Foto: Shutterstock
Rudens un ziema ir tumšākie gada periodi, tādēļ šajā laikā visvairāk meklējam veidus, kā atdzīvināt un padarīt gaišāku un mājīgāku savu apkārtējo vidi gan iekštelpās, gan ārā. Viens no veidiem, kā visefektīvāk pārveidot savu piemājas dārzu vakaros, kad ātri iestājas tumsa, ir uzstādīt tam piemērotu apgaismojumu, kas veic ne tikai dekoratīvas funkcijas.

Neatkarīgi no tā, vai tā ir neliela terase vai liels piemājas dārzs, piemērots apgaismojums var tam piešķirt pat citu dimensiju, skaidro ''K Senukai" dārza nodaļas konsultante Līga Arbuzova, pie viena sniedzot noderīgas idejas, kā savu piemājas dārziņu atdzīvināt rudenī, kad tumsa iestājas nemanot.

Izvēlies pareizo daudzumu un izkārtojumu gaismekļiem

Dārza vai terases lielums noteiks to, cik daudz gaismas ķermeņu būs nepieciešams dārzā, kā arī to, kā tos vislabāk izvietot. Nav vajadzīgs pārspīlēt ar daudzumu un ievietot mazā laukumā pēc iespējas vairāk gaismekļu. Vislabāk ir saprast, kuras vietas dārzā izcelt, kuras atstāt ēnā, kā arī svarīgi ir pareizi nostādīt gaismas virziena leņķus. Gaismekļiem jāizceļ un jāizgaismo vajadzīgie objekti, tiem nevajadzētu traucēt ērti pārvietoties pa dārzu, kā arī apžilbināt.

Piemērots dārza lampu veids

Dārza gaismekļu klāsts ir ļoti plašs, tādēļ katrs atradīs savam dārzam piemērotāko.
Zemē iebūvējamās lampas un lampas ar durkli zemes līmenī vislabāk izgaismos celiņus, vārtus, nišas, kāpnes, kā arī dizaina objektus.

Prožektoru tipa gaismas lieliski der koku un krūmu izgaismošanai, kā arī arhitektūras objektu izgaismošanai, tā radot ēnu spēles un optiski paplašinot dažādas zonas.

Solārās lampas lielākoties izmanto dekoratīvu efektu radīšanai. Tām nav nepieciešama elektroenerģijas padeve un tās darbojas pēc saules bateriju principa – diennakts tumšajā laikā, izdalot saulē uzkrāto enerģiju. Tomēr šīs lampas ar pilnu atdevi darbojas tad, ja tās saņem saules enerģiju, kas rudenī un ziemā ir mazākā daudzumā.

Lampiņu virtenes āra objektu dekorēšanai izmanto, lai izceltu ēkas fasādi vai jumtu, terases formu vai logu ailes, kā arī akcentētu lielākus augus vai koku, aptinot to stumbram vai zariem.

Stāvlampām dārzā ir ne tikai dekoratīvs pielietojums, bet arī funkcionāls. Tās visbiežāk tiek izmantotas akcentējot dārza līnijas vai celiņus.

Dārza apgaismojums var būt arī funkcionāls, paredzēts praktiskiem nolūkiem, lai izgaismotu konkrētus objektus vai vietas dārzā. Visbiežāk tiek izgaismotas vietas, kur nepieciešams uzturēties un pārvietoties. Dekoratīvais apgaismojums vairāk paredzēts apkārtnes noskaņas radīšanai un neparastu vizuālu efektu panākšanai. Ar tā palīdzību tiek izgaismoti koki, puķudobes un citi objekti. Visbiežāk tie ir prožektori, kuru gaisma tiek mērķtiecīgi virzīta konkrētā virzienā, kā arī tā var būt dažādās krāsās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!