Dzīvot laivā: vienreizējs vietējā meistara dizains brīvdienu mājai

Dzīvot laivā: vienreizējs vietējā meistara dizains brīvdienu mājai
Foto: Privātais arhīvs

Ja ar interesanta un radoša dizaina mājām vistiešākajā izpratnē vairs grūti pārsteigt, meistari izmanto savu fantāziju un zeltas rokas, radot unikālus dizainus šķietami neiespējamos veidos. To varētu attiecināt uz vietējo meistaru Imantu Zaķi, kas radījis pasakainu vasaras mājiņu laivā. Jā, tieši tā – māju laivā!

Vajadzībām pielāgots risinājums

Nereti nav nemaz ilgi jādomā un jāmeklē iedvesma, lai pie mākslinieka, kā noteikti var dēvēt Imantu, atnāktu kāda radoša ideja. Šis nav stāsts par to, kā izpildījums nosapņots, redzēts kaut kur internetā vai izstādē un tad pārveidots savā versijā, vismaz ne Imanta gadījumā, jo ar konkrētu mērķi pie viņa atnācis kāds radošs un izdomas pilns klients. ''Slīteres Nacionālajā parkā nedrīkst veikt apbūvi, tātad celt māju. Bet drīkst novietot, piemēram, vagoniņus, tomēr tas nav estētiski, tāpēc ar klientu sākām domāt par piemērotāku mājokli jūras malā un nonācām līdz šim,'' tā par idejas rašanos stāsta Imants. Varētu domāt, ka māja laivā izveidota no nekā, tomēr šeit dizains ir ar pievienoto vērtību tāpēc, ka pamatā izmantota zvejnieku liellaiva, ko klients vēlējies apbūvēt. Lai arī laiva jau bija labu laiku nokalpojusi zvejā, to izdevās pārvērst līdz nepazīšanai jau citādākā veidolā.

Pirmais šāda veida mājoklis, ja tā to var saukt, 4–5 mēnešu laikā tapa 2008. gadā. Kā jau pirmais darbs, tas prasījis daudz laika, taču otra tāda pati laiva tapa jau trīs mēnešu laikā. Mājas laivā autors stāsta, ka veidošanā izmantoti ozolkoka dēļi, stikla pakates, gatavās furnitūras, mazliet rīģipša, bet pārsvarā visi ir dabīgi materiāli.

Zelta roku īpašnieks atklāj, ka ikdienā nodarbojas ar mēbeļu dizainu un izgatavošanu un, uzklausot klientu vēlmes, bez mājas laivā vairāk tomēr pievēršas mēbeļu, kāpņu un durvju izgatavošanai. Taču šis darbs viennozīmīgi bijis viens no radošākajiem, kāds jebkad veidots.

Dzīvot laivā: vienreizējs vietējā meistara dizains brīvdienu mājai
Foto: Privātais arhīvs

Laivas cienīgs interjers

Radošās būves autors stāsta, ka laivā komfortabli var apmesties ģimene ar vienu vai diviem bērniem. Kā jau to fotoattēlos var redzēt (skatīt zemāk), laivā ierīkotas vairākas zonas – ir vieta gulēšanai, tāpat stūrītis atvēlēts nelielai virtuvei un pat pieticis vietas zvilnēšanas zonai. Lai arī šo būvi dēvē par vasaras māju, autors stāsta, ka pēc būtības tajā var uzturēties kaut visu gadu, jo mūsdienu materiāli un tehnoloģijas ļauj paveikt daudz.

Jau no ārpuses vien laiva izskatās omulīga. Laivas tumšā nokrāsa veiksmīgi saskaņota ar jumtu, bet pārējā daļa dabīgajā koka krāsā veiksmīgi iekļaujas jebkurā ainavā – vai tas būtu jūras krastā, meža ielokā vai pļavā. Tā kā laivai visapkārt ir logi, iekšienē ir visai gaiši jebkurā diennakts laikā, bet padomāts arī par mākslīgo apgaismojumu.

Dzīvot laivā: vienreizējs vietējā meistara dizains brīvdienu mājai
Foto: Privātais arhīvs

Interesanti, kā salīdzinoši nelielajā telpā atrasta vieta visam nepieciešamajam – ir, kur pagatavot kaut ko ēdamu, ir, kur pagulēt, tāpat netrūkst vietas, kur pasēdēt ar vīna glāzi rokās un pabaudīt skatu, kas paveras aiz logiem. Laivas galā pat izveidots paaugstinājums, kur vieta zem tā kompakti izmantota mantu glabāšanai atvilktnēs. Pat pagulte atradusi pielietojumu – paceļot gultu, tur paveras visai daudz vietas mantu uzglabāšanai grozos vai vienkārši uz grīdas. Gaišo krāsu noskaņa un neuzkrītošais iekārtojums ļoti labi harmonē ar koku, dabu apkārt un noskaņu laivā.

Meistars atzīst, ka šo gadu laikā izgatavotas divas šādas laivas jeb mājas laivā, taču interese par tām pēdējā laikā bijusi pastiprināta. ''Tā interesē cilvēkus, kas domā par vidi un estētiskām, oriģinālām lietām.'' Meistars apzinās, ka šāda būve tomēr ir ekskluzīva lieta, tāpēc ikdienā tomēr lielākoties darbs paiet, izgatavojot mēbeles, kāpnes un durvis. Tomēr novēlu Imantam darba procesā atklāt jaunus radošos apvāršņus un pārspēt pašam sevi!

Source info

DELFI Tava Māja


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Tava Māja iesaka