Foto: AP/Scanpix

9. martā būs vērojams Saules aptumsums, taču Latvijā to šoreiz nebūs iespējams novērot pat ne daļējā fāzē. Tādēļ Eclipse Tour entuziastu komanda šo dabas parādību plāno doties vērot uz Sulavesi salu Indonēzijā. Šajā vietā Saules aptumsuma pilnā fāze ilgs pilnas trīs minūtes, pastāstīja Agnese Zalcmane, Eclipse Tour dibinātāja.

Pilns Saules aptumsums ir dabas parādība, kad Mēness atrodas precīzi starp novērošanas punktu uz Zemes un Sauli, tādēļ no Saules var redzēt tikai tās vainagu – gāzes, kas jau atdalījušās no Saules virsmas un atrodas līdz pat miljoniem kilometru tālu no tās. Lai šogad redzētu šo reto dabas parādību, interesentiem ir jādodas uz vienu no dažām Indonēzijas salām – citās valstīs pilno fāzi novērot nevarēs. Eclipse Tour Saules aptumsumu vērotāju komanda divpadsmit cilvēku sastāvā šo aptumsumu dosies vērot un iemūžināt Indonēzijas salā Sulavesi. Komandas lielākā daļa ceļu uz Svalbāru uzsāks 28. februārī. Februāris ir pēdējais lietus sezonas mēnesis Indonēzijā, tādēļ esot cerība, ka 9. martā lietus mākoņi aptumsuma vērošanai netraucēs, saka Zalcmane.

Eclipse Tour ir Saules aptumsumu vērotāji ar pieredzi, kas pilnos Saules aptumsumus ir vērojuši jau no 2008. gada dažādās pasaules vietās, tai skaitā Kazahstānas tuksnesī, Austrālijā, kā arī Svalbāras arhipelāgā netālu no Ziemeļpola. Līdz šim braucienos piedalījušies ne vairāk par astoņiem cilvēkiem, no kuriem vairāki kļuvuši par pastāvīgiem aptumsuma braucienu dalībniekiem, taču šogad komanda ir palielinājusies skaitā, un īpašo dabas parādību dosies vērot 12 cilvēki. Eclipse Tour dibinātāja Agnese Zalcmane stāsta: "Katrs no piedzīvotajiem pilnajiem aptumsumiem ir bijis citāds, taču tos vieno kāda kopīga lieta – kad iestājas pilnā fāze, tad no iespaida aizraujas elpa un neatrodas vārdi, lai šo parādību varētu aprakstīt kādam citam. Lai to saprastu, pilns Saules aptumsums ir jāredz katram pašam, savukārt tiem, kas to jau ir redzējuši, gribas šo iespaidu izbaudīt vēl un vēl."

Ar šī gada Eclipse Tour maršrutu, dalībniekiem un Saules aptumsuma vērošanas plāniem var iepazīties mājaslapā. Ekspedīcijai sākoties tajā iespēju robežās tiks publicēti arī emuāra ieraksti par piedzīvojumiem tālajā salā, bet ceļojumam sekot īsu piezīmju veidā varēs caur komandas Twitter kontu, kura saturs arī parādīsies mājaslapā.

Nākamais Saules aptumsums Latvijā būs vērojams pēc pieciem gadiem – 2021. gada 10. jūnijā. Savukārt nākamo pilno Saules aptumsumu Latvijā varēs redzēt vien 2142. gadā.

Eclipse Tour ir ceļotāju kopa, kas no Latvijas dodas ekspedīcijās vērot pilnus Saules aptumsumus. Grupa savus iespaidus publicē mājaslapā gan stāstos, gan attēlos, lai ieinteresētu cilvēkus gan par šo īpašo astronomisko notikumu, gan arī par pieredzi citās zemēs. Braucieni ir pašu dalībnieku organizēti un finansēti un tos kopš Eclipse Tour idejas iesākuma vada astronomijas entuziaste Agnese Zalcmane.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!