Foto: Shutterstock
Katru mēnesi pūtīšu uzliesmojums, mūžīgā cīņa ar lieko apmatojumu, ekstremālas garastāvokļa svārstības – un tas viss vēl pirms mēnešreizēm. Menstruāciju laikā sāpes, dažām pat vemšana, caureja vai migrēna. Vīrieši un sievietes, kurām ir paveicies neko no tā visa neizjust uz savas ādas, pat nenojauš, kādām elles mokām jāiet cauri daudzām daiļā dzimuma pārstāvēm, kuras to visu varonīgi slēpj. Ar to var samierināties, bet var arī meklēt risinājumus. Iedomājies – tev ir iespēja stabilizēt menstruālo ciklu un pie reizes vēl tikt vaļā no raizēm par menstruāciju blakusparādībām, slikto sejas ādas stāvokli un pastiprināta apmatojuma problēmām.

Dzīvot skaisti – tas ir ikvienas sievietes lolots sapnis, bet tikai daļai tas patiešām izdodas. Nebeidzamie uztraukumi un dusmu uzplūdi ir tas, kas stipri ietekmē mūsu garastāvokli, īpaši dienās, kad sākas "negaidītās" mēnešreizes. Jau izsenis zināms, ka hormonālā kontracepcija ir veids, kas var atvieglot sievietes īpašās dienas, kā arī tas ir ļoti efektīvs izsargāšanās veids.

Stāsta ginekoloģe un reproduktīvā endokrinoloģe Dr. Eva Barkāne:

"Liela daļa Latvijas sieviešu, neskatoties uz milzīgo informācijas plūsmu par šo tēmu, joprojām ir noraidošas pret hormonālo kontracepciju. Kāpēc? Visbiežāk tāpēc, ka neizprot savu fizioloģiju un ķermenī noritošos procesus. Cilvēks ir tā "izveidots", ka baidās no nezināmā. Ja nav zināšanu un izpratnes, tad rodas mīti un pieņēmumi, piemēram, "ja visi saka, ka slikti, tad jau droši vien slikti" vai arī "mana draudzene teica, ka... ", tas arī nosaka konkrētās sievietes un sabiedrības viedokli.

Sievietes labi orientējas jaunāko kosmētisko procedūru plusos un mīnusos, lielu daļu līdz 30 gadu vecumam jau pašas izmēģinājušas, bet var nezināt vārdu "ovulācija" jeb "folikuls". Un kā gan var saprast, kā organismā darbojas hormonālās tabletes, ja nav pat pamata zināšanu? Kad ir zināšanas un informācija, tad bailes zūd. Ļoti priecājos par savām pacientēm, ar kurām varu visus neskaidros jautājumus izrunāt un katrā konkrētā gadījumā atrast vislabāko risinājumu.

Protams, ir vairākas riska grupas, kam hormonālo kontracepciju nerekomendēju. Tās ir sievietes ar aptaukošanos, kad ĶMI (ķermeņa masas indekss) ir virs 30. Aptaukošanos parasti pavada dislipidēmija jeb "slikto" tauku pārsvars pār "labajiem" taukiem, kas ir kardiovaskulāro slimību riska faktors. Nerekomendēju, ja sieviete ir vecāka par 35 gadiem un smēķē, ja ir paaugstināts asinsspiediens, pat tad, ja sieviete jaunāka par 35 gadiem.

Vislielāko uzmanību pievēršu tām sievietēm, kurām kādai no ģimenes sievietēm (mammai, māsai, mammas māsai) anamnēzē bijušas dziļo vēnu trombembolijas. Šīs grupas sievietēm, iespējams, ir iedzimti asinsreces faktoru defekti. Parasti tad veicu izmeklējumus, lai izvērtētu riska faktorus, pirms nozīmēju hormonālo kontracepciju."

Dzīves periodā, kad vēlies ziedēt, lidot un mīlēt, kontracepcija ļauj aizmirst rūpes par izsargāšanos. Kura kontracepcijas metode ir piemērotākā tieši tev, jāizrunā ar savu ginekologu, ar savu partneri un pašai ar sevi. Izvēle ir – hormonālā vai nehormonālā kontracepcija, plāksteris, spirāle vai tabletes, kuras tabletes no visām...

Katram kontracepcijas veidam ir savi plusi un ieguvumi. Ja izvēlies hormonālās kontracepcijas tabletes, tad gudri piemeklējot, vari ne tikai izsargāties no grūtniecības un baudīt seksuālās attiecības, bet arī mazināt sāpes mēnešreižu laikā, pat uzlabot taukainas ādas un matu problēmas, veicināt libido un mazināt depresīvu garastāvokli.

"Es varētu gari un plaši runāt ar hormonālo kontracepcijas līdzekļu pozitīviem efektiem un iedarbību uz sievietes organismu kopumā un simptomiem, ko tie uzlabo vai pilnībā mazina. Bet galvenais, ko gribētu teikt, ir tas, kas tabletes palīdz sievietēm pašām būt savas dzīves noteicējām," stāsta daktere. "Tās pārvērš sievietes no "nabaga cietējām" par "dzīves baudītājām". Ir daudzas dzīves sfēras, kuras ietekmēt nevaram, tām vienkārši jāļaujas. Bet mēs, sievietes, visādos veidos varam rūpēties par sava organisma labsajūtu un dzīves kvalitāti. Hormonālās tabletes te ir ļoti labs palīgs."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!