Foto: Krists Zukuls
Emīlija un Antons Benjamiņi ir viens no pāriem, kura vārdi spilgti iespiedušies Latvijas vēsturē un par kuriem runās arī nākotnē. Sava laika liecības preses izdevēju dzimtas pārstāvji atstājuši ne tikai stāstu, bet arī vēsturisku ēku formā, un viena no tām ir īpašums Jūrmalā, Jūras ielā 13. Vēlamies "Tava Māja" lasītājus vest virtuālā ekskursijā uz šo rezidenci!

Emīlija Benjamiņa neapšaubāmi bija viena no zināmākajām sievietēm pirmajā Latvijas Republikas neatkarības vēstures periodā. Starp citu, viņa bija arī materiāli nodrošinātākā dāma. Neskatoties uz sava laika bagātību, dzīves pēdējo posmu viņa pavadīja nabadzībā un nomira no bada. Viņas stāsts par panākumiem un traģēdiju ir viens no spilgtākajiem likteņa atspoguļojumiem 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā.

1938. gadā pēc Emīlijas Benjamiņas pasūtījuma jūras krastā Majoros tapa unikāls arhitektoniskais paraugs, kas tika dēvēts par modernāko ēku Baltijā tolaik. Īstens arhitektūras šedevrs! Tas ir neoklasikas un modernisma mākslas darbs, taču šī nama burvību Emīlijai bija iespēja baudīt tikai piecus mēnešus.

Šis nams vēlākajos gados nonāca valdošās varas rokās, un 20. gadsimta vidū Ņikita Hruščovs šo namu deklarēja kā Valsts nozīmes arhitektūras pieminekli. Tas kļuva par Padomju varas atpūtas rezidenci.

Šajā namā dažādu varu valdīšanas laikos viesojušies daudzi pasaules tā laika līderi, piemēram, ASV prezidents Ričards Niksons, Dienvidslāvijas komunistu līgas ģenerālsekretārs Josips Brozs Tito, "Volkswagen A.G" prezidents Karls Horsts un daudzi citi.

Foto: Krists Zukuls

Villai ir patiesi skaists dārzs, no kura izveidota pieeja smilšainajai Baltijas jūras pludmalei. Māja ir savdabīga ar gaismas "spēlēšanos" telpā gan rītos, gan vakaros, jo lielu logu esamība ieturēta visas mājas interjerā.

Vēsturiskajā namā izvēlēts izvietot ģeometriskus priekšmetus – vairāk asu stūru nekā ovālu un apļveida līniju (to gan nevarētu attiecināt arī uz sienām). Šī iemesla dēļ gaisma mājā ieplūst vēl skaistāk, jo nereti gaismas stari tiek lauzti. Katrs priekšmets un mēbele mājā nav novietots tāpat vien. Daudzas no mēbelēm ir speciāli ražotas un vestas no ārzemēm – uzmanība mājā pievēršama pat logu un durvju rāmjiem!

Tāpat mājā ir kino zālei līdzīga telpa ar projektoru, kura dažādos laikos izmantota atšķirīgām vajadzībām. 1970. gados tika veikti plaši remontdarbi, kuru laikā apakšējā stāvā izveidota neliela sauna un baseins.

Šobrīd šajā Jūrmalas īpašumā saimnieko dzimtas pārstāvis, kurš arī apmeties tur uz dzīvi. Mājas kopējā platība – 1600 kvadrātmetru, taču zeme stiepjas pat hektāra plašumā.

Raksts tapis sadarbībā ar "Knowhow Realty".

Foto no villas:
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!