4. maijs

4. maijs

4. maijs - Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas gadadiena.

1990. gada 4. maijā 134 no 201 Augstākās padomes deputāta pieņēma deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu". Augstākā padome noteica valsts varas "de facto" atjaunošanai pārejas periodu, kas beidzās ar Latvijas Republikas 5.Saeimas sasaukšanu.

1990. gada 4. maijā visu dienu pie parlamenta ēkas stāvēja cilvēku tūkstoši, kas sekoja līdzi balsojumam. Deputāti, kas pēc balsojuma par Latvijas neatkarības atjaunošanu devās uz mītiņu Daugavmalā, tika sveikti ar ziediem un skaļām gavilēm. Komunisti un interfrontieši, kas atteicās piedalīties balsošanā, parlamenta namu atstāja pa sētas durvīm.

Augstākās padomes priekšsēdētājs Anatolijs Gorbunovs nosūtīja vēstījumu PSRS prezidentam Mihailam Gorbačovam, kurā teikts, ka Latvijas Republika sāk pārejas periodu. Šāds vēstījums tika nosūtīts arī pasaules valstu valdībām un PSRS tautām un demokrātiskajām kustībām.

Populārākie raksti
Infografikas: Vai Latvijā vēlas padomju laiku atgriešanos un atbalsta Uzvaras dienu?  (496)
08.maijs 2017 14:10
Krievvalodīgo daļa, kas atzīmē Uzvaras dienu, pēdējo desmit gadu laikā saglabājusies nemainīga, taču latviešu vidū svinētāju skaits būtiski sarucis, liecina pirmdien publicētais jaunākais Latvijas Sociālās atmiņas monitorings.
Unikāla iespēja pamest PSRS: Lembergs, Bojārs, Andrejevs un Īvāns par 4.maija deklarācijas parakstīšanu  (204)
04.maijs 2015 00:02
Pirmdien aprit 25 gadi, kopš Latvijas PSR Augstākā Padome atjaunoja Latvijas neatkarību. Par to, kādas izjūtas par savu valsti bija toreiz un tagad, portālam "Delfi" stāsta četri bijušie Augstākās Padomes deputāti.
Ozolu stādīšana, koncerti un balti klāts galds – 4. maija pasākumu kalendārs  (74)
04.maijs 2017 08:02
4. maijs ir Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas diena. Latvijas PSR Augstākās padomes deputāti, pieņemot deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu, 1990. gada 4. maijā oficiāli izbeidza padomju okupāciju. Nu jau otro gadu Latvijas valsts simtgades birojs aicina Latvijas atdzimšanas dienu daudzināt, svinot Baltā galdauta svētkus. Portāls "Delfi" piedāvā iepazīties ar spilgtāko svētku pasākumu izlasi.