Foto: DELFI
"Lūdzu, pastāstiet par vienkāršākajiem elektriķa darbiem, piemēram, kā nomainīt rozeti? Dzīvoju laukos, katrreiz saukt kaimiņu negribas, un par velti jau arī tas nav," raksta Mirdza L. Smiltenē.

Kārtīgs elektriķis esot kā sapieris - kļūdoties reizi mūžā. Šī senā tēze ir spēkā, veicot pat sīkus remontu, jo amatierim liktenīgā kļūda var pienākt daudz ātrāk. Vēl pastāv iespēja, ka slikti veikta darbiņa dēļ sāk uzkarst vadi un iespējama ugunsnelaime vai kādā mājokļa daļā vispār pazūd strāva, un tad ej nu meklē zaķi mežā...

Elektrības esamību vados, rozetēs un patronās bez speciāliem instrumentiem nevar konstatēt, tādēļ daudzu elektroierīču lietošanas pamācībās ir noteikts, ka tās pieslēgt elektrotīklam drīkst tikai sertificēts elektriķis vai elektromontieris.

Pirmais un galvenais noteikums amatierim, uzsākot elektroinstalācijas remontus, ir sprieguma atslēgšana. To viegli izdarīt elektrosadales kārbā, kur parasti atrodas skaitītājs. Vecā tipa drošinātāji ir jāizskrūvē un jāizņem ligzdas, jaunā - tikai jāizslēdz.

Nelielu remontu veikšanai mājās nepieciešams dežūrinstrumentu komplekts - universālās knaibles un skrūvgriezis ar izolētiem rokturiem un izolācijas lente. Strāvas klātbūtni nosaka ar kontrolspuldzi (elektrospuldze patronā, abu vadu gali kaili) vai skrūvgrieža tipa elektroindikatoru. Tradicionālo kontrollampu var nomainīt ar modernāku divvadu elektrotesteri. Ierīces lietošana ir universāla, tās funkcijas ir aprakstītas pamācībā.

Mājās vienmēr der pasekot, kādā stāvoklī ir elektroslēdži, lampu patronas un kontaktligzdas. Iespējams, laika ritumā rozetes ir ieplaisājušas, vadu izolācija - bojāta, kontaktu ķepiņas - vaļīgas, apdegušas. Slēdži var būt nodiluši, ar nestabilu fiksāciju, lampu patronas - nodrupušas, to pieslēgvietas - apdegušas. Visi šie defekti ir jānovērš, jo jebkurš bojājums ne tikai rada neērtības, bet arī apdraud iemītnieku drošību.

Spuldze

Spuldze sastāv no kupola, kvēldiega un cokola, kuru ieskrūvē patronā. Vecās, izdegušās nomaiņu labāk veikt, uzvelkot darba cimdu, lai, kupolam saplīstot, nesavainotu rokas. Drošāk ir arī ieskrūvēt spuldzi ar cimdu, lai uz stikla nepaliek taukaini traipi, kas uzkarstot var saplēst spuldzi. Ja tā ir saplīsusi, ņem tievās apaļās knaibles, saspiež spuldzes malu (cokolu) un to izskrūvē. Arī jaunu spuldzi vēlams ieskrūvēt pie atslēgta sprieguma, jo tās dažreiz mēdz eksplodēt. Ja jāmaina spuldzes patrona, to noņem, ar smalko skrūvgriezīti atskrūvējot piespiedplāksnītes. Ja patrona ir divdaļīga, vispirms noskrūvē ārējo daļu. Notīra vadu galus un tos ieskrūvē jaunā patronā. Jāatceras, ka patronām fāzes vads piestiprināts centrālajam elektrovadam, bet nulles vads - pie vītņotās metāla čaulas, kur skrūvē spuldzi.

Kontakligzda

Lai nomainītu elektrorozeti, atslēdz strāvu un kontaktligzdai atskrūvē vāku. Tad ieslēdz strāvu un ar indikatoru konstatē, kurš ir fāzes vads. Ja rozete ir ar zemējumu, pie tā parasti ir vads dzelteni zaļā krāsā, pie vienas no spailēm - fāzes vads brūnā, pie otras - nulles vads zilā krāsā. Izslēdz strāvu, izņem rozeti no kārbas, atskrūvē vadus no vecās rozetes, piestiprina jaunajai, neaizmirstot pieskrūvēt arī dzelteni zaļo vadu pie zemējuma. Dažreiz vadiem pie rozetēm un slēdžiem ir apdrupusi izolācija vai tie jau pavisam kaili. Šie gali noteikti jāaptin ar speciālu izolācijas lenti, bet tā, lai tie nepieskartos rozetei vai kārbas korpusam (iespējams īssavienojums!). Nekādā gadījumā izolācijas lentes vietā nedrīkst izmantot skoču vai krāsotāju lenti. Atliek tikai nostiprināt rozeti kārbā, uzskrūvēt vāku un pārbaudīt spriegumu ar kontrolspuldzi vai dubulttesteri. Vislabāk rozeti kārbā fiksēt ar skrūvēm. Jaunajām kārbām lielākoties šāds stiprinājums ir paredzēts. Vecais variants ar kepiņām ir sliktāks, jo ekspluatācijas gaitā tās kļūst vaļīgas, un rozete sāk kustēties.

Slēdzis

Vispirms atslēdz spriegumu, katram gadījumam tomēr pārbauda, vai slēdzī nav strāvas. Parastā kontrollampa vai divvadu indikators neder, jo slēdzis ir iemontēts fāzes vadā, veidojot tā pārrāvumu. Lai kontrollampa degtu, tā jāpievieno fāzes vadam un nulles vadam, bet pie slēdža tas nepienāk. Tādēļ piemērots pārbaudes instruments ir skrūvgrieža tipa indikators, kas spīd tikai no fāzes vada.

Kas strāvas klātbūtne ir pārbaudīta, atvieno veco slēdzi, notīra galus no apdeguma, apsūbējuma un pievieno jauno slēdzi. Ja vadu izolācija ir bojāta, tos noklāj ar izolācijas lenti. Jauno slēdzi nostiprina kārbā. Mainot dubultslēdža rozeti, nedrīkst sajaukt slēdzim pievienotos trīs vadus, no kuriem viens ir fāze, bet divi pievienoti lampām. Jaunajiem slēdžiem uz klemmēm ir apzīmējumi: ar bultiņām norādīti izejošie vadi, ar burtu L - ienākošā līnija.

Konsultēja "Gaismas nama" elektroinstalācijas menedžeris Aivars Liniņš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!