Atbild Veselības centra 4 Juglas klīnikas dermatoloģe Zane Degro:

Atbilde: Pēc Jūsu apraksta varētu domāt par pigmentācijas traucējumiem jeb vitiligo vai "daudzkrāsaino ēdi" jeb pityriasis versicolor.

Vitiligo ir saslimšana, kas rodas pigmentācijas traucējumu rezultātā un izpaužas kā balti, asi norobežoti, parasti simetriski bezpigmenta ādas pleķīši. Šīs slimības iemesli var būt dažādi, piemēram, iedzimtība, vairogdziedzera saslimšanas, cukura diabēts, anēmija u.c.  Lai precizētu cēloni, nepieciešami papildus izmeklējumi. Slimības ārstēšanai iespējamas vairākas metodes, sākot no ārstniecisko krēmu lietošanas, ultravioleto staru terapijas, lāzerterapijas un arī iekšķīgi lietojamiem medikamentiem. Ārstēšana parasti ir ilga un turpinās līdz pigmentācijas traucējumu daļējai vai pilnīgai izzušanai. Diemžēl novēro arī gadījumus, kuri nepadodas terapijai. Īpaši grūti ārstējamos gadījumos pasaulē izmanto ādas šūnu un audu pārstādīšanas metodi un kosmētisko tetovēšanu, kas Latvijā vēl netiek lietota. Precīzai saslimšanas diagnostikai un ārstēšanas metodes noteikšanai es ieteiktu konsultēties ar dermatologu.

Otrs iespējamais saslimšanas iemesls varētu būt raugveida sēnīte un kaut gan paciente atzīmē, ka tā nav konstatēta, šādu iespēju nevar izslēgt. Daudzkrāsainās ēdes iemesls ir raugveida sēnīte, kas rada virspusējus ādas bojājumus un izpaužas kā gaiši ādas līmeņa plankumiņi. Visbiežāk izsitumi lokalizējas krūšu kurvja, vēdera, plecu, lāpstiņu un roku ādā. Atkarībā no slimības smaguma ārstēšanā izmanto ārstnieciskos krēmus un dezinficējošos līdzekļus, kurus smagākos gadījumos kombinē ar tablešu lietošanu.

Kādu risinājumu man rast, lai izskaustu balto plankumu rašanos uz kājām un rokām?

Biežākie iemesli, kas varētu radīt baltus plankumus uz kājām un rokām ir daudzkrāsainā ēde jeb pityriasis versicolor un ādas pigmentācijas traucējumi jeb vitiligo. Daudzkrāsainās ēdes iemesls ir raugveida sēnīte, kas rada virspusējus ādas bojājumus un izpaužas kā gaiši ādas līmeņa plankumiņi.  Ar šo slimību cilvēks inficējas tieša kontakta ceļā, tas ir sarokojoties, lietojot slimu cilvēku apģērbu, dvieļus, gultas veļu u.c. Nevar izslēgt iespēju inficēties sabiedriskās pirtīs, peldbaseinos un solārijos, ja iepriekš nav pienācīgi veikti dezinfekcijas pasākumi. Visbiežāk izsitumi lokalizējas krūšu kurvja, vēdera, plecu, lāpstiņu un roku ādā. Atkarībā no slimības smaguma ārstēšanā izmanto ārstnieciskos krēmus un dezinficējošos līdzekļus, kurus smagākos gadījumos kombinē ar tablešu lietošanu.

Vitiligo ir saslimšana, kas rodas pigmentācijas traucējumu rezultātā un izpaužas kā balti, asi norobežoti, parasti simetriski bezpigmenta ādas pleķīši. Šīs slimības iemesli var būt dažādi, piemēram, iedzimtība, vairogdziedzera saslimšanas, cukura diabēts, anēmija u.c.  Lai precizētu cēloni, nepieciešami papildus izmeklējumi. Slimības ārstēšanai iespējamas vairākas metodes, sākot no ārstniecisko krēmu lietošanas, ultravioleto staru terapijas, lāzerterapijas un arī iekšķīgi lietojamiem medikamentiem. Ārstēšana parasti ir ilga un turpinās līdz pigmentācijas traucējumu daļējai vai pilnīgai izzušanai. Diemžēl novēro arī gadījumus, kuri nepadodas terapijai. Īpaši grūti ārstējamos gadījumos pasaulē izmanto ādas šūnu un audu pārstādīšanas metodi un kosmētisko tetovēšanu, kas Latvijā vēl netiek lietota.

Pigmentācijas traucējumi var veidoties arī pēc traumām, ādas apasiņošanas un barošanās traucējumu rezultātā un pie citām organisma saslimšanām un medikamentu lietošanas rezultātā.

Lai precīzi noteiktu diagnozi un izvēlētos pareizāko ārstēšanās metodi, vajadzētu konsultēties ar ādas ārstu.

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt tekstu. Speciālistu ieteikumiem ir tikai izglītojošs raksturs, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.