzikai, esmu izmainījis savu iekšējo pasauli un to ļaužu pasauli, kas ir man blakus... Es jūtu, ka ir pienācis laiks parādīt jums īstenas brīvības un mīlestības mūziku, valstu un pasaules ceļu mūziku, sirds ceļa mūziku, kas ir izmainījusi manu dzīvi.. Bēdās un sāpēs, priekā un mīlestībā ir pienācis laiks dalīties ar šo skaņu burvestību."

11. oktobra vakarā Estas Tonne koncertēs Rīgas Kongresu namā – ar domubiedriem Džozefu Pepe Danca un Nenatelu Goldbergu. Vaicāts par iemesliem, kādēļ šajā koncerttūrē piedalās tieši šie mūziķi, Estas klāsta, ka viņš neveic izvēles. Ikkatru brīdi dzīve nes viņam neticamas tikšanās, un viņš tik spēj iet ceļu, kas viņa priekšā paveras. Viņaprāt, tā ir laba un spēcinoša sajūta, un, iespējams, dzīve ir tik jauka, pateicoties tieši tādām satikšanās reizēm. Savā ceļā Estas Tonne satiekas ar citiem mūziķiem, un viņu kopējā daiļrade veido vienu harmonisku skaņdabu, kur katrs spēlē savu partiju, balstoties uz uzticību, neizmērojamu mūzikas mīlestību.

Kas notiks, ja es atteikšos no visa, ko zinu, aizmirsīšu visu, ko man mācījuši, aiziešu no ierastās vides un ļaušu sev būt īstam? Vai iespējams, ka tad es sasniegšu jaunas virsotnes, kļūšu pats par sevi un atradīšu savas patiesās mājas? Estas Tonne