Krāslavas rajona prokuratūra pabeigusi pirmstiesas izmeklēšanu un nosūtījusi Krāslavas rajona tiesai krimināllietu par vēl četru Aleksandrovas speciālās internātskolas pedagogu cietsirdību un vardarbību pret nepilngadīgajiem, informēja prokuratūras preses centrs.
Aleksandrovas speciālās internātskolas pedagogi Ināra Beļska, Svetlana Zemlicka, Irina Lisjonoka un Vladimirs Smirotkins apsūdzēti par cietsirdīgu vai vardarbīgu apiešanos ar nepilngadīgo, ja ar to nepilngadīgajam nodarītas fiziskas vai psihiskas ciešanas un ja tās nodarījušas personas, no kurām cietušais ir materiāli vai citādi atkarīgs. Par to var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu.

Krimināllietā ir 14 noziedzīgas epizodes, kuras notikušas no 1998. līdz 2000.gadam. Par cietušajiem šajā krimināllietā atzītas 17 personas vecumā no 11 līdz 17 gadiem.. Krāslavas prokuratūras virsprokurore Malda Kristovska pastāstīja, ka apsūdzētajiem pedagogiem piemērots paraksts par dzīvesvietas nemainīšanu.

Kristovska pavēstīja, ka visi četri apsūdzētie pedagogi laikā no 1998. līdz 2000.gadam vairākkārt vardarbīgi izturējušies pret skolēniem. Piemēram, vairākās epizodēs skolēni savus skolotājus vainojuši tā dēvētās "masāžas" izdarīšanā. Masāža izpaudusies roku, kāju un citu ķermeņa daļu knaibīšanā, nodarot bērniem sāpes.

Apsūdzības raksts liecina, ka pedagogiem bijušas katram savas metodes bērnu spīdzināšanā, piemēram, Beļska, lai bērni nekliegtu, bāzusi viņiem mutē ziepes vai zobu pastu. Bērni sodīti ar spārdīšanu, sišanu pa seju, kā arī piekaušanu ar gumijas šļūteni par tādiem nodarījumiem kā latviešu valodas nemācīšanās, iziešanu bez atļaujas no internāta telpām vai ēdiena porcijas iznešanu no ēdnīcas.

Reiz divi bērni raustīti aiz matiem un ausīm par to, ka spēļu laukumā skolotājai trāpījuši ar bumbu. Pēc tam viņiem likts mazgāt pirmklasnieku zeķes un apakšbikses, kā arī bērni pazemojoši apsaukāti.

Kristovska apliecināja, ka daļa cietušo bērnu ir tie paši, kas atzīti par cietušajiem arī skolas pedagoga Oļega Lisenoka krimināllietā. Viņa arī norādīja, ka, ņemot vērā milzīgo cietušo skaitu krimināllietās, reti kāds no Aleksandrovas audzēkņiem nav cietis no vardarbības. Pret pārējiem pieciem skolas pedagogiem, kurus arī turēja aizdomās par vardarbību pret bērniem, lietas izbeigtas pierādījumu trūkuma vai noilguma dēļ.

Jau vēstīts, ka prokuratūra jau iepriekš apsūdzēja vardarbībā pret bērniem Aleksandrovas pedagogu Oļegu Lisenoku, kuru Krāslavas rajona tiesa atzina par vainīgu, taču piesprieda viņam tikai nosacītu brīvības atņemšanu uz diviem gadiem. Pēc prokuratūras protesta Latgales apgabaltiesa šo spriedumu atcēla un lietu nosūtīja otrreizējai izskatīšanai. Lisenoka krimināllietu atkārtoti sāks izskatīt ne ātrāk kā aprīlī.

Prokuratūra Lisenoku apsūdzējusi 33 vardarbības epizodēs pret nepilngadīgiem un mazgadīgiem bērniem - internātskolas audzēkņiem, no kuriem daļa ir ar garīgās attīstības traucējumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!