Foto: PantherMedia/Scanpix

No 1. janvāra Latvijā Imunizācijas valsts programmas ietvaros ir uzsākta valsts apmaksāta zīdaiņu vakcinācijas pret rotavīrusu. Latvijas bērnu infektologi un pediatri atbalsta šīs Veselības ministrijas ieviestās izmaiņas imunizācijas kārtībā, pieļaujot, ka tas palīdzēs būtiski samazināt nepatīkamā Rota vīrusa izplatību.

"Pēc daudzu gadu diskusijām, beidzot atrodot finansējumu zīdaiņu vakcinācijai pret rotavīrusu jeb vēdera vīrusu, Latvija ir pilnveidojusi savu vakcinācijas kalendāru atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem. Jau pēc pāris gadiem redzēsim, ka ieguldītie līdzekļi nesīs augļus. Paredzams, ka, tāpat kā citās valstīs, būtiski, līdz pat 80%, samazināsies bērnu saslimstība ar šo slimību, tiks atslogotas slimnīcas un ģimenes ārsti, ietaupīsies gan iedzīvotāju, gan valsts veselības un sociālā budžeta līdzekļi. Taču, pats galvenais - bērniem nebūs jācieš no rotavīrusa gastroenterīta," uzsver Ilze Grope, Latvijas Pediatru asociācijas un Bērnu Infektologu biedrības prezidente, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pediatrijas katedras asociētā profesore.

Līdz šim Latvijā bērniem līdz sešu mēnešu vecumam valsts vakcināciju pret rotavīrusu nodrošināja, sedzot 50% no izmaksām. "Protams, arī šāds atbalsts bija vērtīgs, taču vairums vecāku arī par samazinātu cenu vakcīnu atļauties nevarēja," atzīst Grope.

Pasaules Veselības organizācija jau 2009. gadā aicināja vakcīnu pret rotavīrusu iekļaut visu valstu imunizācijas kalendāros, atzīstot, ka tieši vakcinācija ir visefektīvākais līdzeklis bērnu pasargāšanai no šīs slimības. Šim ieteikumam jau sekojušas vairāk nekā 40 pasaules valstis, panākot ļoti pozitīvus rezultātus, norāda Grope.

Piemēram, Somijā, kur vakcinācija pret rotavīrusu tika uzsākta 2009. gadā, vakcinācijas aptvere pārsniedz 90%. Bērnu skaits, kuri nonāk slimnīcās ar rotavīrusu pirmajā dzīves gadā, valstī samazinājās par 87%. Savukārt ambulatoro apmeklējumu skaits saruka pat par 80%.

Jāatgādina, ka ar rotavīrusu pamatā slimo zīdaiņi un mazi bērni. Līdz piecu gadu vecumam gandrīz visi Latvijas bērni pārslimo šo slimību vienu, divas un pat vairākas reizes. Ar vemšanu un caureju, kas bērnu var piemeklēt līdz pat 20 reizēm diennaktī, organisms strauji atūdeņojas, kas ir bīstami mazuļa dzīvībai. Tāpēc aptuveni 50% gadījumu ar rotavīrusu slims bērns tiek ārstēts slimnīcā, kas nozīmē lielas izmaksas veselības aprūpes sistēmai, iespēju inficēties ar citu slimību, stresu vecākiem un bērnam, kā arī sāpes un bailes no analīzēm un manipulācijām.

Ieviešot valsts apmaksātu vakcināciju pret rotavīrusu, vakcinācija būs vienkāršāka gan vecākiem, gan ārstiem – vakcīna vairs nebūs jāiegādājas aptiekā ar ārsta izrakstītu recepti, kā līdz šim. Arī vakcīnu iegāde notiks centralizēti, kas ļaus ietaupīt veselības aprūpes budžeta līdzekļus. Vakcīnas pirmā deva paredzēta zīdaiņiem divu mēnešu vecumā.

Citu valstu pieredze rāda, ka, uzsākot zīdaiņu vakcināciju, no rotavīrusa infekcijas riska tiek pasargāti arī pārējie ģimenes locekļi – brāļi, māsas, vecāki un vecvecāki, un pieaug kolektīvā imunitāte pret šo slimību sabiedrībā kopumā. Ja arī tomēr vakcinētais bērns saslimst, kas retos gadījumos ir iespējams, slimība norit vieglā formā un mazulim nevajag ārstēties slimnīcā un ciest no sāpīgām injekcijām.

"Rotavīrusu infekcijas profilakses rezultātā tiek ne tikai samazināta lielā pacientu plūsma neatliekamās palīdzības un bērnu nodaļās. Tā ir iespēja pasargāt mazos bērnus no ciešanām, kas saistītas ar slimības norisi un ārstniecību. Mūsu pētījumi rāda, ka rotavīrusu infekcija būtiski ietekmē visas ģimenes dzīves kvalitāti, tāpēc vakcīnas pieejamība vērtējama ļoti pozitīvi," uzsver profesore Dace Gardovska, RSU Pediatrijas katedras vadītāja, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītāja.

Ministru kabineta sēdē atbalstītie Vakcinācijas noteikumu grozījumi paredz vēl vienu jaunumu - no 2017. gada 1. janvāra vakcinācijas kalendārs tiks papildināts ar otro vakcīnu pret vējbakām septiņus gadus veciem bērniem. Tādejādi bērniem tiks nodrošināta labāka imunitāte pret vējbakām arī turpmākajā dzīvē, neļaujot viņiem saslimt ar šo slimību reproduktīvā vecumā, kad pieaug komplikāciju risks. Piemēram, ja sieviete ir gaidībās un saslimst ar vējbakām, bērniņa veselība ir apdraudēta.

"Latvijas iedzīvotājiem - bērnu vecākiem un arī pašiem bērniem - vajadzētu zināt, ka Latvijā ir viena no labākajām imunizācijas programmām Eiropas Savienībā. Taču slimības, tāpat kā sabiedrība, nevis stagnē, bet attīstās un mainās. Ļoti iespējams, ka pēc gada, diviem vai pieciem Latvijas vakcinācijas kalendārs atkal būs jāpapildina. Jau šobrīd, pieaugot saslimstībai ar garo klepu, ārsti domā par atkārtotas vakcīnas devas nepieciešamību pusaudžiem, lai pasargātu no slimības un nāves tos mazuļus, kuri vēl nav vakcinēti," uzskata asoc. profesore Grope.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!