Foto: Shutterstock
Gluži kā mūsu nacionālajai vērtībai, Lielvārdes jostai, arī persiešu paklājus raksturo iekodēti ornamenti un vēsturiskas liecības, kas nepaliek nepamanītas. Un tomēr, lai arī visi zinām, kas ir persiešu paklāji, kas tajos ir tik īpašs, un vai ir iespējams atpazīt īstu vērtību no viltojuma?

Mantojuma pirmsākumi

Neviens cits paklājs nav ar tik bagātīgu vēsturi un kultūras mantojuma vērtību, kādi ir persiešu paklāji. Unikālais persiešu veidojums tiek austs uz vertikāliem velkiem, rokām sienot vienu mezgliņu pie otra, taču procesu īpašāku dara tas, ka senajās tradīcijās, ornamenti tika iekodēti dziedājumā, tāpēc arī persiešu paklāji tiek pielīdzināti Lielvārdes jostām. Oriģinālie mākslas darbi radās Persijā, un tie joprojām nāk no Mazāzijas, Kaukāzas un Centrālāzijas, taču šo oriģināldarbu sastopamība ar katru dienu kļūst arvien retāka, jo arvien vairāk kvantitāte kļūst primārāka par kvalitāti.

Persiešu paklājos ieaustas rakstzīmes, raksti, tradicionāli ornamenti un dažādi simboli, ko zinātāji izvēlas atbilstoši savām vajadzībām, piemēram, laimes pievilināšanai, mājas sargāšanai, nelaimju aizbiedēšanai un citām situācijām. Pēc raksturīgajiem ornamentiem un paklāja rakstiem, otra svarīgākā to īpašība ir aušanas materiāli – zīds un vecināta vilna. Šie divi tekstūrās tik dažādie materiāli ir ļoti dārgi, tāpēc arī šis faktors sadārdzina paklāju mantisko vērtību. Taču šai dārdzībai ir savas priekšrocības – abi šie audumu materiāli atgrūž traipus, tāpēc tos ir grūti nosmērēt.

Viltojumi un īstās vērtības

Tie, kas iepazinušies ar persiešu paklāju piedāvājumu, noteikti ir pamanījuši, ka var atrast gan lētākus, gan dārgākus meistardarbus. Cenu atšķirības nav nejaušas, patiesībā lielākā daļa no piedāvājuma ir veiksmīgi atdarinājumi, kas radīti ar mašīnu palīdzību, nevis roku darbu, kā tas ir pieņemts. Rokām austie persiešu paklāji prasa daudz laika, tāpēc arī cena nekad nebūs zema, jo procesā iesaistīti vairāki cilvēki, kas dienu no dienas to vien dara, kā auž šos vēsturiskos ornamentus.

Persiešu paklājos apvienots tas, kas nav sastopams nevienā citā mākslas darbā. Neskaitāmi krāsu salikumi, vēsturiski raksti, ornamenti, simboli un zīmes, kas ieausti ar vilnas un zīda palīdzību. Kas nav mazsvarīgi – īstie persiešu paklāji ir iekrāsoti ar dabīgām krāsvielām, tāpēc tās nemaina savu vizuālo pievilcību. Dabiskās krāsvielas noteikti nav tās lētākās, patiesībā augstākās kvalitātes persiešu paklāji būs dārgi, pateicoties krāsu sajaukumiem.

Jo vecāks, jo labāks

Kā jau daudzām vēsturiskām vērtībām, arī persiešu paklāji kļūst vērtīgāki līdz ar vecumu. Mēdz teikts, ka par antīkiem persiešu paklājiem var dēvēt tikai tos, kas izdzīvojuši vismaz 50 gadus. Un pēc šī gadu sliekšņa, paklāja vērtība aug ar katru dienu. Vairums persiešu paklāju cienītāji tos izvēlas pēc vecuma pazīmēm, taču arī ražotāji ir gudri un jaunus paklājus padara senatnīgus, ar dažādiem paņēmieniem, tāpēc neprofesionāļiem būs ļoti grūti atšķirt viltojumu no īsta persiešu paklāja. 

Vecums ir pirmā pazīme, kas ietekmē paklāja dārgumu, taču ir vēl daudz un dažādas pazīmes, kas padara paklāju vērtīgāku. Viena no tām – mezglu blīvums. Jo blīvāk būs austs paklājs, jo dārgāks un vērtīgāks tas būs. Svarīgi, ka īstam persiešu paklājam aizmugure krāsu ziņā būs identiska priekšpusei, tāpēc tas var tikt izmantots no abām pusēm. Ja radies priekšstats, ka gadiem ejot, paklāja krāsa izbalēs, persiešu paklāji ir izņēmums, jo tie ar gadiem kļūs tikai spilgtāki. 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!