Padomju sievas. Staļina liktenīgā dūja Nadežda
Foto: Arhīva foto

Pirms vairāk nekā 80 gadiem novembrī ļoti jauno Josifa Staļina sievu Nadeždu Alilujevu atrada guļam asiņu peļķē ar šautu brūci sirdī. Līdz mūža pēdējām dienām Staļins nespēja tikt pāri šim dziļi personiskajam fiasko – duncim mugurā, kas izgrieza viņa pēdējās cilvēcības paliekas.

Šoks, kādā Josifa Staļina saimniecības vadītāja Karolina Tila skatījās uz sava saimnieka sievu, nepieļauj ne kliegšanu šausmas, ne vaimanāšanu, ne sakarīgu rīcību. 1932. gada 9. novembra rītā viņa atrada Padomju Savienības diktatora dzīvesbiedri Nadeždu Alilujevu mirušu un ar nelielu Mauser pistoli blakus. Neaprakstāmās bailēs Karolina Tila, kuru dažkārt raksturo kā "ļoti akurātu un punktuālu vācieti no Rīgas", metās pa koridoru pie aukles. Abas pusmūža sievietes iecēla asiņaino un jau atdzisušo līķi gultā un sāka zvanīt. Vispirms apsardzes priekšniekam, pēc tam Nadeždas krusttēvam Ābelam Junukidzem, tad Tautas komisāru padomes priekšsēdētāja Vjačeslava Molotova sievai Poļinai. Zvanu kārtība, protams, varēja būt citāda, taču dzīvoklī bija sanākuši daudzi cilvēki, bet Staļinam neviens šo ziņu pateikt neriskēja.

Koba izglābj meiteni

Šarmantais Koba 18 gadu vecumā. Foto: Vida PressNadežda Alilujeva piedzima 1901. gadā Baku un bija ceturtais bērns Sergeja un Olgas Alilujevu ģimenē. Sergejs, pēc tautības krievs, bet ar čigānu asinīm senčos, bija prasmīgs elektriķis un pārliecināts Krievijas sociāldemokrātiskās strādnieku partijas biedrs. Nākamo sievu viņš bija saticis pavisam negaidīti. Kādu dienu divdesmitgadnieka pieticīgajā dzīvē pēkšņi parādījās 14 gadu vecā pusaudze Olga. Gruzīna un vācietes vecākajai meitai bija apnicis pieskatīt daudzos brāļus un māsas, un viņa ar vienu sainīti padusē aizbēga no mājām.

Viens no sirsnīgākajiem Alilujevu draugiem bija Koba jeb pārliecinātais marksists un revolucionārs Josifs Džugašvili, vēlākais Padomju Savienības diktators Staļins. Viņam patika inteliģentā un nosvērtā Nadjas tēva sabiedrība, bet, šķiet, vēl vairāk valdzināja Sergeja Alilujeva temperamentīgā sieva. Staļina privātās dzīves aprakstos netrūkst minējumu par abu kaislīgo romānu. Pārdrošākajos no tiem minēts, ka šā sakara auglis bija viņa nākamā sieva Nadežda, un tieši tāpēc viņa vēlāk nošāvās. Ticamāki vēsturnieku pētījumi pikanto versiju noliedz, tomēr simt gadu veco notikumu skaidru izklāstu mūsdienās vairs neatrast.

Staļina pirmā sieva Jekaterina Svanidze nomira 1907. gadā – nāves iemesls bija vai nu tuberkuloze, vai vēdertīfs, bet līdz pat šodienai diagnoze nav noskaidrota.

Nadjas dzīvē zīmīgs ir 1904. gads. Iespējams, šī ir tikai skaista leģenda, bet tovasar Staļins pirmo reizi ieraudzīja savu nākamo sievu. Precīzāk, viņš mainīja mazās meitenes likteni, lai viņa reiz varētu būt Staļina dzīvesbiedre. Trīsgadīgā Nadja sāka slīkt Kaspijas jūrā, bet 25 gadus vecais Josifs to pamanīja un bērnu izglāba.

Drīz pēc liktenīgajiem notikumiem piekrastē Staļins apprecēja gruzīnieti Jekaterinu Svanidzi, kura viņam dzemdēja dēlu Jakovu, bet Nadja turpināja vadīt laimīgās bērnu dienas.

Raksts publicēts sadarbībā ar žurnālu "Leģendas". Vēl vairāk stāstu lasi "Leģendu" jaunākajā numurā.

Source info

žurnāls "Leģendas"


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl