Foto: Sputnik/Scanpix
No Phjončhanas olimpiskajām spēlēm diskvalificētā Krievijas Olimpiskā komiteja (OKR) otrdien nosūtījusi oficiālu vēstuli ar prasību Starptautiskajai Olimpiskajai komitejai (SOK) izskaidrot, kēpēc vairāki vadoši šīs valsts ziemas sporta veidu pārstāvjiem aizliegts piedalīties šī gada Olimpiādē.

Biatlonists Antons Šipuļins un slēpotājs Sergejs Ustjugovs, tāpat kā seškārtējais olimpiskais čempions šorttrekā Viktors Ans, kā arī virkne citu sporta veidu pārstāvji nevarēs piedalīties gaidāmajās Phjončhanas olimpiskajās spēlēs.

SOK līdz šim nav komentējusi, vai skaidrojusi, kāpēc šie sportisti nesaņems uzaicinājumus uz Olimpiādi, lai arī viņu uzvārdi nav figurējuši iepriekš izskanējušajos dopinga skandālos.

Jau vēstīts, ka Krievija 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs triumfēja medaļu ieskaitē, tomēr jau gadu vēlāk Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) neatkarīgas komisijas izmeklēšanā, kuru vadīja kanādiešu jurists Ričards Maklarens, tika gūts apstiprinājums, ka Krievijā bija izveidota valsts atbalstīta dopinga sistēma, kulmināciju pārkāpumos sasniedzot tieši savās mājās notikušajās olimpiskajās spēlēs, kad virknei mājinieku sportistu tika nomainītas pozitīvas dopinga proves pret "tīrām" analīzēm.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) decembrī piesprieda diskvalifikāciju visai Krievijas Olimpiskajai komitejai, kas tai liegs piedalīties Phjončhanas olimpiskajās spēlēs. Tiesa, Krievijas sportisti varēs startēt zem neitrāla karoga, bet uz viņu formastērpiem būs uzraksts "Olympic Athlete from Russia" (OAR) jeb "Olimpiskais sportists no Krievijas".

SOK izveidoja īpašu ekspertu komisiju četru cilvēku sastāvā, kura rūpīgi izvērtēja, vai potenciālie pretendenti startam Phjončhanā atbilst noteiktiem kritērijiem. Tika vērtēts vai sportisti nekad nav diskvalificēti par dopinga lietošanu un nav pārkāpuši antidopinga noteikumus, vai viņi ir veiksmīgi izgājuši dopinga pārbaudes pirms olimpiskajām spēlēm. Krievijas Olimpiskā komiteja bija iesniegusi sarakstu ar 500 potenciālajiem Phjončhanas olimpisko spēļu dalībniekiem, bet pēc SOK ekspertu komisijas slēdziena no šī saraksta izslēgti 111 atlēti.

Šo 111 sportistu vārdi netika atklāti, bet tagad noskaidrojies, ka starp viņiem ir arī ļoti titulēti sportisti, kuri līdz šim dopinga lietošanā nebija apsūdzēti.

"Mēs kategoriski nepiekrītam šādam SOK lēmumam un pieprasām skaidrojumus. Tāpat mēs vēlreiz nosūtīsim savus kandidātu sarakstus," teica OKR viceprezidents Sergejs Pozdņakovs, vēlreiz uzsverot, ka neviens no šiem sportistiem nekad nav pieķerts dopinga lietošanā.

Iepriekš Krievijas medijos izskanēja pieņēmums, ka SOK nevēlas, lai Phjončhanā startētu sportisti, kuri piedalījās Soču olimpiskajās spēlēs, taču šis pieņēmums izrādījies aplams, jo, piemēram, Krievijas hokeja izlasē aizliegumu saņēmuši pieci kandidāti, kuru vidū nav zvaigžņu Pāvela Dacjuka, Iļjas Kovaļčuka un Vjačeslava Vojnova, kuri startēja Sočos. Tāpat Dienvidkorejā varēs startēt Krieviju pārstāvošais amerikāņu snovbordists Viks Vailds, kurš Sočos izcīnīja divas zelta medaļas.

Tikmēr Francijas laikraksts "Le Monde" otrdien ziņo, ka titulētais šorttrekists Ans uzaicinājumu startēt Phjončhanā nav saņēmis, jo arī ar viņa dopinga analīzēm Sočos notikušas manipulācijas.

Jau vēstīts, ka Ans 2006.gada olimpiskajās spēlēs Turīnā, startējot zem savas dzimtenes Dienvidkorejas karoga, izcīnīja zelta medaļas 1000 un 1500 metru distancēs, 5000 metru stafetē, kā arī ieguva bronzu 500 metros.

Vankūveras olimpiskajām spēlēm viņš nekvalificējās, bet pirms četriem gadiem Sočos, pārstāvot Krieviju, triumfēja 500 un 100 metru distancēs, 5000 metru stafetē, bet 1500 metros tika pie bronzas.

Ana kontā ir arī 20 zelta medaļas pasaules čempionātos.

Savukārt Ustjugovs ir viens no pasaules labākajiem slēpotājiem, pērn divas reizes uzvarot pasaules čempionātā un arī esot labākais prestižā "Tour de Ski" seriāla kopvērtējumā.

Savukārt Šipuļins divreiz iekļuvis Pasaules kausa biatlonā sezonas kopvērtējuma trijniekā un Soču olimpiskajās spēlēs kļuva par čempionu 4x7,5 kilometru stafetē.

Iepriekš portāls "insidethegames.biz" prognozēja, ka Phjončhanā varētu startēt aptuveni 200 "Olimpisko sportistu no Krievijas", kas būtu tikai nedaudz mazāk kā pirms četriem gadiem Sočos, kad savās mājās notikušajā Olimpiādē piedalījās 214 Krievijas atlēti.

SOK gan uzsver, ka no 389 sarakstā palikušajiem sportistiem vairāk kā 80% Sočos nestartēja. Jāpiebilst, ka 2002.gadā Soltleiksitijas Olimpiādē Krieviju pārstāvēja 151 sportists, pēc četriem gadiem Turīnā bija 174 atlētu liela komanda, bet 2010.gadā Vankūverā Krievijai bija 175 sportisti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!