Balso un izvēlies savu favorītu - baltās lentītes vēstnieku Latvijā

Balso un izvēlies savu favorītu - baltās lentītes vēstnieku Latvijā
Foto: Privātais arhīvs/LETA/Publicitātes foto

Otrdien, 25.novembrī, starptautiskajā vardarbības pret sievieti novēršanas dienā, Labklājības ministrija (LM) aicina pievērst uzmanību vardarbības pret sievietēm arvien pieaugošajai izplatībai, kas būtiski ietekmē valsts un sabiedrības labklājību. Šo vēsti LM un labklājības ministrs Uldis Augulis aicinājis nest sabiedrībā populāriem cilvēkiem – Valsts policijas priekšniekam Intam Ķuzim, TV sejai Renāram Zeltiņam un bokserim Mairim Briedim.

"Apvienoto Nāciju Organizācija ir pasludinājusi 25.novembri par dienu pret vardarbību pret sievietēm. Kā liecina pētījumi, arī Latvijā vardarbība pret sievietēm, īpaši no partneru un citu ģimenes locekļu puses, ir ļoti aktuāls un sāpīgs jautājums, kuram jāpievērš sabiedrības uzmanība. Īpaši vīriešu uzmanība. 

Tādēļ aicinu Latvijas vīriešus šodien piespraust balto lentīti pie apģērba, demonstrējot savu attieksmi un simbolizējot savu atbalstu vardarbības novēršanai pret sievieti," aicina labklājības ministrs U.Augulis.

Vardarbības pret sievieti izskaušanas dienas simbols ir baltā lentīte – kustība, kas visā pasaulē apvieno vīriešus, kuri iestājas pret vīriešu vardarbību pret sievietēm.

Atbalstot šo kustību, labklājības ministrs Uldis Augulis ir izvirzījis trīs kandidātus baltās lentītes vēstnieka nominācijai Latvijā. Tie ir sabiedrībā atpazīstami vīrieši, kuri kā viedokļu līderi ir spējuši ar savu darbu, rīcību un attieksmi pret sabiedrībā aktuāliem jautājumiem uzrunāt cilvēkus.

Šai sakarā ikvienu aicinām piedalīties Labās gribas vēstnieka titula noteikšanā un balsot par vienu no trim kandidātiem portālā Delfi.lv laikā no 25.novembra līdz 5.decembrim.


Viens no kustības aizsācējiem – kanādietis Maikls Kaufmans uzsver, ka vardarbība ir izskaužama, pirmkārt, mainot valdošos priekšstatus par vīriešu un sieviešu lomām. Sabiedrībā, kas sakņojas patriarhālās tradīcijās, "īsts vīrietis" ir tāds, kurš dominē pār citiem, ir situācijas noteicējs, viņš ir spēcīgs, un nekad neraud. Taču mūsdienu realitātē vīrieši nespēj sasniegt šādu stereotipisku ideālu, un tas bieži ir pamats vardarbībai. Paradoksāli, ka vīrieši paceļ roku pret sievieti tad, kad patiesībā jūtas vāji, nedroši, ir zaudējuši pašcieņu un izmisīgi vēlas saglabāt savu dominējošo pozīciju ģimenē vai sabiedrībā.

Pirmo reizi 1991.gadā Kanādā kāda vīriešu grupa nolēma nēsāt balto lentīti, kas piesprausta pie apģērba, demonstrējot vīriešu nosodījumu vardarbībai pret sievietēm. Jau pēc 6 mēnešiem 100 000 vīriešu atbalstīja šo kustību, nēsājot baltās lentītes, kā arī iesaistījās diskusijās par vīriešu veiktās vardarbības problēmu. Tāpat nodibināta arī nevalstiskā Balto lentīšu organizācija.

Pašlaik Balto lentīšu kampaņa ir kļuvusi starptautiska un tiek īstenota visos kontinentos. Eiropā lielākās kampaņas notiek Austrijā, Norvēģijā Somijā, arī Lietuvā. 2006.gada septembrī pirmo reizi arī daudzi Latvijas vīrieši iesaistījās akcijā un piesprauda balto lentīti, lai paustu savu noliedzošo attieksmi pret vardarbību pret sievietēm.

LM apkopotie dati liecina, ka 2012.-2013.gadā vismaz piecas sievietes nogalinājuši viņu dzīvesbiedri, vairāk nekā 100 sievietes tikušas sakropļotas, bet 80% no visiem reģistrētajiem gadījumiem vardarbība pret bērniem notiek ģimenē.

Lai aizsargātu no vardarbības ģimenē cietušos, 2014.gada pavasarī spēkā stājušies grozījumi normatīvajos aktos, ieviešot civilprocesuālu pagaidu aizsardzību pret vardarbību. Līdz ar to no vardarbības un vajāšanas cietušajiem cilvēkiem ir iespēja pēc savas iniciatīvas civilprocesa ietvaros vērsties tiesā, tai skaitā ar policijas starpniecību, un lūgt tiesu noteikt ierobežojumus vardarbīgai personai. Ierobežojumu skaitā ir arī pienākums atbildētājam atstāt kopīgo mājokli un aizliegums atgriezties tajā vai uzturēties tā tuvumā.

Septiņu mēnešu laikā kopš jaunā regulējuma ieviešanas, šāda veida aizsardzība nodrošināta vairāk nekā 300 cilvēkiem – pieņemti 77 policijas lēmumi par vardarbīgās personas nošķiršanu. Valsts policijas reģionu pārvalžu struktūrvienībās uzsākta 257 tiesas nolēmumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību izpildes kontrole.

Vardarbība pret sievietēm rada arī būtiskus zaudējumus valsts ekonomikai. Negatīvu ekonomisko ietekmi rada zaudētā produktivitāte, veselības aprūpes un tiesībsargājošās sfēras izmaksas, sociālā sektora un apdrošināšanas izmaksas, piedāvāto atbalsta pakalpojumu izmaksas, kā arī cietušā fiziskajai un emocionālajai veselībai radītās negatīvās sekas. Šīs ir izmaksas, kas rodas ne tikai pašam indivīdam, bet sabiedrībai kopumā.

Plašāka informācija par vardarbības izplatību ģimenē pieejama LM informatīvajā ziņojumā šeit.

Source info

DELFI Viņa


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl