Vēstures noslēpumi: Pirmais cilvēks pasaulē, kas pievārējis Niagāras ūdenskritumu mucā – Annija Teilore

Vēstures noslēpumi: Pirmais cilvēks pasaulē, kas pievārējis Niagāras ūdenskritumu mucā – Annija Teilore
Foto: Arhīva foto

Viņai bija tāda pati dzīve kā simtiem sieviešu 19. gadsimtā. Iespējams, mēs par viņu neko nezinātu, ja vien kādā vēsā oktobra rītā Annija Teilore neiekāptu mucā.

Annija Edsone Teilore piedzima dzirnavnieka ģimenē kā viens no astoņiem bērniem. Viņai bija tikai 12 gadu, kad tēvs aizgāja viņsaulē, taču apsviedīgais vīrs bija spējis iekrāt pietiekami daudz naudas, lai ģimene varētu iztikt. Annija izmācījās par skolotāju, iepazinās ar Deividu Teiloru, apprecējās. Diemžēl pāra bērns nomira pavisam mazs, un drīz Annija kļuva par atraitni. No šā brīža viņai klājās aizvien grūtāk, un, mēģinot sevi nodrošināt, sieviete darba meklējumos pārcēlās no vienas vietas uz citu, līdz nonāca Baisitijā, Mičiganā, kur cerēja kļūt par deju skolotāju. Gaidītā skolnieku pieplūduma nebija, un sieviete devās tālāk līdz pat Mehiko. Tomēr viņai neveicās nevienā no izvēlētajām vietām.

Sāksim ar kaķi!

Annija vairs nebija jauna; pie apvāršņa vīdēja mūža nogale nabagmājā. Un tad viņa pieņēma lēmumu, kas sievietes vārdu uz visiem laikiem ierakstīja vēsturē. Veids, kā sešdesmitgadniece izdomāja sev nodrošināt vecumdienas, bija visai neparasts – viņa nolēma kļūt par pirmo cilvēku, kurš mucā nobraucis pa Niagāras ūdenskritumu. Protams, bija nepieciešama īpaši sagatavota muca. Tā bija veidota no koka un metāla un izpolsterēta ar matraci. Pie mucas nebija viegli tikt – vairāki galdnieki gan bija ar mieru izpildīt dīvaino pasūtījumu, taču, uzzinājuši, kādam nolūkam muca kalpos, atteicās no darba, nevēloties kļūt par pašnāvības līdzdalībniekiem. Divas dienas pirms Annijas brauciena ūdenskrituma priekus nācās izbaudīt kādam kaķim, jo bija jāpārliecinās, vai muca izturēs. Tā izturēja, arī kaķis 17 minūtes vēlāk lejā nonāca dzīvs, tikai mazliet savainots.

Uzreiz pēc nobrauciena pa Niagāru Annija Edsone Teilore žurnālistiem teica, ka aiz šausmām gandrīz nomirusi un drīzāk stāvēs lielgabala stobra galā, zinot, ka tas izšaus, nekā vēlreiz mēģinās ko tādu.

Lielā diena pienāca 1901. gada 24. oktobrī, Annijas Edsones Teilores 63. dzimšanas dienā. Muca pie ūdenskrituma tika nogādāta airu laivā, un Annija, pasitusi padusē savu "laimīgo" spilveni, drosmīgi kāpa iekšā. Pēc tam, kad muca tika aizvērta, sievietes asistenti ar velosipēda pumpja palīdzību salaida tajā gaisu, aiztaisīja spundi, un vēsturiskais notikums varēja sākties. Glābēji sasniedza mucu uzreiz pēc tās piezemēšanās varenā ūdenskrituma pakājē – 51 metru zemāk par kritiena sākumpunktu. Annija bija ne tikai dzīva, bet arī gandrīz nesavainojusies – niecīgo skrambu galvā pēc tāda kritiena varēja neņemt vērā. Viņas ceļojums ar mucu bija ildzis aptuveni 20 minūšu.

Triku meistare

Diemžēl neko vairāk par godu būt pirmajam cilvēkam pasaulē, kas pievārējis Niagāras ūdenskritumu mucā, Annija Edsone Teilore no šā riskantā pasākuma neieguva. Viņas menedžeris drīz vien aizlaidās, paķerot līdzi slaveno mucu, un nauda, ko Annija bija nopelnījusi ar savu rekordu, tika iztērēta, lai nolīgtu detektīvu. Diemžēl detektīvs tā arī neatrada blēdīgo menedžeri. Annija pēc tam mēģināja kaut ko nopelnīt, pozējot tūristiem pie ūdenskrituma. Viņa apdomāja, vai nevajadzētu braucienu mucā atkārtot vēlreiz, bet atteicās no šīs domas. Turpmāk viņa pelnīja ar dažādiem gadījuma darbiem, ieskaitot pareģojumu izteikšanu un "terapeitisku" magnētu tirgošanu. Annija nomira 82 gadu vecumā un tika apglabāta Oukvudas kapsētā netālu no Niagāras, kur viņai pienācās vieta triku meistaru alejā.

Raksts publicēts sadarbībā ar žurnālu "Leģendas". Vēl vairāk stāstu lasi "Leģendu" jaunākajā numurā.

Source info

žurnāls "Leģendas"


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.