Foto: Shutterstock
Agrāk vai vēlāk, bet katram nākas saskarties ar nevēlamu iemītnieku skapī – kodi. Kodes parasti parādās pavasaros un rudeņos, taču šogad novērots īpašs fenomens un kodes dažviet savairojušās arī vasaras vidū. Kā cīnīties ar kukaiņiem, lai tie neieperinātos vilnas un zīda apģērbos?

Pasaulē sastopamas simtiem tūkstošu dažādu sugu kožu, tomēr visizplatītākā ir drēbju kode (Tineola bisselliella). Drēbju kode ir neliela (4-5 mm), bet pieaudzis kāpurs ir divreiz lielāks. Tas, kas apdraud tekstilijas, kuru sastāvā ir dzīvnieku izcelsmes vilnas materiālus, ir tieši kāpurs. Kodes no olas līdz kukainim attīstās 200 dienās, ar noteikumu, ka pastāvīgi tiek uzturēta 15°C temperatūra. Taču tad, ja telpās ir daudz siltāks, kožu kāpuri no oliņām izaug ātrāk – pie 30°C attīstība ilgst vien 70 dienas.

Kodes barojas no olbaltumvielas saturošiem materiāliem – vilnas, matiem, spalvām, dabiskā zīda un ādas. Kokvilnu, mākslīgos un sintētiskos materiālus kožu kāpuri negrauž.

Foto: Shutterstock

Profilaksei un kožu apkarošanai:

  • Svarīgākais ir regulāri mazgāt apģērbus, jo kodes iecienījušas netīrus apģērba gabalus. Apģērbus ieteicams vismaz divreiz gadā izpurināt, izdauzīt vai pat izsūkt ar putekļu sūcēju, ja tas ir vilnas paklājs vai sega.
  • Ar speciāliem insekticīdu līdzekļiem ieteicams apsmidzināt skapja sieniņas un plauktus.
  • Starp apģērba gabaliem var likt terpentīnā izmērcētu papīra sloksni. Tas būs efektīvāk, nekā izmantot kaitīgo naftalīnu, kas popularizēts padomju laikos.
  • Kodēm ļoti netīk lavandas smarža – skapī var glabāt ar kaltētiem lavandu ziediem pildītus auduma maisiņus, ierīvēt skapja sienas ar lavandu ēteriskajām eļļām vai iegādāties speciālus kožu apkarošanas līdzekļus ar lavandu aromātu. Derēs arī purva vaivariņš un kaltēts amoliņš.
  • Vilnas izstrādājumus, ko no skapja izņem reti, glabā polietilēna maisos, tad kodes tiem netiks klāt.
  • Tekstīlijas, ko kodes apsēdušas, var uzglabāt -20°C. Kožu kāpuri izsals un neattīstīsies tauriņi.
  • Skapī ievieto smaržīgu ziepju gabaliņus.
  • Kodēm nepatīk arī piparu, citrusu aromāti, tabakas un zemeņu smarža.
  • Kāpuru iznīdēšanai līdzēs speciālas indes, ko iegādāties var saimniecības preču veikalos.

Atceries! Profilaktiskie līdzekļi palīdz kodēm turēties no tekstīlijām pa gabalu. Ja oliņas jau izdētas, nepieciešams vienkārši izkratīt drēbes un citus auduma gabalus, bet kāpurus noindēt.

Raksta veidošanā izmantota informācija no Mārtiņa Kalniņa grāmatas "1000 vērtīgu padomu" un "Musas.lv".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!