Gatavojoties Pasaules kausa izcīņai, Velsas regbija izlase sestdien Dublinā ar 16:10 (10:10) negaidīti pieveica Eiropas spēcīgāko izlasi Īriju, bet Skotija Edinburgā ar 48:7 (23:7) sagādāja rekordsmagu sakāvi Itālijai.

Pirms divām nedēļām Velsa bez vairākiem pamatsastāva spēlētājiem savā laukumā no Īrijas saņēma smagu pērienu (21:35), ielaižot četrus piezemējumus un vienu brīdi zaudējot pat ar 0:25. Atbildes spēlei Velsas treneris, jaunzēlandietis Vorens Gatlands pieteica faktiski šobrīd spēcīgāko sastāvu (izņemot savainoto kapteini Semu Vorbērtonu), un komandas sniegums ievērojami uzlabojās - gan uzlabojot spēli aizsardzībā, gan noslāpējot īru uzbrukumus.

Pēc fulbeka Lī Hāfpenija 18. minūtē realizētā soda sitiena (3:0) Velsa iespieda mājiniekus pie viņu ieskaites laukuma un vairākkārt atteicās no vieglām trīspunktu iespējām, izvēloties raidīt bumbu stūrī. Risks attaisnojās, kad pēc sānu iemetiena kārtējo reizi izveidotajā molā velsiešiem izdevās aizstumt īru mūri pāri ieskaites laukuma līnijai un Džastinam Tipurikam gūt piezemējumu (10:0). Puslaika beigas aizritēja ar Īrijas pārsvaru, vispirms desmitais numurs Džonijs Sekstons ar soda sitienu samazināja rezultāta starpību (10:3), bet tiesneša pieliktajā laikā Īens Hendersons realizēja īru ilgstošo ofensīvu (10:10).

Arī otrais puslaiks aizritēja ātrā tempā, taču uznākušais lietus apgrūtināja bumbas kontroli, tādējādi dominēja aizsardzība. Vienīgos punktus puslaikā guva Hāfpenijs, divreiz sodot pretiniekus par pārkāpumiem (16:10). Gluži kā pirmajā puslaikā, pēdējās minūtes Īrijai bija izteikts pārsvars un pieliktajā laikā Šonam Kroninam ar komandas biedru tarānu pat izdevās šķērsot velsiešu ieskaites laukuma līniju, taču izmisīgā aizsardzībā diviem pretiniekiem izdevās nepieļaut bumbas pieskaršanos zemei, un Velsa svinēja pelnītu uzvaru.

Šī spēle bija skumjas atvadas Īrijas izlases un Eiropas divkārtējās čempiones "Munster" kapteinim Polam O'Konelam, aizvadot pēdējo spēli izlases sastāvā savā dzimtenē. 35 gadus vecais O'Konels pēc Pasaules kausa izcīņas turpinās karjeru Francijas čempiones un pēdējo divu sezonu Eiropas čempiones "RC Toulonnais" sastāvā.

Velsas uzvara pastiprinājusi intrigu Pasaules kausa izcīņas A grupā, kur to gaidīs Austrālija un Anglija. Pirms pārbaudes spēlēm vairums regbija komentētāju uzskatīja, ka tieši velsieši paliks aiz borta, ņemot vērā, ka angļi spēlēs savā laukumā, bet austrālieši ir īsts pēdējo gadu bubulis - pēc Gatlanda iecelšanas par izlases treneri Velsa austrāliešus pārspējusi pirmajā spēlē 2008. gadā, bet pēc tam cietusi desmit zaudējumus pēc kārtas, turklāt septiņus - savā laukumā, bet pēdējās piecās spēlēs zaudēts ar 5 vai mazāk punktu starpību, vairākkārt liktenīgo piezemējumu ielaižot pēdējās minūtēs. Tomēr Austrālijas sakāve Jaunzēlandē, kā arī Anglijai glaimojošais nelielais zaudējums Francijā, kā arī Velsas panākums Īrijā apliecinājuši, ka nākotne ir miglā tīta, un gaidāmas aizraujošas cīņas.

Tikmēr Skotija Edinburgā ar 48:7 (23:7) sakāva Itāliju. Ja pirms nedēļas viesos Skotija tikai pēdējās minūtēs izrāva uzvaru, šoreiz tā laukumā dominēja visu spēli, izdarot sešus piezemējumus - pa divām reizēm izceļoties Šonam Lamontam un naturalizētajam holandietim Timam Viseram.

Citās pārbaudes spēlēs ASV Filadelfijā ar 19:24 zaudēja Anglijas Premjerlīgas klubam "Harlequins", Kanāda Halifaksā ar 19:12 pieveica "Guinness Pro 12" (kurā spēlē Īrijas, Velsas, Skotijas, kā arī Itālijas klubi) čempioni "Glasgow Warriors", Samoa Londonā ar 24:27 zaudēja internacionālajai "barbaru" izlasei, Gruzija Ņūkāslā ar 7:27 zaudēja citam Anglijas Premjerlīgas klubam "Newcastle Falcons", Tonga Notingemā ar 69:14 sakāva Anglijas otrās līgas klubu "Nottingham Rugby Club", bet Japāna Osakā ar 40:0 otrreiz sakāva Urugvaju.

Šonedēļ komandas aizvadīs pēdējās pārbaudes spēles. 2. septembrī Kanāda-Gruzija, 5. septembrī Anglija-Īrija, Francija-Skotija, Velsa-Itālija, desmitkārtējā Anglijas čempione "Leicester Tigers"-Argentīna, seškārtējā Anglijas čempione "London Wasps"-Samoa, ASV-Austrālija, Japāna-Gruzija, Rumānija-Tonga, 6. septembrī Kanāda-Fidži, basku izlase-Urugvaja.

Pēc neveiksmes savā laukumā Īrija zaudējusi rekordaugsto otro pozīciju pasaules rangu tabulā, kurā tā noturējās nieka vienu nedēļu (turklāt var vispār izkrist no pirmā piecinieka, ja nākamnedēļ zaudēs Anglijai), bet Velsa pakāpusies līdz 5.vietai, apsteidzot Angliju. Pašlaik Top 20 izskatās šādi: 1. Jaunzēlande (92,89 punkti), 2. Austrālija (86,67), 3. Īrija (85,19), 4. DĀR (85,15), 5. Velsa (84,63), 6. Anglija (84,24), 7. Francija (80,90), 8. Argentīna (78,39), 9. Fidži (77,04), 10. Skotija (76,10), 11. Tonga (75,25), 12. Samoa (75,14), 13. Gruzija (72,16), 14. Japāna (71,15), 15. Itālija (70,53), 16. ASV (70,36), 17. Rumānija (66,73), 18. Kanāda (63,28), 19. Urugvaja (62,11), 20. Namībija (61,85). Interesanti, ka Pasaules kausa izcīņā piedalīsies visas pirmā divdesmitnieka valstis.

Pasaules kausa izcīņa norisināsies Anglijā no 18. septembra līdz 31. oktobrim. A jeb "nāves grupā" spēlēs Austrālija, Anglija, Velsa, Fidži un Urugvaja, B grupā - DĀR, Skotija, Samoa, ASV un Japāna, C grupā - Jaunzēlande, Argentīna, Tonga, Gruzija un Namībija, bet D grupā - Francija, Īrija, Itālija, Kanāda un Rumānija.

Pasaules kausu divas reizes izcīnījušas Jaunzēlande (1987. un 2011. gadā), Austrālija (1991. un 1999. gadā) un Dienvidāfrika (1995. un 2007. gadā), kā arī vienreiz Anglija (2003. gadā).