Orhideja, kas pārvērtās par pūķi. Nežēlīgās slepkavas Cisji dzīvesstāsts
Foto: Vida Press

Sievietes, kura galvenokārt kā reģente gandrīz neierobežoti un ar asiņainu dzelzs roku no 1861. gada līdz pat savai nāvei valdīja milzīgajā Cjinu Ķīnas impērijā, imperatores atraitnes Cisji (1835–1908) dzīvesstāsts daudz vairāk līdzinās leģendai, nevis patiesībai. Vēsturē viņa iegājusi kā valstiski netālredzīga, ārkārtīgi nežēlīga slepkava un opiomāne, kuras dzīves vienīgā jēga bija vara un baudkāre.

Mūsdienu Ķīnā Diženo reģenti atceras nelabprāt, jo viņa iznīcināja kādreiz vareno Cjinu dinastiju. Tāpat Cisji dēļ valstī palika neīstenotas ļoti svarīgas politiskās reformas, kas iegrūda Ķīnu daudzas desmitgades ilgušā haosā.

Ar mērķi kļūt par dārgo dāmu

Nākamā Ķīnas valdniece nāca pasaulē 1835. gadā Ķīnas galvaspilsētā Pekinā dižciltīgā, taču nabadzīgā mandžūru ģimenē kā vecākais bērns. Meitenei tika dots vārds Jehonala (salikums no divu mandžūru cilšu – jeho un nalas – nosaukumiem), un bieži viņa tika saukta arī par Orhideju. Tēvs nomira, viņai vēl mazai esot, tāpēc Jehonalai nācās agri kļūt patstāvīgai.

Orhideja bija stingri apņēmusies nokļūt līdz pašai virsotnei. Gandrīz visas viņai piešķirtās rotaslietas un sīkiem izdevumiem domāto naudu nākamā reģente slepus atdeva vienai no pilsētas slavenākajām prostitūtām, lai tā viņai mācītu mīlas mākslu.

Mandžūriem, valdošās dinastijas tautiešiem, meitas piedzimšana ģimenē varēja kļūt par iemeslu kā priekiem, tā bēdām – atkarībā no tā, kādu nākotni viņām vēlējās vecāki. Gandrīz vienīgā iespējamā karjera meitenei no trūcīgas mandžūru ģimenes bija kļūšana par imperatora konkubīni, kas bieži vien nenozīmēja vispār nekādas perspektīvas. Konkubīnes savas dzīves laikā varēja tā arī neieraudzīt imperatoru. Tajā pašā laikā viņām nedrīkstēja būt nekādu citu interešu, izņemot imperatora gaidīšanu, par citiem vīriešiem pat nerunājot. Šā iemesla dēļ mandžūri, kuriem bija meitas, bieži slēpa viņas no imperatora einuhiem, kuri meklēja papildinājumu harēmam, vai pat sakropļoja meitenes, padarot viņas nepievilcīgas. Tomēr Jehonala jau kopš bērnības pati centās nokļūt Aizliegtajā pilsētā – Ķīnas imperatoru rezidencē. 1853. gadā šis mērķis tika sasniegts.

Source info

žurnāls "Leģendas"


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl