Foto: Shutterstock

Ekoloģisks dzīvesveids šobrīd ir kulta tēma, kas parādās uzturā, apģērbu izvēlē, kosmētikā un pat māju būvniecībā, tāpēc portāls TavaMāja.lv steidza noskaidrot, kas slēpjas zem jēdziena ekomāja un kā izprast šo būvniecības virzienu.

Laikā, kad arvien biežāk izskan vārds ''eko'', arī ar būvniecību saistītiem cilvēkiem šis temats kļūst aprunātāks. Neiedziļinoties profesionālos viedokļos, varētu vien domāt, ka ekomāja ir gluži vai no salmiem vai koka dēlīšiem nostiprināta būdiņa, kas īsti nav paredzēta dzīvošanai ilgtermiņā, tomēr zem šī termina slēpjas ļoti nopietna nozare, kas arvien aktuālāka kļūst arī Latvijas robežās.

Kā skaidro būvniecības speciālisti no ''Glass&Wood'', tad ekomājas būvniecībā tiek izmantoti maksimāli daudz ekoloģiski tīri materiāli. Piemēram, no ekoloģiskas koksnes ražotas detaļas, kas apstrādātas ekoloģiski tīriem apstrādes līdzekļiem, beicētas ar ekoloģiskām lineļļas beicēm, izmantots stikls, metāls, ECOSE siltinājums un citi dabai draudzīgi risinājumi.

Tieši pateicoties ekoloģiskajām koksnes detaļām, ēkas koka sienas "elpo", radot miteklī veselīgu mikroklimatu un komforta sajūtu. Nav noslēpums, ka koks vienmēr ir bijis respektabls būvmateriāls, un labās īpašības nav aizmirstas arī mūsdienās. Ekomājas celtniecības gaitā ir vajadzīgs risinājumu komplekss, kas satur gan inovatīvu tehnoloģiju risinājumus, gan arī senču zināšanas.

Eko mājas specifika

Kā skaidro uzņēmuma būvniecības speciālists Jānis Garančs, tad ekomāja vienmēr ir koka māja, kuras būvniecībā izmantota ekoloģiska koksne un arī apstrādes līdzekļi, protams, arī ekoloģisks siltinājums bez naftas produktus saturošiem materiāliem. Ekomājas būvniecībā liela uzmanība pievērsta arī iekšējiem apdares darbiem, kur visam jābūt pietuvinātam ekoloģiskiem apdares materiāliem, un klasiskais lamināts noteikti nebūs tas biežāk sastopamais grīdas risinājums.

Būtisks aspekts ekomājas celtniecībā ir siltumizolācijas materiāla izvēlei, jo no siltuma zudumiem ir atkarīgi apkures izdevumi. Svarīgi atcerēties par pareizu būvmateriālu un izolācijas materiāla izvēli, tā ietekmi uz cilvēka veselību un apkārtējo vidi. Ir zināms, ka parastiem siltumizolācijas materiāliem piemīt kaitīgas īpašības, tāpēc siltumizolācijas nodrošināšanai uzņēmuma ''Altenergo'' speciālisti iesaka salmu paneļu izmantošanu celtniecībā. Vairāk par salmu māju būvniecību uzzini šeit.

Ja ir izmantota ļoti laba siltumizolācija, tad ekomāju nav vajadzīgs aktīvi apkurināt, jo tiek efektīvi izmantots sadzīves tehnikas un pašu iedzīvotāju radītais siltums. Kā skaidro jomas speciālisti, mūsu klimatiskajos apstākļos var panākt, lai ziemā apkuri vajadzētu minimāli, bet pārējā sezonā nevajadzētu nemaz.

Ekomājas minimālas apkures vajadzības var apmierināt ar alternatīvas enerģijas avotu palīdzību. Piemēram, var izmantot saules kolektorus – uz ēkas jumta montējamus paneļus, kas absorbē saules starojuma siltumenerģiju.

Priekšrocības un trūkumi

Neskatoties uz maksimāli dabīgāko materiālu izmantošanu, šādas mājas ir ilgmūžīgas. Idejiski ekomājas var aplūkot arī Brīvdabas muzejā, kur tās labi saglabājušās, taču mūsdienās būvētām mājām pieejamie materiāli un celtniecības iespējas ir krietni plašākas, līdz ar to gala rezultāts ir krietni vien atšķirīgs.

Kā skaidro jomas speciālisti, tad mūsdienās profesionāļu būvētai ekomājai, ar izmantotiem augstas kvalitātes izejmateriāliem ir tikai plusi. Ekomāja noteikti ir draudzīga un veselīga ne tikai cilvēkam, bet arī videi, tāpēc šai būvniecības nozarei ir potenciāls.

Ekomājas būvniecības izmaksas būtiski nepārsniedz parastas mājas celtniecības cenu.
Pēc konstrukcijas īpatnībām ekomāja ir gandrīz hermētiska, tāpēc tai ir ļoti svarīga laba ventilācijas sistēma.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!