Foto: Shutterstock
Sulīga vistiņa ar apetītlīgi zeltainu, kraukšķīgu garoziņu ir bezgala kārdinoša, turklāt ar to var mieloties gan tie, kas vienkārši vēlas panašķēties ar ko garšīgu, gan sporta draugi un tievētaji. Tiesa gan, ja “sēdi uz diētas”, kraukšķīgo ādiņu labāk atdod draugam, izbaudot vien maigo gaļu, kas slēpjas zem tās. Šoreiz skaidrosim, kā pagatavot vistu ar zeltainu garoziņu, kas ne vien garšo debešķīgi, bet arī veic svarīgu uzdevumu – cepšanas laikā pasargā vistas gaļu no izkalšanas, nodrošinot nevainojamu gala rezultātu.

Uzzini vienkāršus, bet noderīgus ieteikumus, un atklāj galvenos priekšnosacījumus, kas jāievēro, lai ceptas vistas garoziņa būtu perfekta – zeltaina un kraukšķīga, bet gaļa – sulīga.

Pareizā cepamtrauka izvēle

Bieži vien pie stikla vai metāla cepamformas vistas ādu "pierauj", tādēļ visdrošākā izvēle būs keramiskā forma. Ja tev kādā virtuves stūrī mētājas no omes mantota čuguna panna, kurai nekādi nespēj atrast pielietojumu, tad naski velc to ārā un nospodrini! Čuguna panna ir ideāli piemērota vistas cepšanai, jo tā uzsilst vienmērīgi un lieliski saglabā siltumu.

Foto: Shutterstock

Cepamais pulveris

Kaut gan parasti šo produktu ir ierasts redzēt dažādu konditorejas izstrādājumu receptūras sastāvā, izrādās, ka arī, cepot vistiņu, tas var būt visai noderīgs. Tu jautāsi, kādēļ? Portāla "Jedimdoma" speciālisti skaidro, ka cepamais pulveris vai soda palīdz izvilkt no vistas ādas lieko mitrumu – cepšanas laikā āda izkaltīs ātrāk un garoziņa būs īpaši kraukšķīga. Tējkaroti cepamā pulvera vai sodas vienkārši pievieno vistas marinādei, un lieta darīta!

Cepeškrāsnī vai uz plīts?

Protams, pannā uz plīts var izcept gardu vistiņu, arī garoziņa būs kraukšķīga, tomēr mēs šīm nolūkam iesakām labāk izmantot cepeškrāsni. Tas tādēļ, ka, cepot gaļu cepeškrāsnī, varēsi izvairīties no papildu taukvielu lietošanas un, tātad – arī no liekām kalorijām. Turklāt, cepšana cepeškrāsnī ir arī ērtāka, jo lielākā daļa šo ierīču mūsdienās ir aprīkotas ar grila funkciju, kā arī speciālām restītēm, rotējošiem iesmiem un citām "fīčām", kas vistas cepšanu padara par tīro bērnu spēlīti.

Ņem vērā, ka cepetis jāliek iekšā jau uzkarsētā cepeškrāsnī. Vistiņu cep 180 grādos, rēķinot 30 minūtes uz katriem 500 svara gramiem, plus 20-25 minūtes.

Lielgraudu jūras sāls

Arī rupja maluma jūras sāli vari pieskaitīt to palīgu pulkam, kas palīdzēs kaldināt veiksmi ceļā uz zeltainas vistas garoziņas iegūšanu. Izmantojot smalko sāli, tu drīzāk riskē pārsālīt gaļu, nekā sasniegt iecerēto mērķi. Pirms šauj vistiņu cepeškrāsnī, vienmērīgi pārkaisi to ar sāls graudiņiem. Arī pāris šķipsnas brūnā cukura būs īsti vietā un līdzēs tikt pie apetītlīgi karamelizētas garoziņas.

Vēl viens variants, kā vari piešķirt vistas ādai skaistu "iedegumu" – 10 stundas pirms cepšanas noturi cepeti sālsūdenī – iesaka portāls "Kitchenmag". Tad ieberzē ar garšvielām vai iesmērē ar marinādi un cep līdz gatavībai. Ja redzi, ka cepšanai atvēlētais laiks vēl nav galā, bet cepetis jau ir skaisti apbrūnējis, lai gaļa nepiedegtu, pārklāj to ar foliju un turpini cept.

Foto: Woman's Weekly/REX/Vida Press

"Nosiešana"

Lai vistas cepetis viscaur izceptos vienmērīgi un vietām nepiedegtu, tas ir pareizi jāsagatavo cepšanai: iesākumā ieloki uz iekšu spārnu galus, lai tie cepoties nepārogļotos, tad ar kokvilnas šņorīti sasien vistas kājas un apņem vistu ar šņori no abām pusēm, pieplacinot spārnus pie rumpja un kakla galā šņori sasienot mezglā.

Lai labāk saprastu, kā to paveikt, noskaties šo īso videopamācību:

Cepeša "atpūtināšana"

Lai vistas cepetis būtu ne vien skaisti "iededzis", bet arī patiešām sulīgs, tas pēc cepšanas noteikti ir jāatpūtina aptuveni 20 minūtes. Šajā brīdī gaļa turpina nogatavināties, sulas sasūcas atpakaļ gaļas šķiedrās un cepetis kļūst sulīgs. Kamēr gaļa "atpūšas", apsedz to ar foliju, lai tā neatdziest.

Marinādes

Tagad, kad zini kraukšķīgas garoziņas noslēpumus, atliek tikai izvēlēties kādu aromātisku marinādi no "Tasty" krājumiem (receptes atradīsi šeit), lai piešķirtu sulīgajai vistiņai vēl neizbaudītas garšas nianses.

Foto: Shutterstock

Un atceries, ja šodien vakariņās pagatavosi vistas cepeti, rīt brokastu cēlienu varēsi sākt karaliski – palutinot sevi un savējos ar brokastu maizītēm, kas ''būvētas" no pāri palikušā cepeša šķēlēm un papildinātas ar sulīgiem sezonas dārzeņiem, kādu gardu mērcīti un aromātiskiem garšaugiem.

Lai labi garšo!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!