Mēderītes blogs: Krāsu nozīme un ietekme mūsu dzīvē

Foto: Mēderīte

Mēs dzīvojam pasaulē, kur krāsas dominē mūsu dzīvē, tās ir visur apkārt: no sarkanas tulpes, kas mitinās dārza zaļajā zālājā un raugās pretī spožajiem, dzeltenajiem saules stariem, līdz strīpainai zobupastai, kas klusi mīt uz baltas izlietnes gaišzilā vannasistabas vidū. Krāsas ietekmē mūsu noskaņjumu – zilā nomierina, sarkanā uzbudina. Patiesībā krāsām ir ļoti liela nozīme, tās ietekmē mūs un var būt izmantotas kā terapijas līdzeklis.

Krāsas ir tikušas analizētas un lietotas jau vairāk kā 2000 gadus. Krāsas ir izmantotas gadsimtu gaitā, dažādās civilizācijas cilvēki tās ir pielietojuši, analizējuši un ar tām eksperimentējuši. Arī mūsdienās krāsas tiek izmantotas visur, mēs vēl joprojām izzinām krāsas un meklējam to pareizas pielietošanas metodes. Krāsām ir liela ietekme mūsu ikdienā, tomēr ļoti bieži mēs tām nepievēršam uzmanību, nedomājot, ka krāsas kaut ko nozīmē.

Senos laikos cilvēki sāka atklāt krāsas, kopējot tās no dabas. Saprata, ka saules gaismai ir liela nozīme uz to, kā lietas attīstās uz zemes un kādas krāsas tās iegūst. Saulē uzdiedzē zaļu zāli, bet par daudz saules gaismas zāli izkaltē un padara to par dzelteniem salmiem. Zilajai krāsai ir bijusi liela nozīme, jo tā asociējās ar debesīm, svaigu gaisu un brīvību. Dzeltenā krāsa asociējās ar siltumu un gaismu, jo tādu mēs redzam sauli. Sarkanā krāsa asociējas ar karstumu, briesmām, satraukumu un kaisli, jo tā ir uguns krāsa. Ķīnieši sāka praktizēt krāsu pielietošanu dažādās terapijās. Ieviesa krāsu dziedējošās terapijas un noteica krāsu diagnozes.

Krāsas bieži asociējas ne tikai ar pozitīvām lietām, tās ir tikušas pielietotas ne tik patīkamiem simboliem, kā piemēram arī komunisma krāsa ir sarkanā, jo tika asociēta ar valdonību, diktatūru, spēcīgu un dominējošu krāsu. Diemžēl šis īpašības var izmantot arī negatīviem un postošiem mērķiem.

Šodien mēs atkal mācamies lietot krāsas ļoti pozitīviem un interesantiem mērķiem. Biznesa pasaulē cilvēki atzīst, ka viņu darbinieki labprātīgāk un ar pozitīvāku attieksmi strādā attiecīgā apkārtnē. Krāsas rada atmosfēru un noskaņu, tāpēc labāka darba atmosfēra būs, kur valda dzīvespriecīgas un gaišas krāsas, kas rada iespaidu lielākai telpai, svaigākam gaisam, brīvākām domām.

Krāsu kompānijas ir ieviesušas krāsu karšu paraugus ar terapeitiskām un pozitīvi iespaidojošām krāsām dažādos aspektos, kosmētikas kompānijas pievērš ļoti lielu uzmanību, kādas krāsas tiek pielietotas savās reklāmās un produktu noformējumos.

Patiesībā mums būtu jāpievērš liela uzmanība krāsām, ko izvēlamies ikdienā, jo tām ir ietekme uz mums un apkārtējiem. Krāsas izdala vibrācijas, katra krāsa staro citādi un ietekmē cilvēka psihi un pat organismu. Krāsa kļūst par daļu no mūsu dzīvesveida.

Krāsu terapijas nozīmei un pielietošanai ir liela ietekme, kas ir pierādīta, skatoties jau labu laiku atpakaļ vēsturē. Rakstīti un zīmēti pierādījumi ir atrasti no tūkstošiem gadu senas vēstures Indijā, Ķīnā un Ēģiptē. Cilvēki krāsas varbūt izjuta un izmantoja daudz savādāk kā šodien, tomēr arī tad pievērsa tām lielu nozīmi, izmantojot tās, lai pozitīvi ietekmētu dažādus aspektus ikdienas dzīvē.

Dažiem no mums patīk dzeltenā krāsa, daži nevar ciest oranžo. Mums visiem ir savas krāsu izvēles, dažas, ko saucam par mīļākajām krāsām, bet, uz citām skatoties, saviebjam sejas nepatikas grimasēs.

Ir dažādi iemesli, kāpēc mums patīk dažas krāsas vairāk kā citas. Piemēram, krāsas var būt iesaistītas kādās mums nepatīkamās atmiņas, ko mūsu zemapziņa glabā. Vai arī gluži otrādi, kādas krāsas, kas bijušas iesaistītas pozitīvās atmiņās, saglabājas mūsu prātā kā mums tīkamas. Ņemot vērā to, šādas lietas  dažkārt mums var norādīt un atklāt daudz ko par mūsu iekšējo pasauli un atvērt durvis uz kādām iestrēgušām iekšējām emocionālām problēmām, kas ir slēpušās un neesam varējuši izskaidrot šādas vai savādākas sajūtas. Tas būtu attiecināms ne tikai uz krāsām, bet arī uz smaržām un skaņām.

Kā jau minēju, krāsas ietver sevī lielisku iespēju dziedēt, mierināt, un savā ziņā tās var būt kā lielisks līdzeklis dažādām tereapijām.

Dažu krāsu nozīmes un ietekmes:

Zaļā krāsa - dziedēšana, līdzsvarotība, veiksme, harmonija un šī ir nākotnes cerību krāsa. Zaļā ir Vērša zīmē dzimušo krāsa.

Zaļā krāsa ir atrodama daudzviet uz zemes, tā norāda uz mieru un līdzsvarotību. Zaļā krāsa ir pašpaļāvības un harmonijas krāsa, kas ievieš nomierinošas sajūtas miesā un dvēselē. Šī krāsa atgādina mums par saknēm un tā piezemē mūs, kad nepieciešams.

Brūnā krāsa -dziedināšana, mājas, zeme. Brūnā ir Mežāža zīmē dzimušo krāsa.

Brūnā krāsa ir kā atgādinājums, ka mums jātiecas atpakaļ pie Mātes Zemes, kur ir atrodamas iespējas kā dziedināt tajā dzīvojošos (dzīvniekus un cilvēkus). Šī krāsa ievieš mieru un harmoniju mājās. Koncentrējoties uz brūno krāsu, mēs varam vairot spēku uzlabot un attīrīt pasauli.

Rozā krāsa - emocionāla iemīlēšanās, draudzība, vainas apzināšanās, nožēlošana. Rozā ir Dvīņu un Svaru zīmē dzimušo krāsa.

Rozā ir atjaunošanās un savā ziņā ārstnieciska krāsa. Gaišāka kā sarkanā, tomēr tā arī līdzīgi var tikt lietota, tiecoties pretī panākumiem, lai arī viegākā un maigākā līmenī. Rozā krāsa simbolizē mūžīgu, saudzīgu mīlestību, draudzību un atbalstu, kas var tikt gan sniegts, gan saņemts.

Sarkanā krāsa: Spēks, izturība, enerģija, uzdrošināšanās, mīlestība. Sarkanā ir Auna un Skorpiona zīmē dzimušo krāsa.

Sarkanā ir attīstības krāsa. Tā dod spēku virzīties un cīnīties dzīvē, sasniedzot mērķus. Tā dod enerģiju un izturību un norāda uz pārliecību. Koncentrējies uz sarkano krāsu tad, kad nepieciešams iegūt enerģiju, kad jāpiestrādā pie mīlas attiecībām, attīstot īstu un patiesu mīlestību. Kad tu iekļauj sarkano krāsu savā apģērbā, tu vienmēr tiksi pamanīta un šī krāsa rada pārliecinātas personas iespaidu. Šī krāsa palīdzēs tev pārvarēt negatīvas un pesimisiskas idejas un noskaņas. Šī ir cīnīšanās krāsa, tomēr to nevajag pārvērtēt un pārvērst negatīvos lādiņos.

Dzeltenā krāsa: Fiziskais spēks, garīgā enerģija, pieredze un zināšanas. Dzeltenā ir Lauvas un Jaunavas zīmē dzimušo krāsa.

Dzeltenā krāsa pastiprina un attīsta fizisko izturību, tā palīdz iegūt zināšanas un attīstīt domas. Šī krāsa stimulē garīgo pasauli un palīdz komunicēt. Šī krāsa mudina virzīties un attīstīties morālā un garīgā pasaulē.

Violetā krāsa: ārstniecība, enerģija, izturība, garīgums, spirituālisms. Violetā krāsa ir Zivs zīmē dzimušo krāsa.

Vēl viena spēcīga un intensīva krāsa. Lietojot violetu krāsu, var palīdzēt dziedēt un atdzīvināt emocijas. Paskaties apkārt, ja pazīsti un redzi kādus cilvēkus, kuri ir nodevušies garīgajai pasaulei, tu noteikti atradīsi violetu krāsu atspulgus viņu ikdienas dzīvē.

Zilā krāsa: dziedniecība, miegs, miers, atklātība. Zilā ir Ūdensvīru un Strēlnieku zīmē dzimušo krāsa.

Zilā ir vairums bērnu mīļākā krāsa, vienmēr iedomājos: kāpēc? Zilā krāsa ir ļoti ļoti spēcīga krāsa, tā iemitinās dziļi mūsu psihē. Zilā krāsa saudzē, dziedē un pastiprina augšanu dažādās šī vārda izpratnēs. Bieži šī krāsa tiek asociēta ar karaliskumu un augstām aprindām. Droši vien šī iemesla dēļ tiek minētas "zilās asinis". Zilā ir cieņas krāsa, tā ļauj pārvarēt bailes un nepārliecību, palīdz attīstīt sevī mieru un labsajūtu. Redzot šo krāsu, rodas vēlēšanās ieelpot dziļi un nodoties mieram un palšumam. Tas varētu būt tāpēc, ka šī krāsa asociējas ar debesīm un plašumu. Tāpat šī krāsa ir cerību un sapņu krāsa, iespējams, tāpēc šī bieži vien ir bērnu mīļākā krāsa.

Oranžā krāsa: likums, juridiskas lietas, panākumi, valdīšana. Oranžā ir Svaru un Lauvas zīmē dzimušo krāsa.

Oranžā krāsa ir gandrīz neatklāta un vēl noslēpumaina krāsa. Tā tikai nesen un pamazām sāk kāpt pa krāsu kāpnēm pretī slavai. Oranžā ir ne tikai antidepresijas krāsa, bet tā arī stimulē prātu. Šī krāsa ir diezgan enerģiska un spēcīga, tā dod pozitīvismu, ticību, spēku un drosmi.

Baltā krāsa: aizsardzība, drošība, garīgums, ticība. Baltā ir Vēža zīmē dzimušo krāsa.

Baltā ir aizsardzības, miera, garīguma un ticības labajam krāsa. Šī ir krāsa, ko mēs redzam, kad saskatām ko labu, pareizu un gaišu. Baltā krāsa aizsargā un stiprina ticību. Šī krāsa norāda uz mieru, vadot uz mīļumu un siltumu sirdī un prātā. Tā virza pa pozitīvām takām un neļauj padoties ļaunajam un bezcerīgajam, tā puž maigumu un skaistumu.

Krāsas ietekmē mūsu noskaņu un sajūtas. Krāsas, ko mēs lietojam ikdienā mūsu apģērbā un aksesuāros, norāda apkārtējiem par mūsu raksturu un īpašībām. Krāsas spēj runāt bez skaņas un vārdiem, tām ir liela nozīme un spēks, ko jāmāk pareizi pielietot.

Krāsas palīdz baudīt, ja tās novērtējam un saprotam. Lai arī tavā dzīvē krāsas ienes dzīvīgumu, prieku, labas emocijas, spēku un mīlestību!

Source infoCopyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.
Komentāri
komentēt kā anonīms lietotājs
Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem
Lasīt komentārus Lasīt komentārus