Foto: Shutterstock
Vai tā būtu mājas būvēšana no pašiem pamatiem vai lauku mājas atjaunošana, svarīgs posms darba procesā ir notekūdeņu sistēmas ierīkošana. Tā kā šajā jomā teju katram ir daudz neskaidrību, kas attiecas uz pareizu un nepareizu tās ierīkošanu, konsultējāmies ar nozares speciālistu Armandu Urmonu, kurš ne vien min atbilstošākos risinājumus, bet arī atklāj biežāk pieļautās kļūdas nezināšanas dēļ.

Pirms lem par labu kādam notekūdeņu sistēmas veidam, speciālists iesākumā rekomendē izvērtēt kopējā objekta īpašības – grunts sastāvu, gruntsūdeņu līmeni – un, protams, ņemt vērā to, kas rakstīts būvvaldes tehniskajos noteikumos.

Ja runājam par objektiem, kur nav iespēja pieslēgties pie centrālajiem kanalizācijas tīkliem, tad mūsdienās kā biežāko opciju privātmāju īpašnieki izvēlas uzstādīt notekūdeņu bioloģiskās attīrīšanas iekārtu. Prātīgākais būtu sākt konsultēties ar speciālistiem jau objekta projektēšanas stadijā, jo tad, ņemot vērā plānoto projektu un objekta kopējās īpašības, var izlemt par piemērotāko risinājumu. Ir jāsaprot, ka izbūves variantu ir daudz un ir svarīgi izvēlēties pareizāko.

Galvenie aspekti, kas ietekmē iekārtas darbību, ir tās tehnoloģiskais risinājums, sertifikācija un atbilstošas iekārtas izvēle, ņemot vērā saražotos notekūdens apjomus, bet šeit atkal pirms iegādes noteikti vajadzētu konsultēties ar speciālistu, jo patstāvīgi saprast visas nianses ir diezgan grūti, skaidro speciālists un konsultants notekūdeņu sistēmas ierīkošanas jautājumos.

Pareizi un nepareizi ieviesta notekūdeņu sistēma

Pareizi ierīkota sistēma lietošanas laikā nerada smakas un apgrūtinājumus. Tik vien kā laiku pa laikam ir jāatpumpē liekās dūņas. Latvijā visbiežāk, izbūvējot iekārtas, cilvēki kļūdās divos aspektos: nav pareizi aprēķināts gruntsūdens līmenis un, ja tiek veidota attīrītā ūdens infiltrācija atpakaļ augsnē, tad netiek pareizi noteikts grunts infiltrācijas koeficients. Piemēram, ja ir mālaina augsne, pašteces infiltrācija nav labākais risinājums, jo pastāv iespēja, ka ūdens nesūksies augsnē un appludinās iekārtu. Tas gandrīz droši iekārtu izvedīs no ierindas. Bet, jebkurā gadījumā, šādas kļūdas ir risināmas, tikai katrā atsevišķajā gadījumā ir jāskatās uz konkrēto situāciju. Prātīgākais būtu sākt ar speciālista uzaicināšanu, kurš uz vietas varēs noteikt labāko risinājumu un sniegt pilnvērtīgu konsultāciju.

Lai izvēlētos sev piemērotāko notekūdeņu attīrīšanas sistēmu, būtu jāsaprot paredzamais notekūdeņu apjoms. Kā kritērijs šādam aprēķinam parasti ir iedzīvotāju skaits īpašumā. Atbilstoši šim parametram arī jāizvēlas sistēma. Būtu svarīgi pievērst uzmanību iekārtas sertifikātiem, jo likums prasa, lai šādas mazas iekārtas obligāti būtu sertificētas. Kā pierādījums tam, ka iekārta ir sertificēta atbilstošai iekārtai, ir CE marķējums un CE atbilstības deklarācija. Tāpat, izvēloties sistēmu, jāņem vērā objekta īpašības, jo, ja ir augsti gruntsūdeņi, iespējams, ar pašu iekārtu būs par maz, un to vajadzēs aprīkot ar mazu sūkņu staciju.

Bioloģiskās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ir moderns risinājums privātmājām, jo visi sadzīves notekūdeņi (duša, vanna, trauku mazgājamās mašīnas, kanalizācija utt.), kas nonāk attīrīšanas iekārtā, tiek bioloģiski attīrīti līdz pakāpei, kad pāri paliek ūdens, ko var novadīt atklātās ūdens tilpnēs vai zemē. Tas iespējams dūņu dēļ, kas noārda sadzīves kanalizācijas ūdeņos esošās vielas. Tādējādi neveidojas notekūdeņu uzkrājumi, kā tas ir gadījumos, kad sadzīves notekūdeņi tiek novadīti asenizācijas bedrē.

Šīm iekārtām ir liela attīrīšanas efektivitāte. Tās attīra notekūdeņus pat no slāpekļa un fosfora, neizmantojot ķīmiskas vielas. Tas nozīmē, ka izplūdes vieta neaizaug ar aļģēm, īpaši svarīgi tas ir vietās, kur aiz attīrīšanas iekārtas tiek veidots infiltrācijas lauks. Attīrīšanas iekārtas ir aprīkotas ar membrāna tipa gaisa pūtēju, kas ar taimera palīdzību strādā 12 stundas no 24 stundu cikla. Tādējādi tās ir energoefektīvas, patērējot maz elektrības.

Nepiedodamas kļūdas

Kā efektīvāko attīrītā ūdens novadīšanas risinājumu var minēt piemājas grāvi vai upi. Otrs ļoti izplatīts veids ir attīrītā ūdens infiltrēšana atpakaļ augsnē, ko var izdarīt ar īpašu pazemes infiltrācijas sistēmu palīdzību, min speciālists Urmons.

Speciālists skaidro, ka šajā nozarē visbiežāk pieļautā kļūda ir infiltrācijas lauka izveidošana mālainā augsnē. ''Šī ir visbiežāk pieļautā kļūda, ar kuru saskaramies, kad iekārtas uzstādīšanas risinājumu ir izdomājis pats mājas saimnieks. Tāpat nevajadzētu novadīt attīrītos ūdeņus tuvu dzeramā ūdens ņemšanas vietai, jo vienmēr pastāv risks, ka iekārta var iziet no ierindas un kādu laiku nedarboties. Savukārt, ja runājam par neattīrītiem notekūdeņiem, tos nedrīkst novadīt dabā, jo tas ir liels drauds videi un mūsu veselībai. Ja tie tiek novadīti zemē un ūdens krātuvēs, tas rada kaitējumu ekoloģiskajai sistēmai, kuras daļa esam mēs paši. Šie ūdeņi tālāk nokļūst gruntsūdeņos un virsūdeņos, ko vēlāk var nākties izmantot ikdienā. Šie ūdeņi var kaitēt mūsu veselībai tā iemesla dēļ, ka mēs nekad nevaram būt droši par to, kādas baktērijas un vīrusi tiek šajos ūdeņos. Vēl joprojām ir pietiekami daudzi gadījumi, kuros cilvēki tam nepievērš uzmanību. Kā kvalitāti apliecinošs aspekts būtu arī tas, cik un uz kādām valstīm konkrētās iekārtas tiek eksportētas, jo citos tirgos ir nopietnas prasībās attiecībā uz sistēmu un attīrītā ūdens kvalitāti.

Apkopes darbi

Mūsdienās pieejamie attīrīšanas iekārtu risinājumi ir samērā vienkārši apkalpojami. Vajadzētu paredzēt lieko dūņu atpumpēšanu reizi gadā, gaisa pūtēja filtra tīrīšanu un, iespējams, veikt infiltrācijas lauka profilaksi.

Lielākoties uzņēmumi, kas darbojas šajā nozarē, piedāvā veikt servisa apkopi. Tas gan ir maksas pakalpojums, taču summas nav lielas un būsiet droši par darba kvalitāti, jo to veiks speciālists. Protams, visus darbus var veikt arī saviem spēkiem atbilstoši iekārtas ekspluatācijas noteikumiem, skaidro speciālists.

Raksta tapšanā konsultēja Armands Urmons, SIA "August Latvia Serviss" tirdzniecības vadītājs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!