Vēstures noslēpumi: kāpēc hipiji pīpēja banānu mizas

Vēstures noslēpumi: kāpēc hipiji pīpēja banānu mizas
Foto: Lotte Löhr / cc

Cilvēki vienmēr ir eksperimentējuši ar dažādiem apreibināšanās līdzekļiem. Hipiju laikos, pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, narkotikas bija daudzu puķu bērnu dzīves neatņemama sastāvdaļa, un tikai šādos apstākļos kādam varēja ienākt prātā, ka jāpīpē banānu mizas.

Hipiju mīlestības un brīvības ziedu laikos Ziemeļamerikā klīda daudz baumu par to, kādas apreibinošas īpašības patiesībā ir dažādiem produktiem, ko var iegādāties katrā lielveikalā – jāprot tikai pareizi pagatavot. Narkotiku lietošana bija ļoti izplatīta, un cilvēku, kas vēlējās paplašināt apziņu, riskējot ar dzīvību, bija daudz.

Ideju par banānu halucinogēnajām īpašībām pirmie izplatīja grupas "Country Joe&Fish" dalībnieki 1967. gadā. Grupas solists reiz nejauši kaut kur uzgāja pamestu milzu banāna butaforiju, kas iepriekš bija izmantota parādē. Pārējie mūziķi joka pēc piesēja lielo augli mašīnai uz jumta un sāka braukāt apkārt, skaļrunī ziņojot, ka banāniem ir halucinogēnas īpašības. Jociņš turpinājās, kad koncerta laikā grupas dalībnieki izdalīja faniem no banānu mizām uztītas cigaretes.

Sarežģītā recepte

Iespējams, ar to viss beigtos, ja ne kontrkultūras avīze "Berkeley Barb", kas drīz pēc tam publicēja recepti, kā pašrocīgi, mājas virtuvē pārvērst banānus varenos halucinogēnos. Tieši šī avīze pirmoreiz lietoja terminu bananadīns, apgalvojot, ka šādi sauc noslēpumaino vielu dzeltenajos augļos, kas ļauj doties lidojumā uz citām pasaulēm.

Ar to maisam gals bija vaļā. Vēlme iegūt lētu un viegli pieejamu apreibināšanās līdzekli nostāstiem par noslēpumaino bananadīnu ļāva izplatīties vēja ātrumā. Sāka cirkulēt neskaitāmas receptes, no kurām populārākā tika publicēta Viljama Povela Anarhista pavārgrāmatā. Nelegālajā izdevumā varēja atrast arī receptes LSD un citu narkotiku pagatavošanai. Bananadīna ekstrahēšanai bija nepieciešamas banānu mizas, pareizāk sakot, mizu iekšpusē atrodamais mīkstums, kas bija jānokasa un pēc tam jāpagatavo.

Saskaņā ar 60. gados Amerikā cirkulējošajām baumām daudzi ikdienišķi produkti bija tikai pareizi jāapstrādā vārot, tvaicējot, žāvējot vai kā citādi, un narkotisks efekts garantēts! Apziņas paplašināšanu alkstošajiem hipijiem to tik vien vajadzēja.

Gan Povela publicētā, gan citas receptes ir visai komiskas (nopērciet desmit kilogramus banānu, apēdiet tos un rūpīgi savāciet mizas), kā arī neparasti sarežģītas. Bananadīna ekstrahēšana nebija nekāda joka lieta! Procesam bija jāvelta vairākas dienas – acīmredzot tika ierēķināta arī atgūšanās no nelabuma, kas iegūstams, apēdot desmit kilogramus banānu.

Protams, sazvērestība!

Lai cik smieklīga mūsdienās neliktos visa šī ņemšanās ap banāniem, lai no tiem iegūstamās vielas pēc tam hipijiski līksmi izsmēķētu, bananadīnam pievērsās arī Amerikas Pārtikas un zāļu administrācija.

Līdz šim par nevainīgu uzskatītais auglis tika rūpīgi izpētīts un izanalizēts, iesaistot ne vienu vien pētnieku. Rezultāts bija likumsakarīgs – banāns joprojām bija tikpat nevainīgs, bet bananadīns – izdomāts. Ja kāds arī juta ietekmi no banānu smēķēšanas, tad tas bija tikai un vienīgi pašiedvesmas rezultāts. Taču zinātnieku argumenti bananadīna trakumu neapturēja. Galu galā bija hipiju un anarhijas piekritēju ziedu laiki, tādēļ visiem bija skaidrs – Pārtikas un zāļu aģentūras izplatītā informācija ir sazvērestības rezultāts. Neviens taču neatteiksies no lieliskā bananadīna pēc valdības pavēles! Un tā banānu smēķēšana turpinājās, līdz mainījās laikmets un bananadīns aizgāja nebūtībā kopā ar puķu bērniem.

Raksts tapis sadarbībā ar žurnālu "Leģendas". Vairāk stāstu, kas jāzina, lasi žurnāla septembra numurā!

Source info

žurnāls "Leģendas"


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl