Foto: Shutterstock
Pasaulē ik dienu tiek saražots miljardiem preču, no kurām liela daļa agrāk vai vēlāk nonāk atkritumos. Gribam to vai nē, bet arī Latvijas iedzīvotāji dod visai būtisku artavu globālajā atkritumu vairošanā. Piemēram, Rīgā viens iedzīvotājs gada laikā vidēji saražo pat 320 kilogramus atkritumu. Par laimi, zaļā dzīvesveida filozofijas ietekmē mūsdienās arvien vairāk cilvēku domā, kā atkritumiem un vecām, agrāko spozmi zaudējušām lietām dot otro elpu un izmantot atkal. Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma SIA ''Ragn-Sells'' vadības pārstāve Inese Letinska piedāvā idejas, kā par atkritumiem uzskatītas lietas padarīt par vērtīgiem izejmateriāliem.

Atkritumi interjerā

Zaļā domāšana ir vērtība, ko arvien vairāk saulītē ceļ interjera dizaineri. Un ne velti, jo par atkritumiem uzskatītas lietas var viegli pārvērst oriģinālos un spilgtos interjera priekšmetos. Labs piemērs ir tukšas vīna pudeles. Nomazgā veco etiķeti un ļaujies ideju lidojumam. Pudeli vari nopilināt ar dažādu krāsu sveču vasku, notīt ar aukliņām vai dziju, apgleznot un aplīmēt. Ja zināšanu un iespēju vairāk, internetā atrodams ne mazums piemēru, kā krāsainās stikla pudeles pārvērst stāvlampās, vāzēs un citos noderīgos priekšmetos.

Vecas pudeles – glābiņš puķu mīļiem atvaļinājuma laikā

Starp citu, pudeles var noderēt arī puķu kopšanā. Piemēram, ar ūdeni pildīta pudele, kuras kakliņš iesprausts puķupoda zemē, ļaus ilgāku laiku aizmirst par puķu laistīšanu. Īpaši tas varētu noderēt tiem, kuri dodas vasaras atvaļinājumā uz ilgāku laiku prom no mājām. Zeme un puķe pati no pudeles uzsūks tik daudz ūdens, cik tai nepieciešams, un, mājās atgriežoties, puķes būs dzīvas un laimīgas.

Tāpat dārza darbos var izmantot jebkādas izlietotas plastmasas pudeles: sagriežot uz pusēm, iegūsi podiņus dēstiem, bet, iesienot auklās, pudeles kalpos kā iekaramie puķu podi. Te var iepazīties ar interesantu pamācību.

Foto: Shutterstock

Radošais korķis un burka

Vīna korķi ir pateicīgs materiāls dažādu dizaina priekšmetu izgatavošanai. Piemēram, kopā viens pie otra salīmēti, vīna korķi var pārtapt dekoratīvā šķīvī, groziņā vai fotorāmītī. Tā kā korķis ir siltumizolējošs materiāls, no ripiņās sagrieztiem vīna korķiem var pagatavot oriģinālus tējas krūžu un pannu paliktņus. Iespējas ir teju neizmērojamas!

Izlietotas burciņas var izmantot par stilizētiem fotorāmīšiem, tajos ielīmējot savas mīļākās fotogrāfijas. Šādas oriģināli dekorētas burciņas vari izmantot arī dažādu sīkumu glabāšanai. Ja nepatīk burciņu korķa vītnes vieta, paslēp to zem aukliņas vai lentītes paša izvēlētajā krāsā.

Auto riepu izmantojums

Ja dzīvo privātmājā un ģimenē ir vairāki velosipēdi, iespējams, noderēs ideja vecas auto riepas pārveidot par ērtu riteņu novietni pie mājas. Riepas var stateniski rindā līdz pusei ierakt zemē, atstājot starp tām pietiekami vietas, lai starpās iestumtu velosipēda priekšējo riteni. Internetā var atrast arī ne mazums ideju, kā vecās riepas pārvērst ērtos dārza pufos, galdiņos vai šūpolēs bērniem. Vienu pamācību dārza krēsla izveidē vari iepazīt šeit. Liekot lietā izdomu, nezinātājs pat nepateiks, no kā šī lietas izgatavotas.

Virtuves lietas atsvaidzini un lieto atkal! Daudzas lietas tavā virtuvē nemaz nav tik vecas, taču izskatās nolietotas – apsūbē, nomelnē, kas var bojāt omu. Ja zini dažus mazus noslēpumus, ir viegli tās atjaunot - būs kā jaunas un kalpos ilgi. Piemēram, ja plastmasas griežamais dēlītis kļuvis pelēcīgs, nesteidzies izmest un pirkt jaunu. Pamēģini to kārtīgi noberzt ar sūkli, kas samērcēts sāls un citronu sulas maisījumā. Rezultāts tevi patīkami pārsteigs. Noskaties, kā to paveikt, šeit.

Foto: Shutterstock

Ja neder tev, noderēs kādam citam!

Latvijā veiksmīgu darbību uzsākuši nu jau vairāki zaļā dzīvesveida veikaliņi, kuri otrreizējai izmantošanai pieņem apģērbus, traukus, grāmatas, mēbeles un citus kādam savu laiku nokalpojušus priekšmetus. Pēc mākslinieku un citu radošu cilvēku meistarīgās rokas pieskāriena šīs lietas tiek pārveidotas, uzfrišinātas un pārdotas tālāk citiem gribētājiem.

Pirms atkritumos met savas vecās drēbes, atceries, ka tās vari nodot neskaitāmos labdarības punktos. Ir veikali, kur par apģērbu nodošanu otrreizējai pārstrādei vari saņemt atlaidi jaunu apģērbu iegādei. Latvijā darbojas arī vairāki preču apmaiņu punkti, kur vari atstāt sev nevajadzīgās lietas un pretī izvēlēties ko citu. Viens no tādiem darbojas Mārupē. Savukārt Facebook atradīsi domubiedru grupas, kur cilvēki ar sev nevajadzīgajām lietām mainās interneta vidē: piedāvā savu preci, uzraksti, ko gribi pretī, sarunā tikšanos un lieta darīta. Vērtīgu apkopojumu ar vietām, kur vēl var nodot nevajadzīgo, iepazīsti šeit.

Atceries, ka otrreiz izmantot var teju jebkuru sadzīves priekšmetu, atliek vien likt lietā savu izdomu vai interneta resursus. Pirms izmet, padomā, vai priekšmets nevar iemantot otru elpu vai noderēt kādam citam!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!