Kāpēc pasaules lielākajai salai nav savas pases?

Kāpēc pasaules lielākajai salai nav savas pases?
Foto: Reuters/Scanpix

Daudzām pasaules valstīm ir interesantas pases. Piemēram, Norvēģija nesen ieviesa pasi, kurā ultravioletajā gaismā var redzēt ziemeļblāzmu, bet somu pasē ir kustīga animācija. Tomēr pasaules lielākajai salai Grenlandei, kam ir gan savs parlaments, gan valdība, nav savas pases. Kāpēc tā, skaidrots "Express.co.uk".

Grenlandiešiem ir dāņu pases, jo tehniski sala skaitās Dānijas sastāvdaļa – autonoma teritorija. Salas iedzīvotāji gan var izteikt vēlmi, lai uz pases vāciņa parādītos uzraksts "Kalaallit Nunaat" (Grenlande).

Grenlande par Dānijas sastāvdaļu pirmo reizi kļuva 1775. gadā, un bija vienkārši karalistes province līdz pat referendumam 1979. gadā, kad tika izlemts izveidot Grenlandes parlamentu, kā arī atļaut salas iedzīvotājiem izlemt, piemēram, ar izglītību vai veselības aprūpi saistītus jautājumus. 2008. gada referendumā grenlandieši izlēmuši par vēl lielāku neatkarību no Dānijas.

Lai arī Dānija salas iedzīvotājiem ļauj pašiem izlemt par likumdošanu, likumu izpildi, tiesu sistēmu, kā arī atļauj kā oficiālo valodu izmantot "Kalaallisut" jeb grenlandiešu valodu, tā tomēr vēl joprojām nav neatkarīga valsts. Lai par tādu kļūtu, Grenlandei būtu jāizpilda vēl daudz citu prasību, ne tikai likumdošanas neatkarība un robežas, raksta "Express". Tā nu arī iedzīvotāju pases par to liecina.

Par latviešu zinātnieku ekspedīciju uz Grenlandi, lasiet šeit.

Source info

Tūrismagids


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl