Foto: Shutterstock

Vairums no mums, ikdienā uzkopjot mājokli vai darba vidi, nereti izmanto antibakteriālās tīrīšanas salvetes. Tās ir ērtas lietošanai un gana efektīvas, turklāt sola atbrīvot virsmas arī no mikrobiem. Tiesa, kā liecina kāds Lielbritānijā nesen veikts pētījums, tīrīšanas salvešu antibakteriālā iedarbība gan ir visai pārspīlēta, vēsta Msn.com.

Analizējot tīrīšanas salvešu efektivitāti, pētnieki tās izmantoja dažādu traipu likvidēšanai, vērtējot, vai un cik veiksmīgi salvetes spēj iznīcināt trīs dažādu grupu baktērijas. Rezultātā tika secināts, ka ar vienu salveti iespējams attīrīt platību aptuveni metra rādiusā, taču, izmantojot vienu un to pašu salveti plašākā mērogā, kā arī dažādu virsmu tīrīšanai, piemēram, mikroviļņu krāsns un ledusskapja durvju, baktērijas tiek nevis iznīcinātas, bet gan pārnestas no vienas vietas uz otru.

Tāpēc, ja virtuves uzkopšanas darbos ar vienu salveti slauki vairākas virsmas, tīrīšanas darbi ne tikai ir neefektīvi, bet pat veicina mikrobu izplatīšanos. Lai to novērstu, pētnieki iesaka izmantot vismaz trīs salvetes, turklāt uzkopšanas laikā ir vērts pārliecināties par salvešu kvalitāti. Antibakteriālajām tīrīšanas salvetēm pēc to izņemšanas no iepakojuma būtu jābūt mitrām – tiklīdz tās kļuvušas sausas, to iedarbība zaudē savu efektivitāti.

Tiesa, tīrot virsmas, nereti tiek izmantoti arī mazgāšanas sūkļi, kuru mūža ilgumu ir iespējams palielināt. Piemēram, kā vēsta Goodhousekeeping.com, viens no veidiem, kā iznīcināt baktērijas un izmazgāt sūkli arī tā dziļākajās porās, ir ar trauku mazgājamās mašīnas palīdzību. Šajā gadījumā sūklis jāieliek kādā ierīces nodalījumā, un tā jāieslēdz žāvēšanas režīmā. Izdalītais karstais tvaiks iznīcinās baktērijas un iztīrīs arī dziļākos nosēdumus.

Arī minūte mikroviļņu krāsnī iznīcinās baktērijas, un mazgāšanas rīks būs ievērojami tīrāks. Šajā metodē švamme vai sūklis ir jāliek iekšā mikroviļņu krāsnī samitrināts un vēlams uz kāda šķīvīša, kur notecēt liekajam šķidrumam. Šeit gan jāuzmana, lai karstums nav pārāk liels un švamme nesāk degt, tāpēc uzstādi zemāko karsēšanas režīmu un uzmani procesu.

Ja mājās ir pieejams galda etiķis, arī tas var tikt izmantots švammes vai sūkļa mazgāšanai, tādā veidā ne tikai iznīcinot baktērijas, bet arī kārtīgi izmazgājot sakrājušos netīrumus. Pēc tam rūpīgi izskalo švammi.

Viens no vienkāršākajiem veidiem ir ielikt švammi kādā bļodā, kur pievienots balinātājs. Tas attīrīs švammi un iznīcinās baktērijas, tāpēc arī šī metode ir atzīstama. Pēc tam gan švamme ir kārtīgi jāizskalo zem tekoša ūdens.

Šie paņēmieni ir efektīvi ģenerālajai tīrīšanai, bet ikdienā švammi var mazgāt ar trauku mazgājamā līdzekļa palīdzību, taču tas pēc tam jāizskalo no sūkļa tik ilgi, līdz nerodas putas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!