Ap 1880. gadu tabakas ražotāji Amerikā sāka cigarešu paciņās ievietot biezāka papīra kartītes, lai mīksto iepakojumu padarītu stingrāku. Drīz pēc tam viņiem radās ideja, ka uz šīm kartītēm varētu drukāt dažādus zīmējumus, atjautības uzdevumus, populāru cilvēku un skaistu meiteņu attēlus, veicinot pārdošanu un ļaujot saviem klientiem krāt dažādas kolekcijas.

Šādas kartītes tika ražotas līdz pat pagājušā gadsimta 40. gadiem, un kolekcionāru aprindās tās joprojām ir ārkārtīgi populāras un pieprasītas. 2007. gadā fiksēta līdz šim augstākā cena, ko kāds kolekcionārs samaksājis par vienu no šīm kartītēm - par 2,8 miljoniem dolāru tika iegādāts beisbola spēlētāja Honusa Vāgnera attēls. Interesanti, ka Vāgners bija ļoti aktīvs smēķēšanas pretinieks.

Ap 1910. gadu "Imperial Tobacco Co" Belfāstas, Londonas un Ogdenas filiāles klajā laida īpašu kartīšu sēriju "How to", kurā apkopoti dažādi atjautīgi padomi gan ikdienai, gan ārkārtas situācijām, stāstot gan to, kā izgatavot ugunsdzēšanas šķīdumu, gan kā apturēt trakojošu suni. Vārdu sakot, kā risināt dažādas dzīves problēmas.

Jāņem vērā, ka šīs kartītes tapušas pirms 100 gadiem, kad drošības jautājumi nebija tik aktuāli. Šī iemesla dēļ neiesakām nevienu no šīm idejām, lai cik spīdošas tās būtu, atkārtot un izmēģināt, uztverot šo vienkārši kā izklaidējoši informatīvu materiālu.

Kā pagatavot uguns dzēšanas šķidrumu

"Izšķīdini vienu mārciņu sāls, pusmārciņu salmiaka, pusgalonu ūdens un šķidrumu salej vairākos bieza stikla traukos, ko noslēdz. Ja izcēlusies uguns nelaime, vienu vai vairākus sagatavotos šķidruma traukus ar triecienu met liesmās. Trauki no trieciena saplīsīs, šķidrums izšļakstīsies un, visticamāk, novērsīs uguns izplatīšanos."

Kā izvilkt skabargu no plaukstas

"Pudeli ar platu kakliņu piepilda ar karstu ūdeni - gandrīz līdz malām, un ar cietušo plaukstu nosedz kakliņu, uzspiežot uz trauka un radot vakuumu. Pateicoties karstā ūdens tvaikiem un vakuuma efektam, skabarga ātri vien izlīdīs no ādas."

Kā glabāt olas

"Ilgstošai uzglabāšanai ņem svaigi dētas olas un ievieto tās kastē vai traukā ar sausu sāli. Kasti glabā vēsā, sausā vietā. Olām jābūt pilnībā pārsegtām ar sāli, neļaujot gaisam piekļūt čaumalai. Šādā veidā olas var glabāties ļoti ilgu laika posmu."

Kā nogāzt koku

"Kad nolemts, uz kuru pusi jāgāž koks, izveido stumbrā iecirtumu, kā parādīts attēlā. Kad koks ir pa pusei nocirsts, veido iecirtumu stumbra otrajā pusē dažas collas augstāk - arī līdz pusei. Kad tas paveikts, ar virvju palīdzību nogāž koku pie zemes."

Kā apturēt traku suni

"Šim nolūkam derēs gan skauta cepure, gan kaklauts, gan spieķis, ko tur, kā parādīts attēlā. Pirms iekost, suns ar ķepām mēģinās atbrīvoties no šķēršļa, šajā brīdī viņu var atgrūst ar spieķi vai nūju."

Kā parūpēties par augu laistīšanu prombūtnes laikā

"Lielu spaini piepilda ar ūdeni un novieto uz paaugstinājuma, ap kuru sarindo telpaugus. Savij divus vai trīs vilnas dzīparus, kuriem vienā galā piesien atsvaru, ko iegremdē ūdens spainī. Otru dzīpara galu ierok puķupoda augsnē. Katram podam nepieciešams savs dzīpars."

Kā aizšķilt sērkociņu lielā vējā

"Labi zināmo problēmu ar sērkociņa aizdegšanu vējā var atrisināt, ja pie sēra galviņas veic dažus šķērseniskus iegriezumus, veidojot koka skabargas. Aizšķiļot sērkociņu, uguns nekavējoties iededzinās arī izveidotās skabargas un liesma būs spēcīgāka."

Kā izgatavot sēdekli upes šķērsošanai

"Piesien kokam izturīgu virvi un liec zēnam pārpeldēt upi, lai piestiprinātu virvi kokam arī otrā krastā. No virvēm izgatavo sēdekli, ko ar brīvu cilpu vai trīsi piestiprina pie novilktās virves. Tie, kas neprot peldēt, upi var šķērsot, pārslidinoties pa nostiepto virvi improvizētajā sēdeklī."

Kā glābt cilvēku, kuru ķēris strāvas trieciens

"Glābjot kādu, kurš pieskāries elektrības vadam un saņēmis triecienu, nemēģiniet viņu atraut no vada, ja rokas nesargā gumijas cimdi, ūdensizturīgs mētelis vai sauss audums vairākās kārtās. Lieciet kādam izsaukt ārstu, nostājieties uz stikla vai sausa koka un mēģiniet nelaimīgo atbrīvot no vada."

Kā izgatavot ūdens filtru

"Visparocīgāko un efektīvāko filtru var izgatavot no parasta, nevainojami tīra cinkota spaiņa, kura dibenā ir ieurbts caurumiņš un iestiprināta neliela caurulīte. Spaini piepilda ar vairākiem smalku oļu, smilšu, lielāku akmentiņu slāņiem, caur kuriem izsūcies ūdens būs tīrs un skaidrs."

Kā nest smagu krūzi

"Attēlā redzams noderīgs padoms, kā pareizi pārvietot smagu krūzi. Īstais veids, kā turēt krūzi, redzams labajā pusē. Šādā veidā svars tiek sadalīts tā, ka krūze nenoslīgst un tās saturs neizlaistās, kā varētu notikt, ja krūzi nes nepareizi."

Kā konstatēt mitrumu gultā

"Lai konstatētu mitrumu svešā gultā un tādējādi paglābtos no liekām nepatikšanām, starp palagiem ievieto nelielu spogulīti, ko atstāj tur uz dažām minūtēm. Ja, izņemot spogulīti no gultas, uz stikla manāmas mitruma pēdas vai migla, šajā gultā nevajadzētu gulēt, jo tā ir slapja."

Kā sagriezt svaigu maizi plānās šķēlēs

"Diezgan izplatīto problēmu ar svaigas maizes sagriešanu plānās šķēlēs var atrisināt šādi - iemērc maizes nazi ūdenī un veiklām kustībām noslauka ar karstu drāniņu. Šādi apstrādāts nazis ļaus svaigi ceptu, mīkstu maizi sagriezt visplānākajās šķēlēs."

Kā pārbaudīt sviesta kvalitāti

"Attēlā redzams labs veids, kā pārbaudīt sviesta kvalitāti. Uz neliela papīra gabaliņa uzliek nelielu aizdomīgā produkta daudzumu un pasmaržo. Tīra sviesta aromāts būs patīkams un aromātisks, savukārt, ja sviestam piejaukts margarīns, tam būs nepatīkama tauku smaka."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!