Foto: Shutterstock

Mēs visi zinām, ka atkritumus šķirot ir pareizi un to darīt ir ļoti ieteicams katram no mums, taču ne visi ir informēti par to, ko veicina atkritumu šķirošana un galu galā - kas notiek pēc tam, kad sašķirotie atkritumi tiek aizvesti? Par šiem un citiem jautājumiem portāls Tavamaja.lv vērsās pie ''Latvijas Zaļais punkts'' speciālistiem.

Kāpēc ir svarīgi šķirot atkritumus?

Foto: Shutterstock

Ir vairāki būtiski iemesli, kāpēc atkritumi ir jāšķiro. Šie iemesli ietekmē mūs katru individuāli, gan sabiedrību, gan Latviju un pasauli kopumā. Jāatceras, ka pasaulē cilvēku skaits aizvien pieaug, bet resursi uz mūsu planētas ir tik, cik ir, tāpēc, ja neizmantosim otrreiz to, ko esam jau lietojuši, jau pārskatāmā nākotnē cilvēki ''noslīks'' atkritumos, skaidro ''Latvijas Zaļais punkts'' direktors Kaspars Zakulis.

Šķirot atkritumus, ir svarīgi, lai samazinātu to daudzumu, kas nonāk mūžīgai apglabāšanai atkritumu poligonos. Lielākā daļa mūsu radīto atkritumu pārstrādājami vēlreiz. Piemēram, stikla pudeles un burkas var pārstrādāt neierobežotu reižu skaitu un radīt tādas pat kvalitātes jaunu produktu, turklāt, pārstrādājot stikla taru, ir jāpatērē daudz mazāk resursu nekā tad, ja ražotu šos pašus iepakojuma veidus no jauna.

Ja atkritumi tiek šķiroti, ietaupām arī dabas resursus un ievērojami samazinām apkārtējās vides piesārņojumu. Šķirojot atkritumus un pārstrādājot tos, no dabas ir jāņem daudz mazāk pirmatnējo izejvielu (koks, metāla rūdas, nafta), tāpat tiek patērēti mazāk resursi - ūdens un energoresursi.

Vēl kāds iemesls, kas varētu motivēt iedzīvotājus aizvien aktīvāk šķirot atkritumus, ir atšķirojot otrreiz pārstrādājamos atkritumus no kopējās atkritumu plūsmas, iedzīvotājiem ir iespēja samazināt ikmēneša mājsaimniecības izdevumus par atkritumu izvešanu, skaidro speciālists.

Lai atkritumi nonāktu otrreizējā pārstrādē un jaunu izejvielu ražošanā, nosacījums ir atkritumu šķirošana pa atsevišķiem veidiem – stikla pudeles un burkas, PET un plastmasas pudeles (piemēram, dzērienu pudeles, šampūnu, veļas mīkstinātāju plastmasas pudeles), papīrs un kartons. Otrreizējai pārstrādei vajadzētu nodot arī skārdenes no dzērieniem, tās var izmest plastmasas iepakojumam paredzētajā konteinerā. Vienīgais, kas jāievēro – visam, ko izmet šķiroto atkritumu konteinerā, ir jābūt tīram, bez pārtikas vai produktu atliekām. Vairāk par atkritumu šķirošanu vari uzzināt šeit.

Atkritumu šķirošana ir individuāls un atbildīgs lēmums par labu vides saglabāšanai, tā ir ikviena reāla darbība un attieksme pret šo zemi, kurā dzīvojam. Atkritumu šķirošana, kā jau daudzas lietas, ko ikdienā darām, ir arī ikdienas ieraduma jautājums – sākumā šķiet sarežģīti, bet ar laiku šis process kļūst pašsaprotams.

Kā tiek savākti šķirotie atkritumi?

Foto: PantherMedia/Scanpix

Atkritumi vienā atkritumu izvešanas automašīnā kopā tiek sabērti tikai tādā gadījumā, ja pie šķirotajiem atkritumiem ir sabērts liels daudzums sadzīves atkritumu, kas ir sabojājis sašķirotos materiālus. Iedzīvotājiem nav pamata bažām, ka sašķirotie materiāli tiks aizgādāti uz atkritumu poligonu, ja tie būs pienācīgi sašķiroti. Iespējams, ka kopā vienā mašīnā var tikt aiztransportēti papīra, kartona un plastmasas iepakojumi, jo šie materiāli viens otra kvalitāti neietekmē. Tāpēc ir būtiski atkritumus šķirot pareizi – katru no materiāliem izmest tam paredzētajā konteinerā. Piemēram, stikla šķirošanas konteinerā drīkst izmest tikai pudeles un burkas, bet nedrīkst - stikla, porcelāna un keramikas traukus, spoguļus un logu stiklu.

Sašķirotos materiālus atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi pāršķiro un tālāk jau nogādā pārstrādei. PET pudeles pārstrādā tepat Latvijā – Jelgavā, rūpnīcā "PET Baltija", kas ir lielākās PET pudeļu pārstrādes uzņēmums Baltijā. Rūpnīcā no pudelēm tiek ražotas PET pārslas, no kā jau pēc tam tiek ražot jauni produkti – jaunas PET pudeles, apģērbs, somas, paklāji u.c. lietas, ko ikdienā patērējam. Savukārt stikla pudeles un burkas, kā arī papīrs un kartons tiek nogādāts pārstrādei ārvalstīs, jo šobrīd diemžēl Latvijā nav neviena uzņēmuma, kas to uz vietas pārstrādātu, komentē Kaspars Zakulis.

Kas notiek ar nepareizi sašķirotiem atkritumiem?

Foto: Shutterstock

Ja šķiroto atkritumu konteinerā ir samesti sadzīves atkritumi un ir sabojāti sašķirotie atkritumi, tad viss saturs tiek nogādāts noglabāšanai poligonā. Tādēļ ''Latvijas Zaļais punkts'' aicina ikvienu būt atbildīgam un šķirot atkritumus, bet, ja cilvēkam ir pārliecība, ka atkritumu šķirošanai nepievērsīsies, tad lūgums nesabojāt to darbu, ko citi ir ieguldījuši.

Daudzi cilvēki apgalvo, ka nešķiro atkritumus, jo nav vietas mazajā dzīvoklī, taču atkritumu šķirošana neprasa daudz vietas – viens atkritumu konteiners sadzīves atkritumiem, otrs - šķirotajiem. Un tad jau pie šķirošanas konteineriem visu sakrāto var salikt pa veidiem. Privātmāju iedzīvotājiem šķirošana ir daudzpusīgāka, jo ir iespēja kompostēt, tādējādi iegūstot vērtīgu materiālu zemes mēslošanai, speciālists mudina sabiedrību pievērsties dabas saudzēšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!