Eiropas Nacionālo parku dienā pēc rekontsrukcijas atklās Āraišu vējdzirnavas

Eiropas Nacionālo parku dienā pēc rekontsrukcijas atklās Āraišu vējdzirnavas
Foto: Dabas aizsardzības pārvalde

Sestdien, 19. maijā, pēc rekonstrukcijas durvis vērs Āraišu vējdzirnavas, kurās iespējams uzzināt to vēsturi, kā arī izzināt maizes gatavošanas noslēpumus. Svinīgais brīdis notiks Eiropas Nacionālo parku dienā, kas šogad veltīta kultūras un dabas mantojuma mijiedarbei.

"Āraišu vējdzirnavu atjaunošana ir spilgts apliecinājums, ka nacionālais parks nav tikai aizsargājamās dabas vērtības vien, tā nozīmi veido gan daba, gan vēsture, kultūra un tradīcijas – ciešā mijiedarbībā," pauž Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors Juris Jātnieks.

Rekonstrukcijas laikā dzirnavās atjaunotas jumta konstrukcijas un fasāde, veikti uzlabojumi iekštelpās, izveidots āra apgaismojums, kā arī jauni vējdzirnavu spārni. Dzirnavas nav tikai dekoratīvs un vēsturisks objekts, tās ir arī pilnībā funkcionējošas – šeit iespējams samalt gan miltus, gan dažāda veida putraimus un citus graudaugu produktus.

Āraišu vējdzirnavas būvētas 19. gadsimta vidū Drabešu muižas vajadzībām un celtas kā "holandiešu tipa" vējdzirnavas ar grozāmu cepuri – dzirnavu jumtu ar visiem spārniem ar īpašas iekārtas palīdzību var pagriezt pret vēju. Savu funkciju dzirnavas pildīja līdz Pirmajam pasaules karam, pēc kara dažus gadus tajās darbojās pat klavieru darbnīca, savukārt pēc tam ilgus gadus dzirnavas bija pilnībā izpostītas. Pagājušā gadsimta 80. gados dzirnavas nonāca Gaujas Nacionālā parka paspārnē un tika atjaunotas.

Āraišu vējdzirnavu rekonstrukcija izmaksāja nepilnus 115 tūkstošus eiro un Dabas aizsardzības pārvaldes uzdevumā darbus veica SIA "JaunRīga ECO".

Lai dotu iespēju iepazīt dzirnavu vēsturi un darbību, ir atjaunota pastāvīgi skatāmā izstāde, kurā vējdzirnavu apmeklētāji var iepazīties ar Āraišu vējeņu uzbūvi, darbības principiem un vēsturi. Katrs interesents varēs noskaidrot atbilstību malēja arodam, izmēģinot miltu malšanu ar rokas dzirnavām, kādas senāk izmantoja katrā zemnieku sētā.

No pulksten 12 līdz 15 apmeklētāji varēs iepazīties ar Āraišu vējdzirnavu būtisko nozīmi 19. un 20. gadsima sadzīvē Latvijā. Pārvaldes dabas izglītības speciālisti rādīs un stāstīs par Latvijā augošajiem graudaugiem, graudu veidiem un graudu produktiem, sākot no rupjākā maluma (grūbām) līdz pat smalkākajam malumam (miltiem).

Turpmāk vējdzirnavas apmeklētājiem būs atvērtas arī ikdienā, taču tradicionālos spārnu iegriešanas svētkus plānots atzīmēt jūlijā – Jēkabos jeb jauno rudzu dienā.

Eiropas dabas un nacionālo parku diena tiek svinēta kopš 1999. gada ar mērķi pievērst uzmanību šo aizsargājamo dabas teritoriju pastāvēšanai un nozīmei.

Arī citur Latvijā par godu parku dienai norisināsies dažādas dabas un kultūrvēstures izziņas aktivitātes. Sīkāka informācija rodama www.daba.gov.lv.

Source info

Tūrismagids


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl