Līdzīgi kā ar apģērbu skapī, tāpat ar traukiem plauktos – katrā sezonā gribas ko jaunu. Galu galā, arī ēdienkarte sezonāli mainās, tāpēc arī ēdiena pasniegšana mainās. Ja gribas ko rudenīgāku, kaut vai dekoratīviem nolūkiem, izveido šo neparasto trauku.

Māla bļodas izveide – izklausās, ka te vajadzīgi ne vien sarežģīti priekšmeti, bet pat ceplis, taču ne visos gadījumos. Kancelejas preču veikalos var iegādāties jau gatavu mālu dažādu formu veidošanai, tad nu ar vienu šādu iepakojumu noteikti pietiks bļodiņai. Bez māla
nepieciešams:

  • Veltnis;
  • Pārtikas plēve;
  • Bļodiņa;
  • Liela kļavu lapa (vai cita koka lapa);
  • Smalks nazis;
  • Akrila krāsa.

Lai izveidotu bļodiņu, mālam jābūt siltam – tas kādu laiku jāpatur siltākā vietā un jāpamīca ar rokām, citādi tas nepadosies rullēšanai un formas iespiešanai.

Bļodā ieklāj pārtikas plēvi. Kas svarīgi – bļodai jābūt aptuveni tāda dziļuma, kādu vēlēsies jauniegūto trauku, jo māla kārtu vēlāk ieguldīsi tajā un iegūsi vēlamo formu. Pirms tam var lapu ielikt bļodā un pārbaudīt, kāda izmēra tā varētu sanākt – ja gribas, samaini pret citu vai izvēlies citu lapu. Vajadzētu bļodai būt arī tik lielai, lai lapa pilnībā iegultos un gali neliektos pāri bļodas malām.

Mālu, kas padodas mīcīšanai, izrullē ar veltni aptuveni 1 cm biezā slānī. Rullē to tik lielā laukumā, lai lapu uzliekot, māls pietiekami to noklātu un gar malām vēl paliktu nedaudz pāri. Ja māls ir vairāk, var atļauties veidot biezāku kārtu. Kad māls izrullēts, virsū liek lapu ar šķiedrām uz leju (lai iegūtu nospiedumu) un tad ar veltni to iespiež.

Tad ņem talkā mazo nazīti un rūpīgi izgriez lapas kontūru ar visām spicajām malām, lai iegūtu bļodas formu pēc iespējas pietuvinātāku lapas veidolam. Kad tas izdarīts, noplēš liekās malas, lai uz virsmas paliek tikai izgrieztā lapa ar māla kārtu apakšā. Tad noplēš lapu aiz kātiņa, uzmanīgi velkot to nost, lai paliktu nospiedums. Nedaudz pielabo spicos stūrus, ja nepieciešams, un atkal ar mazā nazīša palīdzību uzmanīgi atdala mālu no virsmas. Tas jādara ļoti prātīgi, lai neieplēstu mālu. Ieklāj māla formu bļodiņā tā, lai iegultos vēlamā forma. Centies formu ieguldīt, cilājot pārtikas plēvi un tik daudz nespiežot ar pirkstiem pašu mālu, citādi izjauksi nospiedumus no lapas. Tagad laiks mālam sacietēt – atkarībā no tā, kā norādījis ražotājs, atstāj sacietēt to bļodā.

Visticamāk, nākamajā dienā vai pat divām dienām forma būs sakaltusi un to varēs viegli izņemt. Tad to var nokrāsot ar akrila krāsu vai PVA līmi, bet glīti izskatās arī māla dabīgā krāsa. Šajā gadījumā izmantota sarkana un dzeltena akrila krāsa, lai bļodiņa izskatītos kā kokā iesārtojusi kļavas lapa.

Vēl viena ideja! Ja iepatikusies doma par trauku izveidi no lapām, palūko arī šo pamācību, kā nedaudz citādākā veidā, bez māla, bet ar līmes palīdzību izveidot bļodu no vairākām lapām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!