Kolizejs, Roma
Foto: Reuters/Scanpix

Romai ir gandrīz 3000 gadu un šeit iespējams iepazīt nopietnu vēsturi ar dolce vita vieglumu sirdī. Šeit Romas ciematiem raksturīgā intimitāte un cilvēcīgums apvienojas ar Eiropas metropoles kultūras mantojumu.

Romā klasiskās drupas un kristiešu lūgšanu nami atrodas cieši blakus vai arī zem renesanses laukumiem un baroka strūklakām. Šeit ir arī vietējās trattorias (itāļu restorāniņi), patīkami veikaliņi un dzīvīga vide. Pilsētas maigais Vidusjūras klimats ir vēl viens pārliecinošs arguments, kas piesaista tūristus no ziemeļiem.

Kad apmeklēt?

Šajā pilsētā nepastāv tāds jēdziens kā "nesezona", kaut gan vasaras mēnešos klimats šeit var būt nomācoši karsts un mitrs. Pavasaris un rudens ir populārākie tūristu vidū; vislielākās ļaužu masas ierodas Lieldienās, kad svētceļotāji dodas uz Vatikānu. Ja ir labi laika apstākļi, tad ziema, it īpaši janvāra vidus līdz marta pirmajai nedēļai, ir ideāls laiks, kad apmeklēt Romu. Viesnīcu cenas ir zemākas un restorāni ir neierasti klusi un mazapmeklēti. Ja varat izturēt lielu karstumu, tad augusts (kad lielākā daļa romiešu dodas uz pludmali) arī ir labs mēnesis, kad viesnīcās būs iespējams atrast izdevīgus apmešanās piedāvājumus.

Nokļūšana

Ceļojums uz Romu
Foto: David McKelvey / cc

Lidojumi

Romā ir divas lidostas - galvenā ir Fiumicino (pazīstama arī kā Aeroporto Leonardo da Vinci) un Ciampino. Abas apkalpo Aeroporti di Roma (www.adr.it).

Fiumicino atrodas 32 kilometrus uz dienvidrietumiem no Romas centra. Vilciena stacija atrodas tieši pie galvenajām ierašanās un aizlidošanas zālēm - no šejienes atiet regulāri vilcieni uz pilsētas galveno Termini staciju (Leonardo Express, 35 minūtes), savukārt vēl viena vilciena līnija, FM1, aizvedīs uz stacijām dienvidu un austrumu priekšpilsētās. Sarakstus varat apskatīt šeit: www.trenitalia.com.

Braucienam ar taksometru uz Romas centru ir fiksēta cena €48.

Zemo cenu lidsabiedrības parasti apkalpo Ciampino lidosta, kas pilsētas centram atrodas tuvāk nekā galvenā lidosta (15 km no Termini stacijas, 40 minūšu brauciens ar autobusu). Autobusu pakalpojumus sniedz SITBusShuttle (www.sitbusshuttle.it) un Terravision (www.terravision.eu).

Romā šie starppilsētu autobusi atiet no Via Marsala - stacijas uzgaidāmās telpas austrumu pusē. Braucienam ar taksometru uz centrālo Romu ir fiksēta cena €30.

Kruīzi

Kruīza kuģi piestāj Civitavecchia ostā, kas atrodas aptuveni 80 km uz ziemeļrietumiem no Romas. Starppilsētu autobusi piestāj brīvajās vietās starp daudzajām kruīza kuģu rindām, kā arī Forte Michelangelo pie ostas ieejas; no šejienes 10 minūšu pastaigas attālumā pa Viale Garibaldi atrodas vilciena stacija.

Pa ceļam (pie No 34) atradīsiet tūrisma informācijas biroju. Stacijā ieteicams iegādāties BIRG vienas dienas brīvbiļeti (€9,30): tajā iekļauts brauciens līdz Romai un atpakaļ, kā arī autobusu/metro braucieni pilsētas robežās. Brauciens no Civitavecchia uz Romas San Pietro staciju ilgst aptuveni 45 minūtes.

Vilcieni

Ja vēlaties pārvietoties pa sauszemi, tad vilciens ir viens no labākajiem veidiem, kā nokļūt Itālijā, piemēram, izmantojot regulāro Palatino nakts vilcienu no Paris Bercy - brauciena ilgums ir aptuveni 14,5 stundas (www.eurorailways.com). Galvenā stacija ir Roma Termini, kas atrodas uz austrumiem no centra.

Daži no vilcieniem apstājas arī nomaļajā Roma Tiburtina stacijā, kas ir savienota ar Termini un citiem pilsētas punktiem ar metro. Itālijas ātrvilcieni, Le Frecce, pēdējās desmitgades laikā ir kļuvusi īpaši ātri, kā arī ir labs veids, kā iepazīt valsti (saraksti un cenas pieejamas šeit: www.trenitalia.com).

Pārvietošanās

Ceļojums uz Romu
Foto: Russell Yarwood / cc

Sabiedriskais transports

Sabiedriskā transporta pakalpojumus nodrošina pašvaldības uzņēmums ATAC (www.atac.roma.it); Romas autobusu tīkls ir plašs un ne visai efektīvs, tomēr metro sistēma, kas šobrīd sastāv tikai no divām līnijām - A un B -krustojas Termini stacijā. A ir noderīga, ja dodaties uz Vatikānu (virziens Battistini, izkāpiet Ottaviano), savukārt B aizvedīs uz Kolizeju (virziens Laurentina, izkāpiet Colosseo).

Vienvirziena biļetes varat iegādāties metro stacijās, lielākajā daļā tabacchi (cigarešu veikali; meklējiet zilu T zīmi), vai arī laikrakstu stendos; biļešu cena €1,50. Biļetes ir derīgas 100 minūtes jebkuros autobusos, kā arī metro braucieniem. Pieejamas arī vienas dienas (€6), trīs dienu (€16,50) un nedēļas (€24) brīvbiļetes. Visas biļetes un brīvbiļetes jāapstiprina pirmajā autobusā, kurā iekāpsiet, vai arī metro turniketā. Bērni, kas jaunāki par 11 gadiem, var braukt bez maksas. Jaunāko informāciju par autobusu kustību varēsiet iegūt, ja ievadīsiet savas pieturas atrašanās vietas ID numuru (pieci cipari, kreisajā apakšējā pusē) šeit: muovi.roma.it.

Pārvietošanās ar automašīnu

Romā nav ieteicams pārvietoties ar automašīnu, galvenokārt tāpēc, ka vislielākās galvassāpes sagādās stāvvietas atrašana, turklāt lielākā daļa centra atrodas ierobežotas satiksmes zonā.

Ja plānojat iebraukt pilsētā, lai aplūkotu ievērojamākās vietas, tad labāk savu automašīnu novietojiet vienā vietā uz visu uzturēšanās laiku pilsētā. Automašīnu nomas kompānijas: Avis ( www.avisautonoleggio.it), Budget (www.budgetautonoleggio.it), Hertz ( www.hertz.it) un Europcar ( www.europcar.it).

Taksometri

Romas taksometri nav lēti: lai gan minimālais tarifs ir €3, lielākā daļa braucienu beigu beigās izmaksās aptuveni €12 vai pat vairāk; brauciens pilsētas lēnajā satiksmē var izmaksāt pat €30. Laikā no plkst. 22.00-7.00 taksometru cenai tiks pievienota €3,50 piemaksa. Ja vēlaties čeku par pakalpojumiem, jautājiet Mi fa una ricevuta, per favore?. Divi uzticamu reputāciju ieguvuši taksometru kooperatīvi ir Samarcanda (06 5551; www.samarcanda.it) un Cooperativa Radiotaxi 3570 (06 3570; www.3570.it).

Vietējie likumi un etiķete

Ceļojums uz Romu
Foto: AFP/Scanpix

Vadītājiem automašīnā jābūt dzeltenai/oranžai atstarojošai vestei, kas jāuzvelk automašīnas bojājumu vai negadījumu gadījumos ar satiksmi pieblīvētos ceļos, ja ir nepieciešamība izkāpt no automašīnas (ja nomājat automašīnu, vestes nāk līdzi komplektā; parasti ievietotas rezerves riepā).

Pārvietojoties ar automašīnu ārpus apdzīvotām vietām, jāieslēdz tālās gaismas, pat dienas laikā. Ja kāds cits autovadītājs jums signalizē ar gaismām, tas nenozīmē prego jeb tikai pēc Jums!. Patiesībā tas nozīmē Nekusties - es tagad braukšu!

Itāļi vienmēr sasveicinās un atvadās, tajā skaitā ieejot vai izejot no veikala, bāra utt. No rīta sakiet buon giorno, pēcpusdienā vai vakarā- buona sera (abas frāzes var izmantot gan sasveicinoties, gan atvadoties). Ciao ir daudz neformālāks sasveicināšanās veids, ko lieto draugu, jauniešu vai darba kolēģu vidū. Ja kāds pateicas, sakot grazie, tad esiet pieklājīgi un atbildiet ar prego (jeb nav par ko!).

Ja esat aicināti uz pusdienām, mājas saimniecei ierasts dāvināt nevis vīnu, bet gan ziedus un šokolādi.

PADOMS

Apmeklējot muzejus un galerijas, pārliecinieties, ka esat paņēmuši līdzi pasi vai citu oficiālu personas apliecinošu dokumentu ar fotogrāfiju, jo daudzviet ES pilsoņiem vecumā zem 18 gadiem vai virs 65 gadiem, ieeja ir bez maksas. Bezmaksas ieeja iespējama arī citām vecuma grupām, piemēram, ja esat žurnālists, mākslas pasniedzējs, reģistrēta persona ar īpašām vajadzībām utt., tomēr šādos gadījumos jābūt līdzi dokumentiem, kas apliecina attiecīgo statusu.

Kopumā Roma ir droša pilsēta, tomēr pilnos autobusos uzmanieties no kabatzagļiem (it īpaši autobusos Nr.40 un Nr.64, kas ved uz Vatikānu), kā arī uz ielas, kur bērnu grupas ar informatīvām plāksnēm novērš cilvēku uzmanību un apzog kabatas un rokassomiņas.

Source info

Telegraph


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.