Foto: PantherMedia/Scanpix
No pirmās trauku mazgājamās mašīnas izgudrošanas brīža ir pagājuši vairāk nekā 120 gadi. Tobrīd to izgudrojusī Džozefīne Kohrana vēlējās pasargāt kalpu sadauzīto Ķīnas porcelānu, bet mūsdienās šī iekārta ir neaizstājams palīgs mājās.

Droši vien grūti noticēt, bet ir aprēķināts, ka trauku mazgājamā mašīna palīdz ietaupīt četras reizes vairāk laika, salīdzinot ar parasto trauku mazgāšanu. Vidēji tās ir 200 stundas gadā, kas pielīdzināmas 23 dienām. Būtiski ir arī tas, ka trauku mazgājamās mašīnas ļauj taupīt dabas resursus. Nedēļas laikā var ietaupīt tik ūdens, lai tā pietiktu piecām mazgāšanās reizēm dušā.

Ja mājās dienas laikā trauki tiek mazgāti vismaz divas reizes, trauku mazgājamās mašīnas lietderība ir neapšaubāma. Mūsdienu cilvēks ir sapratis – trauku mazgājamās mašīnas jau ir pietiekami biežs sadzīves tehnikas pirkums. Problēma ir tā, ka to izvēle ir tik liela, ka var viegli apmaldīties izvēles labirintā. Taču, tāpat kā izvēloties jebkuru citu sadzīves iekārtu, lēmuma pamatā jābūt vairākiem noteicošiem aspektiem, skaidro ''Bosch'' speciālisti.

Mazgāšanas programmas un speciālās funkcijas. Lielākajai daļai trauku mazgājamo mašīnu ir daudz dažādu funkciju, bet visbiežāk tiek lietotas tikai dažas. Tāpēc, lai nepārmaksātu par funkcijām, kuras neizmantosiet, ir svarīgi izvērtēt savas vajadzības un ieradumus. Jaunākajām trauku mazgājamajām mašīnām ir papildu funkcijas, kas noder steidzīgiem cilvēkiem, piemēram, laika atlikšanas, programmu paātrināšanas. Jaunākajiem modeļiem raksturīgas arī tādas īpašības kā aizsardzība no ūdens notecēšanas trauku mazgāšanas laikā vai šobrīd īpaši iecienītā funkcija – trauku žāvēšana ar ceolītu.

Ietilpība. Parasti ir divu platumu trauku mazgājamās mašīnas – 60 cm vai 45 cm. Šie 15 cm nozīmē daudz, bet ne mazāk svarīga ir arī trauku mazgājamās mašīnas elastība: iespēja pārvietot galda piederumu grozu, regulēt šķīvju un glāžu turētāju augstumu, tāpat pielāgošana dažādu formu un izmēru traukiem. No pareizas trauku salikšanas daļēji ir atkarīga arī mazgāšanas kvalitāte. Izvēloties trauku mazgājamo mašīnu, pievērs uzmanību tam, cik trauku komplektu var ietilpināt (parasti daudzums svārstās no 10 līdz 14).

Aprēķināts, ka trauku mazgājamā mašīna palīdz ietaupīt četras reizes vairāk laika, salīdzinot ar parasto trauku mazgāšanu. Vidēji tās ir 200 stundas gadā, kas pielīdzināmas 23 dienām.

Ekonomiskums. Parasti tas nozīme, cik daudz elektroenerģijas tiek patērēts, bet, izvēloties trauku mazgājamo mašīnu, jāņem vērā arī patērētā ūdens daudzums. Eksperti iesaka izvēlēties A+++ vai A++ energoefektivitātes klases iekārtas, kas patērē 237-266 kWh elektrības (vidēji gadā ir 280 mazgāšanas ciklu). Ekonomiskas trauku mazgājamās mašīnas gada laikā patērē ap 2660 l ūdens.

Klusums. Mūsdienu māju vai dzīvokļu plānojumā virtuve un viesistaba bieži vien atrodas vienā telpā, tāpēc trauku mazgājamās mašīnas radītais troksnis ir ļoti būtisks aspekts, ja vien nevēlamies, lai iekārta nomāktu patīkamās sarunas. Šādā gadījumā eksperts iesaka izvēlēties trauku mazgājamās mašīnas, kuru troksnis nepārsniedz 48 dB. Trokšņa aspekts ir svarīgs arī tad, ja mājas darbiem laiku varat veltīt tikai vakarā vai naktī – tad ir vērts izvēlēties tādu trauku mazgājamās mašīnas modeli, kura trokšņa līmenis ir vēl zemāks.

Dizains. Visi sapņojam par māju, kurā ir mājīgi un viss ir iekārtots tā, kā vēlamies. Pirmais aspekts, par ko būtu jāpadomā – vai vēlēsieties trauku mazgājamo mašīnu noslēpt, t.i., izvēlēsies iebūvētu iekārtu, vai arī vēlēsies, lai tā iekļautos virtuves interjerā. Pirmajā gadījumā trauku mazgājamās mašīnas dizains nebūs tik būtisks – svarīgākie ir platuma, augstuma un ērtības kritēriji. Otrajā gadījumā vajadzētu izvērtēt to, kādas krāsas iekārtu vēlaties, kāds vadības panelis labāk izskatītos – tas var būt LED ekrāns, bet varbūt lieliski izskatīsies arī podziņas, varbūt vēlēsies, lai iekārtai būtu pēc iespējas mazāk detaļu u.tml.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!