Grafoloģija: zinātne vai izklaide

Rokraksts. Dzeja. Foto: Michal Koralewski

Grafoloģija – mācība par to, kā rokraksts palīdz izprast cilvēka raksturu – nesen piedzīvojusi visai sāpīgu izgāšanos. Ķeburi, kurus kādā lielā konferencē itin kā sazīmējis britu premjers Tonijs Blērs, izrādījušies datorprogrammu magnāta Bila Geitsa darinājums.

Arī dažādu grafologu skaidrojumi par švīkājumu autora personību atšķiras, dodot iemeslu jautājumam: vai tik tās visas nav gatavās muļķības? Tai pašā laikā nopietnas darbinieku atlases firmas turpina izmantot grafoloģijas testus, lai noteiktu kāda cilvēka atbilstību noteiktam amatam.

Kam pieder šie ķeburi?!

Pasaules ekonomikas forumā akreditētie žurnālisti bija nočiepuši papīra lapu, domādami, ka piezīmes uz tās izdarījis Tonijs Blērs, un vēlējās noskaidrot grafoloģijas ekspertu viedokli par cienījamā premjera personību.

Atklājumi bija visai intriģējoši: kāds no grafologiem paziņoja, ka paraugā redzamie trijstūri liecina par "nāves tieksmi" un "riskantu situāciju viņa politiķa karjerā".

Cita grafoloģe, likdama roku uz sirds, apgalvoja, ka vārdu noapaļošana stāsta par premjera "domas ātrumu un spēju zibenīgi reaģēt uz situācijas pārmaiņām un sniegt skaidru atbildi".

Trešā šīs senās mācības speciāliste izteica citādāku viedokli: nepabeigtie apļi rokrakstā nozīmējot "nespēju tikt galā ar uzdevumiem".

Varat iedomāties, cik liels bija runātīgo ekspertu apmulsums, kad izrādījās, ka "nepacietīgā neveiksminieka" švīkājumi patiesībā pieder Bilam Geitsam – iespējams, veiksmīgākajam uzņēmējam pasaulē, kurš par tādu kļuvis paša spēkiem.

Personāla atlases mistērijas

Protams, šādi gadījumi vēl palielina jautājuma zīmi, kas attiecas uz pretrunīgi vērtēto rokrakstu analīzes praksi, kas pēdējos gados pārcēlusies no zīlēšanas saloniem uz cienījamu personāla atlases kompāniju kabinetiem.

Lielbritānijā vien aptuveni 3000 kompāniju izmanto grafoloģijas testus kā darbinieku atlases procedūras daļu, lai atsijātu nederīgos kandidātus, izmantojot viņu rokraksta slēptos vēstījumus. Lielas personāla atlases firmas konsultante Debija Smita atzīst, ka daudzi darba devēji izmanto psihometrisko testēšanu, bet pēdējā pusotra gada laikā ievērojami paplašinājusies arī grafoloģijas testu izmantošana.

"Mūsu klientiem ir tendence izmantot šos testus otrajā vai trešajā darba intervijā. Kandidātus lūdz kaut ko uzrakstīt, un pēc tam to analizē," viņa skaidro, piebilstot, ka potenciālos darbiniekus iepriekš informē, ka rokraksta paraugus pēc tam izpētīs. Tomēr ne visiem šāda prakse šķiet attaisnojama.

"Atsauksmes ir dažādas, manuprāt, tas atkarīgs no tā, kāda līmeņa amata kandidāts esat. Jaunāki cilvēki varētu domāt, ka pat tad, ja viņiem nav lielas darba pieredzes, rokraksta tests var viņus parādīt no labās puses un palīdzēt iegūt kāroto darbu. Vecāki cilvēki, tieši pretēji, var domāt: "Man jau ir liela pieredze, tad kāpēc gan manam rokrakstam vajadzētu ietekmēt to, vai dabūšu šo darbu?""

Darba devēji ar rokraksta testu palīdzību parasti vēlas noskaidrot, vai potenciālais darbinieks labi iekļausies komandā, kā tiks galā ar stresu, ko domās dažādās situācijās un kā sapratīsies ar cilvēkiem.

Psihologi iebilst

Britu psihologu biedrība šos testus pielīdzina astroloģijai, kam arī esot "nulles vērtība" kāda cilvēka rakstura noteikšanā. Doktors Rovans Beins, psihologs, kurš testēja ievērojamākos grafologus, paziņojis, ka šī prakse ir "bezjēdzīga un absolūti bezcerīga".

"Protams, vilinājums izdarīt šādus skaidrojumus pastāv, jo, pavisam virspusēji spriežot, kārtīgam un inteliģentam cilvēkam tiešām, visticamāk, ir arī kārtīgs rokraksts."

Beins piebilst, ka testus par gana autoritatīviem atzinuši arī paši grafologi un to rezultāti izmantoti akadēmiskos pētījumos.

"Sākumā pret grafoloģiju biju noskaņots diezgan labvēlīgi. Bet, kad jāpieņem ļoti nopietni lēmumi, kas ietekmē cilvēku dzīvi, tomēr vajadzētu izmantot ticamākas metodes."

Tūkstošiem gadu sena vēsture

Rokraksts. Dzeja. Foto: Michal Koralewski

Lai gan grafoloģijas sākotne meklējama pirms vairākiem tūkstošiem gadu senajā Ķīnā, mūsdienu izpratnē šī mācība radās Francijā 19. gadsimta otrajā pusē.

Grafoloģijas pamatus Eiropā arī mūsdienās iekļauj psihologu sagatavošanas programmās. Britu attieksme ir negatīvāka, ko daži skaidro ar to, ka laikā starp abiem pasaules kariem ar grafoloģiju par samaksu nodarbojās daudzi bēgļi, pārvēršot to par izklaides veidu līdzās astroloģijai un kāršu likšanai." Tā drīzāk bija salonu spēle nekā nopietna zinātne," saka grafologs Eriks Rīss, kurš konsultē daudzus lielus uzņēmumus.

Mācības reputāciju vēl vairāk sabojājuši viltvārži, arī Blēra-Geitsa incidents tai godu nedara, atzīst Rīss, piebilstot, ka rokraksta testus vislabāk izmantot kopā ar citām personības izpētes metodēm, tostarp psihometriskiem testiem un intervijām. Šādā kontekstā Blēra-Geitsa piemērs ir negodīgs, jo nav veikts zinātniskos apstākļos. "Rokraksts parāda neplānotās, reflektoriskās smadzeņu reakcijas. Ja jūs rakstītu ar zobos paņemtu pildspalvu vai turot to starp kāju pirkstiem, jūsu stils tāpat būtu nemainīgs," uzsver grafologs.

Rīss apgalvo, ka grafologi var noteikt plašu rakstura iezīmju gammu, tostarp radošās spējas, nervozitāti, sirsnīgumu, ambīcijas, melīgumu un spēju iekļauties komandā. Vai viņi var atšķirt pasaules veiksmīgāko biznesmeni no premjera, ir cits jautājums, viņš uzskata.

Pamēģini pati!

Kopumā grafologi izmanto vairāk nekā 300 dažādu rokraksta iezīmju, lai noteiktu cilvēka personību. Iepazīstināsim ar dažiem paņēmieniem, ko ikviens var izmantot, lai mēģinātu atšifrēt savu vai citu cilvēku raksturu. Paņem tīru, baltu papīra lapu, pildspalvu un uzraksti aptuveni desmit rindiņu garu tekstu. Vari to lūgt izdarīt arī kādam draugam vai ģimenes loceklim. Pēc tam izlasi šos padomus un izdari secinājumus!

1. Slīpums

Slīpums uz labo pusi norāda atbildi uz saskarsmi, bet ne to, kā tā notiek. Piemēram, rakstītājs var vēlēties būt draudzīgs, atsaucīgs, manipulēt, ietekmēt, pārdot, kontrolēt vai būt mīlošs – tās ir tikai dažas iespējas, kuru tālāka interpretācija atkarīga no citām rokraksta iezīmēm.

Ja rokraksts ir taisns uz augšu, tas norāda uz neatkarīgu raksturu.

Tendence burtus slīpināt uz kreiso pusi norāda uz emocionalitāti un atturīgumu. Šim cilvēkam svarīgākais ir būt patiesam pret sevi – viņš var ierauties sevī, ja citi pieprasa pārāk daudz.

2. Lielums

Rokrakstu veido trīs zonas – augšējā, vidējā un apakšējā. Vidējais rokraksta lielums ir trīs milimetri katrā zonā, kas veido kopējo aptuveno burtu augstumu – deviņus milimetrus. Novirzes uz abām pusēm uzskatāmas par lielu vai mazu rokrakstu.

Lieli burti var nozīmēt ekstravertu personību vai arī uzticības izrādīšanu lasītājam, ko gan parasti nedemonstrē svešiniekiem.

Mazi burti, gluži loģiski, var nozīmēt pretējo. Sīks rokraksts var arī norādīt uz domātāju un zinātnieku atkarībā no citām rokraksta iezīmēm.

Ja raksts ir mazs un smalks, rakstītājam, visticamāk, nav izteiktu saskarsmes spēju ārpus ierastā loka. Šiem cilvēkiem parasti nav viegli iejusties jaunā sabiedrībā.

3. Spiediens

Liels spiediens norāda uz apņemšanos un nopietnu uztveri, bet pārmēru stiprs spiediens nozīmē, ka rakstītājs dažkārt cieš no nervu spriedzes un asi reaģē uz kritiku, pat ja tā nav domāta viņam. Šādi cilvēki vispirms reaģē un tikai pēc tam uzdod jautājumus.

Viegls spiediens norāda uz jūtīgumu pret noskaņu un iejušanās spējas citu cilvēku izjūtās, bet var arī norādīt uz vitalitātes trūkumu, ja spiediens ir nevienāds.

4. Augšējā zona (burtos l, t, h un citos)

Augsti augšējās zonas burti norāda uz mērķiem un ambīcijām vai, ja tie ir ļoti paaugstināti, cilvēkam var piemist nereālas ambīcijas pret sasniedzamajiem mērķiem.

Ja augšējās zonas cilpas ir proporcionālas pārējam rokrakstam, tas norāda uz cilvēku, kuram patīk lietas pamatīgi apdomāt un kurš apveltīts ar jūtīgu, bet saprātīgu iztēli. Platākas augšējās zonas cilpas liecina par tieksmi izsapņot idejas un pie tām kavēties.

Ja augšējais vilciens tiecas augšup un tad atgriežas virs paša burta, rakstītāks, iespējams, cenšas apspiest iztēli un ievērot veicamā darba prasības.

5. Apakšējā zona (burti g, p, j)

Arī zemākajām cilpām ir dažādas nozīmes. Piemēram, taisna līnija uz leju norāda uz nepacietību ātrāk paveikt darbu. Līgana līnija stāsta par izvairīšanos no agresijas un konfrontācijas. Pilna cilpa ar spēcīgu spiedienu raksturo enerģisku, pelnošu, juteklisku cilvēku gan atkarībā no saistības ar citām rokraksta iezīmēm. Pilna apakšējā cilpa ar vieglu spiedienu norāda uz vēlmi vai nepieciešamību pēc drošības.

Ja apakšējā zonā ir daudzas un dažādas formas cilpas un līnijas, rakstītājs, iespējams, emocionāli jūtas "ne savā ādā".

6. Atstarpes starp vārdiem

Vidējā atstarpe starp vārdiem atbilst vienam burtam konkrēta cilvēka rokrakstā. Lielas atstarpes starp vārdiem it kā paziņo – „dodiet man vietu, kur elpot”.

Šauras atstarpes saistītas ar vēlēšanos būt kopā ar citiem, bet šādi rakstītāji var būt arī uzbāzīgi, jo īpaši, ja rokraksts nav izsmalcināts.

7. Atstarpes starp rindiņām

Rokrakstu testus vislabāk izmēģināt uz papīra bez līnijām, lai varētu novērtēt rakstītāja veidotās atstarpes starp rindiņām.

Lielas atstarpes starp rindiņām nozīmē, ka rakstītājs vēlas atkāpties un palūkoties uz lietām no attāluma.

Cieši kopā saspiestas rindiņas raksturo darbīgu cilvēku. Ja šādam cilvēkam ir arī diezgan nesaistīti burti, viņš varētu būt piemērots enerģiskai rīcībai stresa pilnā vidē.

8. Lapu malas

Lapas kreisā mala norāda uz saknēm/ģimeni. Labā – attiecības ar citiem cilvēkiem un nākotni. Augšējā runā par mērķiem un ambīcijām. Lapas apakšmala ir saistīta ar enerģiju, instinktiem un praktiskumu.

Ja rakstītājam ir plata kreisā mala, viņu interesē kustība. Ja šaura – cilvēks ir piesardzīgs un nevēlas, lai viņu mudinātu sākt rīkoties, pirms viņš tam ir gatavs. Šaura labā mala ir saistīta ar nepacietību un vēlmi sākt aktīvu rīcību.

Plata labā mala var liecināt par bailēm no nezināmā.

9. Vidējā zona (a, c, e utt.)

Arī vidējās zonas burtu izveidojums var sniegt daudz interesantas informācijas. Rokraksta vidējā zona pārstāv ego un stāsta par to, kā cilvēks jūtas un rīkojas sabiedrībā.

Ja vidējā zona ir sablīvēta un augšpusē noapaļota kā arku sērija vai glītrakstīšanas burtnīcas paraudziņš, rakstītājs var būt uzticams, neatkarīgs, ar tieksmi pasargāt citus, un metodisks, bet viņa negatīvās rakstura iezīmes var būt noslēpumainība, spītība un liekulība. Tomēr šis cilvēks, visticamāk, būs lojāls pret grupu, kurai pieder.

Vidējās zonas burti, kas savienoti un noapaļoti apakšpusē, liecina par lieliskām saskarsmes spējām – burtu m, n, h apakšējais lociņš ir izveidots kā trauks, kur citi var ielikt savas bēdas vai vienkārši sniegt informāciju. Vidējās zonas burti ar asiem leņķiem norāda uz analītisku stilu un tieksmi visu pārbaudīt. Šāda rokraksta īpašnieks ir veiksmīgāks darījumos un darbā nekā saskarsmē ar citiem.

10. Burtu savienojums

Nepārtraukti, kā vienā diedziņā savērti burti atgādina vērpjamu vilnu – šie rakstītāji ir garīgi moži, bet var būt arī nepacietīgi. Viņi drīzāk atbild uz jaunām idejām, nekā paši tās rada. Šo cilvēku talants ir apvienot informācijas pavedienus par kaut ko vienotu un jaunu, ievērot termiņus un mācēt izvēlēties īsto brīdi rīcībai.

Viļņveidīgs rokraksts bieži piemīt cilvēkiem, kuri ir garīgi nobrieduši un prasmīgi. Tas parāda, ka viņi var reaģēt uz visdažādākajām situācijām, piemēroties apstākļiem un izvēlēties labāko risinājumu.

Source info

"Sieviete"


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.