Foto: Shutterstock
Notekas palīdz mājas jumtu atbrīvot no liekā ūdens un sniega, tomēr nereti tās piepildās ar visu, kas rudenī virmo gaisā – lapas, zari un citi gruži. Tāpēc, lai neradītu lielākus zaudējumus, sabojājot renes, vislabāk tās sakopt laikus. Par to, kā to vislabāk darīt, stāsta veikalu tīkla ‘’K-rauta’’ projektu vadītājs Viesturs Praulītis.

Ar lapām piebirusi jumta rene nespēj pilnā apjomā pildīt savas tiešās funkcijas novirzot ūdeni uz tekni, un ūdens līs pāri jumta renes malām. Tādā veidā var rasties mitrums, kas var izraisīt pelējuma parādīšanos un citus bojājumus uz nama fasādes, stāsta speciālists.

Vispirms jācenšas saprast, kādi labojumi un sakopšanas darbi, iespējams, būs vajadzīgi, lai novērtētu, kādi instrumenti un rīki noderēs. "Ja, piemēram, netālu no mājas ir koks, tad ļoti iespējams, ka teknes būs pilnas ar lapām. Ja esi pārliecināts, ka teknes nav koptas vispār, iespējams, tās ir saplaisājušas, un būs vajadzīgi lielāki uzlabošanas darbi, kā plaisu labošana vai krāsošana," stāsta speciālists.

Pēc tam ir jāizvēlas, kā ērti un droši noteku renēm piekļūt. "Privātmājas jumta apskatei būs nepieciešamas pietiekami garas kāpnes. Iespējams, jālūdz citu cilvēku palīdzība. Jāpārbauda, ka kāpnes novietotas pietiekami droši un stabili. Ja iespējams, vislabāk izmantot speciālas drošības jostas darbiem augstumā, kuras piestiprina pie ēkas konstrukcijas, ar siksnām savienojot arī pašu pārbaudes veicēju. Pirms tam būtiski pārbaudīt šo jostu izturību un stiprinājuma stabilitāti," uzsver padomdevējs.

Lai atbrīvotu teknes no gružiem, čiekuriem, būs vajadzīgi cimdi vai plastmasas lāpstiņa, bet lai aizsargātu jumta teknes un samazinātu turpmāko piegružojumu, iespējams uzstādīt teknēs aizsargbirsti. Pēc tam, kad ir iztīrītas jumta renes no gružiem, tad tiek ielikta aizsargbirste. To uzstāda pēc izvēles – visā teknes garumā, vai tikai problēmu zonās, teknes centrālā piltuvē, un aizsardzība ir gatava. Ziemā laikā birstes melnie sari paātrinās sniega kušanu teknēs. Turklāt ikgadējā teknes tīrīšana kļūs vienkāršāka - birsti vajadzēs tikai izņemt un nopurināt.

Kad no teknēm gruži izņemti, iespējams, atklāsies arī citi bojājumi. Piemēram, bojāts teknes posms, stiprinājumi vai radušās plaisas. Lai to salabotu, vajadzēs bezkrāsaino silikonu, silikona pistoli. Ja bojāti tekņu stiprinājumi, tos vajadzēs iegādāties un nomainīt. Gadījumā, ja teknei ir nopietni bojājumi, sabojāto posmu vislabāk nomainīt, izvēlēties jaunus stiprinājumus vai teknes posmu, iesaka speciālists. Tāpat, jāskatās, vai apmierina tekņu vizuālais izskats, ja krāsa ir noplukusi, renes var noņemt un, izmantojot pulverizatoru, krāsu atjaunot.

Jāpārliecinās, kur liekais ūdens no jumta aiztek tālāk, vai lieki nenopludina mājas pamatus, nebojā tuvumā esošo zālāju, dobes. Ūdenim vajadzētu tecēt lietus kanalizācijas drenāžā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!