Foto: Shutterstock

Augstākās tiesas (AT) Krimināllietu departaments otrdien, 4.decembrī, atstājis negrozītu Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru divi apsūdzētie Krievijas pilsoņi attaisnoti krimināllietā par iekļūšanu Nacionālo bruņoto spēku (NBS) objektā Ādažu militārajā bāzē un trešais apsūdzētais attaisnots apsūdzībā par huligānisma atbalstīšanu, portālu "Delfi" informēja AT preses sekretāre Baiba Kataja.

AT lēmumā atzīst, ka apelācijas instances tiesa pamatoti apsūdzēto darbībās nav konstatējusi Krimināllikuma 231. panta 2. daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāvu. AT lēmumā norāda uz apsūdzībā minēto, ka apsūdzētie Krievijas pilsoņi, vēloties ar savām darbībām traucēt militārajā bāzē notikušās aktivitātes, starptautiskās militārās mācības " Sabre Strike 2015", pieslēja trepes un pārkāpa pāri žogam, iekļūstot Ādažu militārās bāzes teritorijā, kur pēc tam tika aizturēti. Apsūdzībā nav izklāstīts, ar kādām objektīvām darbībām izpaudusies rupja sabiedriskās kārtības traucēšana, kas radījusi apsūdzībā norādītās sekas.

Proti, ka apsūdzēto noziedzīgo darbību rezultātā bija jāmaina starptautisku militāro mācību "Sabre Strike 2015" plānus, tika aizkavēta un traucēta NATO amatpersonas un Latvijas vēstnieka NATO vizīte Ādažu militārajā bāzē.

AT lēmums nav pārsūdzams. AT lietu izskatīja sakarā ar kasācijas protestu, kuru iesniedza Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurors.

Jau ziņots, ka šā gada maijā Rīgas apgabaltiesa krimināllietā par 2015. gadā notikušo incidentu Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Ādažu bāzē nolēma atcelt pirmās instances tiesas spriedumu un attaisnoja gan abus pasūdzētos Krievijas pilsoņus, gan prokrievisko aktīvistu Vladimiru Lindermanu.

2017. gada augustā Rīgas rajona tiesa diviem Krievijas pilsoņiem – Aleksandram Kurkinam un Andrejam Popko – par incidentu Ādažu bāzē piesprieda trīs mēnešu un 27 dienu cietumsodu, kas bija vienlīdzīgs ar laiku, ko abi vīrieši bija pavadījuši apcietinājumā. Savukārt prokrievisko aktīvistu Vladimiru Lindermanu tiesa lēma attaisnot. Tāpat abiem Krievijas pilsoņiem tika liegts iebraukt Latvijā uz vairākiem gadiem.

Apelācijas instances tiesa lēma attaisnot gan Kurkinu, gan Popko, gan Lidermanu. Tāpat tiesa lēma atcelt visus apsūdzētajiem piemērotos drošības līdzekļus un procesuālos izdevumus, kas saistīti ar aizstāvības nodrošināšanu, piedzīt no valsts.

Drošības policijas (DP) izmeklēšanā bija noskaidrojusi, ka abi Krievijas pilsoņi, iepriekš gatavojoties, 2015. gada jūnijā nelikumīgi iekļuva NBS militārajā objektā Ādažos. Kriminālprocesā iegūtie pierādījumi arī liecināja, ka nozieguma plānošanā un izdarīšanā Krievijas pilsoņiem atbalstu sniedzis Lindermans.

Popko un Kurkinu DP sākotnēji turēja aizdomās par spiegošanu un mēģinājumu veikt teroristiskas darbības, ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, taču vēlāk viņu veiktās darbības tika pārkvalificētas par huligānismu personu grupā. Krievijas pilsoņu apcietināšanai sekoja arī Lindermana aizturēšana. Lindermanu apsūdzēja huligānisma atbalstīšanā.

Aizturēšanas brīdī Ādažos pie Krievijas pilsoņiem tika atrastas skrejlapas angļu valodā. Atbildību par notikušo uzņēmās kādreizējās neofašistiskās Krievijas Nacionālboļševiku partijas pēctece - partija "Cita Krievija".

Personas tika aizturētas ierindas laukumā netālu no vietas, kur tās ar kāpņu palīdzību bija pārlēkušas bāzes žogam, lai nesankcionēti iekļūtu bāzes teritorijā. Nacionālboļševiku izplatītajos fotoattēlos redzams, ka viņi žogu šķērsojuši, turot rokās lielu karogu Georga lentes krāsās. Bāzē šīs personas bija paspējušas uzkavēties neilgu laiku, tāpēc neesot paspējušas izplatīt skrejlapas.

Krievijas pilsoņi iepriekš paziņoja, ka notikušais bijusi mierīga akcija un viņi vēlējušies parādīt, ka "esam pret to, ka ASV un Eiropas Savienība veic mācības tik tuvu Krievijas robežai", jo to Krievija saskata kā draudu. Tas bija mierīgs protests un ka vīriešu mērķis pavisam noteikti nebija kādu iebiedēt vai nobiedēt.

Tiesa pēc aizturēšanas abiem kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu, taču pēc vairākiem mēnešiem viņus no cietuma atbrīvoja un atļāva izbraukt no valsts uz dzimteni.

Incidents notika laikā, kad Ādažos sākās starptautiskās mācības "Saber Strike 2015", kurās piedalījās arī ASV karavīri.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!