Foto: DELFI
Laiks skrien kā stirnas un tūdaļ klāt jau adventes vakars, kad jāaizdedz pirmā svecīte vainagā. Tas nozīmē, ka nedēļas nogalē neiztrūkstoša nodarbe būs adventes vainaga meistarošana. Ja esi starp tiem, kas labprāt pats iesaistās procesā no sākuma līdz beigām un novērtē pašdarinātas lietas, iedvesmojies no ''DELFI'' rokdarbnieču idejām pirmajam Ziemassvētku rotājumam.

Palūkojoties Ziemassvētku rotājumu stendos lielveikalos, var atrast ne vienu vien gaumīgu adventes vainagu, bet nekas neizkonkurēs pašu gatavoto, turklāt veidošanas process ieskandina svētku sajūtu un par to atgādinās visu turpmāko mēnesi. Ja par adventes vainaga veidošanu pašiem esam pārliecinājuši, tad nu laiks meklēt iedvesmu. Šajā sakarā piedāvājam divus variantus – vienu klasiskāku ar brūkleņu mētrām, otru – no koka ripiņām līmētu, sūnām un kadiķu zariņiem rotātu. Izveido tādu pašu vai iedvesmojies savai interpretācijai!

Skaistums slēpjas vienkāršībā jeb Sulīgi zaļais brūkleņu vainags

Foto: DELFI

Adventes vainaga tapšanā parasti tiek ļauta vaļa fantāzijai – tie tiek veidoti gan no dabiskiem materiāliem, gan tiek ietērpti smalkos adījumos un pat tamborējumos, kā arī krāšņuma papildināšanai tiek rotāti ar bumbiņām un citiem dekoriem. Vita Daukste ("DELFI" žurnāliste) piedāvā veidu, kā pagatavot vienkāršu adventes vainagu no dabiskiem izejmateriāliem, kurus var atrast mežā.

Foto: DELFI
Brūkleņu vainagam nepieciešams:
  • Brūkleņu zariņi (to daudzumu jāskatās pēc vainaga pamatnes lieluma);
  • Vainaga pamatne;
  • Četras baltas sveces;
  • Četri svečturi;
  • Līmes pistole ar līmes stienīšiem;
  • Diegs;
  • Laka;
  • Dekori pēc ieskatiem.
Lai sāktu veidot šo sulīgi zaļās krāsas adventes vainagu, nepieciešams doties uz mežu, lai salasītu brūkleņu lapas. Tās visērtāk ir nogriezt ar dārza darbiem domātajām šķērēm, bet var arī izmantot parastās šķēres. Taču jāatceras, ka nekādā gadījumā nevajadzētu raut brūklenes ar visām saknēm.

Adventes vainaga pamatni var taisīt pats, kā arī iegādāties lielveikalos. Šoreiz Vita izvēlējusies ātrāko ceļu – pamatni nopirkt lielveikalā.

Pie vainaga pamatnes nepieciešams salikt brūkleņu zariņus, kā arī tos notīt ar izturīgu diegu. Var arī izmantot metodi – zariņus iepriekš sadalīt pa kaudzītēm, kā arī tos apsiet ar diegu. Savukārt pēc tam tos pielīmēt pie pamatnes ar līmes pistoli. Sākotnēji ievērota "kaudzīšu tehnika", bet pēc tam secināts, ka tas ir laikietilpīgāks process, tāpēc ātrāk ir zariņus aptīt pie pamatnes.

Pēc paša vēlmes un gaumes izjūtas vainagā iesprauž svečturus.

Kad vainaga pamatne aptīta ar zaļajiem brūkleņu zariņiem, tad tajā var iespraust vai ar līmes pistoli pielīmēt dažādus dekorus, kā arī nopūst to ar laku, lai vainags izskatītos spīdīgāks. Pēc tam vainaga svečturos ieliek sveces.

Sulīgi zaļā brūkleņu vainaga veidošana aizņems aptuveni vienu stundu.

Ziemeļbriedis Ziemassvētku mežā jeb Citādāks adventes vainags

Foto: DELFI

Savukārt Zane Bitmane (''Tava Māja'' redaktore) iecienījusi adventes laiku sagaidīt katru gadu citādāk un arvien radošāk. Koka ripas, šajā gadījumā no kastaņa koka, ļoti gaumīgi apvienojušās vainagā, parādot, ka var iztikt bez skujām un ilgu pīšanu. Arī šajā variantā vajadzīga būs pastaiga pa mežu, lai savāktu sūnas, ķērpjus, varbūt viršus, egļu zariņus vai tās pašas mētras, taču rezultāts būs mākslinieciskāks. Ļauj vaļu iztēlei un izvēlies sev tīkamākos rotājumus.

Foto: DELFI

Vainagam nepieciešams:

  • Koka ripiņas (meklē floristikas veikalos vai sazāģē pats);
  • Līmes pistole ar līmes stienīšiem;
  • Sūnas, ķērpji;
  • Kadiķu, egļu zari;
  • Nelieli eglīšu rotājumi;
  • Četras baltas sveces;
  • Lielāks rotājums, piemēram, ziemeļbriedis, piparkūku vīriņš vai kas cits;
  • Mākslīgais sniegs;
  • Pārtikas plēve galda noklāšanai.

Vispirms noklāj galdu ar pārtikas plēvi vai kādu citu materiālu, lai neapskādētu galda virsmu ar līmi un netīrumiem.

Tad liec koka ripiņu pirmo kārtu ar atstarpēm un virsū tām nevienmērīgi izliec nākamās. No sākuma ripiņas vienkārši saliec vienu virs otras, lai saprastu, kur ko līmēt, jo līmēšanas brīdī jābūt veiklam, citādi līme sakaltīs. Tāpat iepriekš jau izdomā, kur izvietosi sveces, lai ripas var salīmēt atbilstoši.

Kad aptuveni skaidrs, kā līmēt koka ripas, pa vienai tās līmē vienu pie otras. Centies līmi klāt tā, lai to neredzētu. Visērtāk līmi uzklāt uz pamatnes un tad ripu likt virsū, bet, ja tā ir ērtāk, var darīt arī otrādi. Pēc pielīmēšanas kādu mirkli ar pirkstu ripu piespied, lai tā cieši salīp.

Kad ripas salīmētas, ieliec sveces tām paredzētajās vietās, bet brīvajās vietās iestiprini sūnu gabaliņus. Ja vēlies, tas var līmēt, bet šajā gadījumā tās visai labi turējās pat bez līmes.
Pēc tam jau var līmēt kadiķu vai skuju koku zariņus. Tos gan labāk pielīmēt.

Pielīmē izvēlēto dekoru, šajā gadījumā tas bija baltas ziemeļbriedis, kas stalti novietots kā uz pjedestāla. Visbeidzot pielīmē vai sūnās un zariņos vienkārši ieliec nelielās eglīšu bumbiņas un pārkaisi vainadziņu ar mākslīgo sniegu.

Šāda vainaga izveide prasīs aptuveni 20 minūtes.

Šeit atradīsi video pamācību, kā izveidot vienkāršu, bet reizē elegantu adventes vainagu no egļu vai priežu skujām un viršiem floristikas oāzē. Savukārt šeit noskaties video pamācību, kā salīmēt apsūnojušus zariņus un vainagu izveidot tādā veidā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!