Foto: Shutterstock
Ziema ādai noteikti ir visbargākais gadalaiks – aukstums, mitrums un vējš, kā arī UV starojums kalnos, slēpojot, vai kādā dienvidu kūrorta vietā, ir tie faktori, kas ādu var pastāvīgi bojāt. Arī vispārējais organisma stāvoklis ziemā mēdz biežāk "niķoties" un līdz ar to- pazemināties organisma vispārējā imunitāte, kas ietekmē arī ādas stāvokli. Šajā laikā ārējo kaitīgo faktoru neitralizēšanai vajadzētu mobilizēt visas ādas aizsargsistēmas.

Stāsta "Veselības centra 4" skaistuma klīnika "4. Dimensija" dermatoloģe Linda Kapteine un kosmētiķe Rita Petrova:

Kas notiek ar ādu ziemā?

Ziema ir tas gadalaiks, kad āda "atpūšas", tās funkcijas palēninās un maksimālo stresa un vitamīnu trūkumu sasniedz februāra beigās. Ādas vielmaiņas palēnināšanās rezultātā pavājinās asinsrite - samazinās apgāde ar barības vielām un skābekli. Tas savukārt palēnina šūnu dalīšanos jeb ādas atjaunošanos. Ārēji pasliktinās ādas stāvoklis un izskats- tā ne tikai kļūst bālāka un sausāka, bet arī asinsrites palēnināšanās rezultātā asinis uzkrājas kapilāros, tāpēc tumšie loki zem acīm var kļūt izteiktāki.

Aukstumā ievērojami palēninās tauku dziedzeru darbība, tāpēc āda var kļūt īpaši sausa, plānas un jutīgas ādas problēmas padziļināties. Tā kā āda atjaunojas lēnāk, vecās šūnas netiek atgrūstas pietiekami ātri, taukšūnu saistvielu epidermā ir mazāk, līdz ar to āda sāk lobīties. Ādai, kas ziemas apstākļos funkcionē lēnāk, grūti reaģēt arī uz pastāvīgām lielām temperatūras svārstībām - piemēram, ja iekštelpās ir +20°C, bet ārā -20°C, tātad 40 grādi ir ļoti liela starpība, kuras robežās ādai grūti adaptēties. Vēl lielāku stresu piedzīvo āda, ja ar stipri sasauļotu ādu no kūrorta "ielecam" atpakaļ ziemas salā. Šādos apstākļos ādas hidrolipīdu slānis, ziemā gan vēja, gan sala, gan arī sausa iekštelpu gaisa un UV staru iedarbībā gandrīz izzūd. Pastāvīgas lielas temperatūras svārstības ir viens no kuperozes rašanās iemesliem - aukstumā asinis no ādas ieplūst iekšējos orgānos, lai uzturētu tur siltumu, āda kļūst blāva un vieglāk pakļaujas sala radītajiem bojājumiem, savukārt siltumā kapilāri atkal strauji paplašinās. Ja kapilāru sieniņas kāda iemesla dēļ ir vājākas, tie var palikt paplašinātā stāvoklī pastāvīgi.

Kā kopt?

Tā kā ziema ir neizbēgama mūsu dzīves sastāvdaļa, mācīsimies šo laiku padarīt sev tīkamāku, ādu atbilstoši kopjot un aizsargājot.

Ādas kopšana ziemā ir atkarīga no ādas pamattipa un laika apstākļiem.

Aukstāka laika gadījumā vai arī, ja uzturēšanās laiks ārā ir 30 minūtes, jālieto barojošāks krēms. Sausai sejas ādai ir piemērots Atoderm Nutritive ļoti barojošais krēms, kas atjauno hidrolipīdu slāni, nomierina un mitrina ādu, palīdzot tai atgūt komfortu un elastību. Papildus ādu var aizsargāt ar tonālo krēmu un pūderi un lietot ādu uzlabojošus, nomierinošus un atjaunojošus serumus.

Ja āda ir kuperoza, sausa un plāna, ieteicams izvēlēties speciālu ziemas krēmu, kas aizsargā pret vēja un aukstuma kaitīgo iedarbību, kā arī ir piemērots lietošanai zem kosmētikas. Kuperozas ādas gadījumā ļoti efektīvs ir Sensibio AR krēms, kas iedarbojas uz apsārtuma cēloni, tādējādi novēršot tā rašanos un pastiprināšanos, mazinot karstuma sajūtu un atjaunojot ādas komfortu. Ar aptiekās pieejamiem kosmētisko līniju speciālajiem krēmiem vajadzētu apziest seju bērniem, kā arī izvairīties no tā, ka bērni paliek pārlieku ilgi ārā temperatūrā, kas zemāka par -10°C.

Ziemas periodā īpaši sausai ādai ir nepieciešama papildus kopšana ne tikai mājas apstākļos. Ja āda kļūst jutīga, lobās, ieteicams apmeklēt trīs intensīvi kopjošas, barojošas un atjaunojošas sejas procedūras salonā. Savukārt uzturoties siltās, piekurinātās, sausās telpās, ieteicams uz ādas virs pamatkrēma izsmidzināt speciālus avotu vai kalnu minerālūdens aerosolus. Tomēr tos nelietot pirms došanās salā!

Arī nodarbojoties ar ziemas sportu, it īpaši ar kalnu slēpošanu, āda jāaizsargā ar speciāliem UV filtrus saturošiem krēmiem. Neatkarīgi no tā, ka saule "nesvilina" arī ziemā var spēcīgi iesauļoties, it īpaši sniegotos kalnos. Sniegs UV starus atstaro 80% un šajā gadījumā starojuma intensitāte gandrīz dubultojas. Tādēļ noteikti nepieciešams lietot aizsarglīdzekļus, kas garantē maksimālu aizsardzību pret UVB un UVA starojumu, piemēram, Photoderm MAX (SPF 50+/UVA 38) vai Photoderm AR (SPF 50+/UVA 33) kuperozas ādas gadījumā. Pateicoties īpašajam Cellular Bioprotection® kompleksam, tie aizsargā arī ādas dziļākos slāņus.

Ziemā kārtīga aizsardzība nepieciešama lūpām - lūpās ir tikai neliels daudzums tauku dziedzeru un gandrīz nemaz nav hidrolipīdu, tādēļ lūpas ātri sprēgā, izžūst un ap tām veidojas pastiprināti sausa āda. Ziemā noteikti vajadzētu lietot lūpu krāsu un, piemēram, higiēnisko lūpu krāsu uzklāt arī pa nakti. To ieteicams lietot arī vīriešiem un noteikti arī bērniem. Ja lūpas ir sausas un sasprēgājušas, tad lieliski palīdzēs Atoderm lūpu balzams, kas tūlītēji dziedēs, nomierinās un padarīs lūpas mīkstas un gludas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!