Iespējams, bez ticības vīriešiem. Pasaules pirmās lēdijas Rūzveltas varas spēles
Foto: Vida Press

Anna Eleanora Rūzvelta (1884–1962), ASV 32. prezidenta Franklina Delano Rūzvelta, bieži dēvēta vienkārši par FDR, dzīvesbiedre iegājusi vēsturē kā Baltajā namā visilgāk dzīvojusī ASV pirmā lēdija.

Uzvārds Rūzvelts ir daļēji angliskots holandiešu van Rozenvelts, kas tiešā tulkojumā nozīmē "no rožu lauka". Rūzveltu dinastijas pamatlicējs bija ieceļotājs no Nīderlandes, vārdā Klāss, kurš Jaunajā Amsterdamā (tā tolaik sauca Ņujorku) ieradās laikā starp 1638. un 1649. gadu. Daži biogrāfi Amerikas Rūzveltus saista ar savulaik ievērojamu Nīderlandes aristokrātu van Rozeveltu dzimtu, tomēr nav atrasti nekādi dokumenti, kas apstiprinātu šādu radniecību. Tiek pieļauta arī iespēja, ka Klāss vai viņa senči bija vienkārši cilvēki, kas pieņēmuši nedaudz pārveidotu zemes īpašnieka uzvārdu.

Vēl izplatīta ir versija, ka Klāsa van Rozenvelta senči bijuši Spānijas ebreju dinastija Rosakampo, kas 1620. gadā inkvizīcijas dēļ pameta Spāniju un apmetās spāņiem naidīgi noskaņotajā, bet ebrejiem labvēlīgajā Nīderlandē, kur pārgāja kristietībā, vienlaikus mainot uzvārdu. Tomēr Eleanoras dzīvesbiedrs Franklins Delano, vaicāts par šo tēmu, vienmēr atbildēja, ka viņam par dinastijas pamatlicēja izcelsmi nekas daudz nav zināms.

Eleanora bija pirmā ASV prezidenta kundze, kura atļāvās paust viedokli, kas nesaskanēja ar vīra nostāju.

Lai vai kā, Klāsam Amerikā veicās gana labi, un jau 1652. gadā viņš iegādājās 48 akrus (19,45 hektārus) plašu fermu vietā, kur mūsdienās atrodas Manhetenas sirds, ieskaitot daļu Piektās avēnijas un slaveno debesskrāpi Empire State Building. Pirmais īstais Rūzvelts bija Klāsa dēls Nikolass (1658–1742), kurš nāca pasaulē tikai gadu pirms tēva nāves un vēlāk angliskoja uzvārdu, it kā lai labāk veiktos darījumos un politikā. Nikolass Rūzvelts bija turīgs vīrs un ilggadējs eldermanis jeb vietējās pašvaldības deputāts, runājot mūsdienu terminoloģijā. Amerikas kolonijās tā bija vietējo politiķu karjeras augstākā virsotne.

Nikolasa dēli Johans un Jakobs kļuva par divu Amerikas Rūzveltu līniju [attiecīgi pēc mītnes vietām tā dēvēto Oisterbejas un Haidparka atzaru] ciltstēviem. Rūzveltu ģimene bija viena no senākajām un bagātākajām Ņujorkā, un no tās nāca daudzi ievērojami rūpnieki, sabiedriskie darbinieki, zinātnieki, filantropi. Rūzvelti bija arī Ņujorkas aristokrātijas – aptuveni simt ģimeņu, bagāto un veiksmīgo Nīderlandes, Anglijas un Francijas ieceļotāju pēcteču – neatņemama daļa, kas ar radniecības saitēm bija saistīti ar citām līdzīgām ģimenēm: Diponiem, Astoriem, Delano.

Source info

žurnāls "Leģendas"


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl