Foto: Reuters/Scanpix
Pasaules kausa izcīņā futbolā, kas norisinās Brazīlijā, šodien tiek noskaidrotas pirmās divas pusfinālistes.

Vispirms plkst.19 pēc Latvijas laika Riodežaneiro pilsētā tiksies Francija un Vācija.

Apakšgrupu turnīrā Francija sākotnēji ļoti pārliecinoši pieveica Hondurasu un Šveici, bet trešajā mačā, kas neko vairs neizšķīra, cīnījās 0:0 ar Ekvadoru, uzvarot E apakšgrupā. Savukārt astotdaļfinālā Francija mača izskaņā spēja salauzt Nigērijas pretestību un triumfēt ar 2:0.

Francija vienīgo reizi kausu izcīnīja pašu mājās 1998.gadā, bet vēl trīs reizes iekļuvusi labāko trijniekā, finālu sasniedzot arī 2006.gadā. Pirms četriem gadiem iekšējo konfliktu dēļ nepārvarēja grupu turnīru.

PASAULES KAUSA SPĒĻU KALENDĀRS/ REZULTĀTI

Tikmēr Vācija grupu turnīrā sākotnēji sagrāva Portugāli, turpinājumā nospēlēja 2:2 ar skandālu nomocīto Ganu, bet trešajā cīņā ar 1:0 pārspēja ASV, kas deva pirmo vietu G grupā. Pēcāk sekojošajā astotdaļfinālā Vācija vien papildlaikā ar 2:1 apspēlēja Alžīriju.

Vācija izlaidusi tikai divus finālturnīrus to vēsturē, bet titulu izcīnījusi 1954., 1974. un 1990.gadā. Finālā vācieši spēlējuši vēl četras reizes, bet iepriekšējos divos turnīros ierindojusies trešajā pozīcijā. Iepriekšējos astoņos turnīros bez medaļām palikusi tikai 1994. un 1998.gadā, kad zaudēja ceturtdaļfinālā.

PASAULES KAUSA KOMANDU SASTĀVI

Savukārt otrs šī Pasaules kausa pusfinālists tiks noskaidrots, kad plkst.23 pēc Latvijas laika Fortalezā mājiniece Brazīlija tiksies pret Kolumbiju.

Apakšgrupu turnīrā Brazīlija trīs mačos tika pie septiņiem punktiem, kas to A grupas kopvērtējumā, pateicoties labākai vārtu attiecībai, ierindoja pirmajā vietā, apsteidzot Meksiku. Vēlāk astotdaļfinālā brazīlieši vien ar lielām pūlēm pēcspēles 11 metru sitienu sērijā ar 2:1 apspēlēja Čīli.

Brazīlija ir piedalījusies visos Pasaules kausa finālturnīros, uzvarējusi 1958., 1962., 1970., 1994. un 2002.gadā.

Tikmēr Kolumbijai izdevās uzvarēt visās trīs C apakšgrupas spēlēs, kas tai ļāva iegūt maksimāli iespējamos deviņus punktus un apsteigt Grieķiju. Pēc tam astotdaļfinālā kolumbieši ar 2:0 pārspēja 2010.gada Pasaules kausa ceturtās vietas īpašnieci Urugvaju.

Kolumbija piedalās savā pirmajā finālturnīrā kopš 1998.gada un kopumā piektajā vēsturē. Šī ir tikai otrā reize, kad valstsvienība spējusi izkļūt no apakšgrupas, iepriekš to paveicot vien tālajā 1990.gadā.

Sacensības 12 Brazīlijas pilsētās un stadionos ilgs līdz 13.jūlijam.

PASAULES KAUSA STATISTIKA

Pasaules kausa izcīņas futbolā astotdaļfinālam kvalificējās sešas Eiropas un piecas Dienvidamerikas komandas, bet grupu turnīru nepārvarēja neviena Āzijas vienība.

Valstsvienības bija sadalītas astoņās apakšgrupās, pa četrām izlasēm katrā. Visas turnīra dalībnieces aizvadīja trīs grupas spēles. Tālāk katras grupas divas labākās komandas turpina cīņu izslēgšanas fāzē, kur sākotnēji nonāks 16 valstis, sadaloties astoņos pāros. Turpinājumā katrā izslēgšanās kārtā izlašu skaits saruks uz pusi, līdz finālā iekļūs divas spēcīgākās turnīra dalībnieces.

Brazīlijai ticis gods finālturnīru rīkot otro reizi. Iepriekš 1950.gada turnīrā mājinieki aizspēlējās līdz pat finālam, kurā negaidīti atzina Urugvajas valstsvienības pārākumu. Pasaules kauss pirmo reizi kopš 1978.gada un sesto reizi kopumā tiek rīkots Dienvidamerikā.

Pasaules kausa izcīņa Brazīlijā pārliecinoši kļuvusi par dārgāko vēsturē, kas radījis dažādu sajūtu kontrastu valsts iedzīvotājos. Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA) un Brazīlijas varasiestādes kopā turnīram iztērējušas aptuveni 14 līdz 16 miljardus ASV dolāru (desmit līdz 11 miljardus eiro), kas ir aptuveni četras reizes vairāk nekā izmaksas 2010.gada Pasaules kausā Dienvidāfrikas Republikā.

Brazīlijā pirmo reizi Pasaules kausa finālturnīru vēsturē tiek izmantota vārtu līnijas tehnoloģija, kas strīdīgās situācijās precīzi ļauj noteikt, vai bumba pilnībā šķērsojusi vārtu līniju.

Pirmo reizi kopš 1950.gada finālturnīrā debitējusi tikai viena izlase - Bosnija un Hercegovina.

Visvairāk reižu Pasaules kausa vēsturē triumfējusi Brazīlijas izlase, kas spējusi kausu pacelt piecas reizes, četras reizes uzvarējusi Itālija, bet trīs - Vācija. Tikmēr Argentīnai un Urugvajai tas izdevies divos gadījumos, bet pa reizei prestižajās sacensībās uzvarējusi arī Anglija, Francija un Spānija, kas ir pašreizējā kausa īpašniece. Tāpat Brazīlija ir vienīgā valstsvienība, kas piedalījusies pilnīgi visos 20 finālturnīros, 18 reizes laukumā devušās Itālijas un Vācijas izlases, bet Argentīna - 16.

Pirms četriem gadiem DĀR čempionu titulu izcīnīja Spānija, kas finālā ar 1:0 papildlaikā uzvarēja Nīderlandi. Savukārt trešo vietu otrajā turnīrā pēc kārtas izcīnīja Vācija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!