Foto: Shutterstock
Neskatoties uz to, ka ziemai raksturīgie svētki ir jau aiz muguras, tas neliedz veidot dažādus dekorus, ar ko izrotāt mājas pagalmu vai lieveni. Tā kā sals pagaidām pie mums palicis uz ilgāku laiku, tad ir itin piemērots laiks šo ledus mākslas darbu izveidei, turklāt viss, kas nepieciešams, ir - ūdens, trauks un dabas materiāli.

Vienkāršākā metode ledus lukturu izveidei

No ledus veidoti trauku sveču izkārtošanai tik tiešām ir pasakaini rotājumi, un to izveide itin nemaz nav sarežģīta, lai arī sākotnēji varētu šķist, ka tas prasīs īpašas iemaņas un rīkus. Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā izveidot ledus lukturi - ielej spainī vai kādā citā traukā ūdeni, izliec to uz dažām stundām vai nakti ārā (atkarībā no tā, cik ārā auksts), neļaujot ūdenim sasalt pilnībā, lai vidus paliek neaizsalis. Tad apgāz trauku otrādi un izlej nesasalušo ūdeni, lai izveidotos tukšs vidus. Šādā tehnikā varbūt neizdosies izveidot vienmērīgas malas un varbūt arī ne vienāda biezuma malas, taču arī šāds izpildījums izskatīsies gaumīgi. Tukšajā viducī ieliec sveci un izgaismo pagalmu ar šīm dekoratīvajām ledus skulptūrām.

Laget Islykter på jobb. #alby #work #ice #icelantern #homemade

A photo posted by @basberg3 on Jan 14, 2016 at 1:51am PST

Ledū sasaldēti dabas materiāli

Ja vēlies interesantāku gala rezultātu, piemēram, ar jau krāsainu ledus lukturi, tad vari izmantot krāsas, ko izšķīdināt ūdenī, vai arī ūdenī iemērkt egļu zarus, ziedus, augļu šķēlītes vai citas dabas veltes. Lai izveidotu dekoru ar vienāda biezuma malām, būs nepieciešami divi trauki – viens lielāks, otrs - mazāks. Lielākajā traukā ieliec mazo, iepildi ūdeni gar tukšajām malām, un arī tik daudz ūdeni mazākajā traukā, lai tas būtu kā slogs. Tik, cik dziļi būs mazākais trauks iegremdēts, tik bieza arī būs ledus laternas mala. Liec ārā sasalt traukus pietiekami ilgi, vismaz uz diennakti, lai viss ūdens pilnībā sasalst.

Interesanti izskatīsies, ja ūdenī iepeldināsi čiekurus, kanēļa standziņas, citrusu šķēlītes, viršu zariņus vai kādus ziedus, piemēram, rozes.

Ledus laternas var likt dažādos virzienos – gan tā, ka augša ir nosegta ar ledu, gan otrādi, lai trauks ir ar vaļēju augšu. Ja augša būs vaļēja, tad ledus ilgāk saglabāsies un sveces liesma neizkausēs virspusi. Var veidot ledus laternu tā, ka ir palikusi neliela iedobīte tikai sveces ielikšanai, un pārējais ir kārtīgi sasalis, tikai tādā gadījumā jārēķinās ar to, ka sveces liesmu vējš var ātri vien nopūst, tāpēc labāk veidot laternas dziļākas.

No ledus veidotās laternas saglabāsies ilgi, līdz pat atkusnim, turklāt tās gana dekoratīvi izskatīsies arī tad, ja pa vidu nebūs svecītes. Piemēram, šādi ledus trauki ar iesaldētiem augiem labi izskatīsies uz kāpņu malām vai pie lieveņa.

Eleganti izskatīsies arī mazākas šādas ledus formas, ko var izmantot mazāku sveču izkārtošanai.

Interesantāku formu šiem ledus traukiem var iegūt ar kēksa formām, kūku veidnēm, glāzēm, dziļām bļodām un citiem virtuves traukiem, kas pieejami, tāpēc bez spaiņiem ir vērts izmantot arī citus traukus, lai iegūtu neparastāka noformējuma dekorus.

Šādu rotājumu izveide noteikti bērniem sagādās prieku, it īpaši tāpēc, ka nekad nevar iepriekš paredzēt, kāds izskatīsies gala rezultāts.

Vuoden ensimmäinen #jäälyhty tehty. #suomentalvi #finnishwinter #icelantern

A photo posted by Kaisa Lempinen (@kaisalem) on Jan 13, 2016 at 9:58am PST

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!