Foto: LETA

Šī gada 30. oktobrī prokuratūra tiesai nosūtīja krimināllietu pret trīs bijušajām Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonām par to, ka tās, izmantojot savu dienesta stāvokli, organizētā grupā, izspieda materiālu vērtību – kukuli – lielā apmērā pirms nelikumīgas darbības izdarīšanas, portālu “Delfi” informēja prokuratūrā.

Divām no šīm personām celta apsūdzība arī par to, ka būdamas valsts amatpersonas, mantkārīgā nolūkā, ļaunprātīgi izmantoja dienesta stāvokli, kā arī izdarīja dokumenta viltošanu un viltota dokumenta izmantošanu, mantkārīgā nolūkā, personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

Apsūdzētie, darbojoties organizētā grupā, saskaņā ar iepriekš sadalītiem pienākumiem, nepamatoti uzsāka kriminālprocesu pret kādu SIA par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā. Īstenojot organizētās grupas noziedzīgo nodomu, pēc nepamatotā kriminālprocesa uzsākšanas, apsūdzētās personas vairākkārt sazinājās ar SIA valdes locekli un pieprasīja no viņa kukuli vairāk nekā 90 000 eiro apmērā, norādot, ka kukuļa maksāšana ir vienīgais risinājums kaitīgo seku novēršanai SIA un uzņēmēja interesēm, tādējādi apdraudot valsts dienesta normālu darbību un personu likumīgās intereses.

Kā vēstīts šī gada martā, KNAB rosināja Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai uzsākt kriminālvajāšanu pret trim bijušajām Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonām, kuras iesaistītas kukuļa izspiešanas mēģinājumā no uzņēmēja Andra Ramoliņa.

KNAB portālam "Delfi", neminot nevienas iesaistītas personas vārdu, toreiz norādīja, ka lietā divas personas tiek turētas aizdomās par kukuļa pieprasīšanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, kā arī pret vēl viena bijusī valsts amatpersona tiek turēta aizdomās par iepriekšminētā noziedzīgā nodarījuma atbalstīšanu un dienesta viltojumu.

Biroja pirmstiesas izmeklēšanā iegūtie pierādījumi liecina, bijušās valsts amatpersonas, darbojoties grupā pēc iepriekšējas vienošanās, nepamatoti uzsāka kriminālprocesu pret uzņēmumu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā. Šo personu grupa pēc kriminālprocesa uzsākšanas vairākkārt sazinājās ar uzņēmēju un pieprasīja kukuli 100 tūkstošu eiro apmērā.

Aģentūra LETA, atsaucoties uz tās rīcībā esošo informāciju, iepriekš vēstīja, ka lietā tika apcietināts toreizējais VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes kādas nodaļas vadītājs Intars Štālbergs. Savukārt "TV3" raidījums "Nekā personīga" ziņoja, ka lietā iesaistīta arī toreizējā VID darbiniece Inita Lūre, kura Finanšu policijā strādāja no 2005. gada. Kratīšana notikusi arī pie VID amatpersonas Jāņa Akmentiņa.

Nodokļu un muitas policija pret uzņēmumiem "Stiga RM", SIA "Vella kalpi" un citiem Ramoliņa ģimenes uzņēmumiem lietu bija sākusi 2022. gada maijā. Kā kriminālprocesa pamatojums bija norādīta izvairīšanās no nodokļu nomaksas, kas neatbilda patiesībai.

KNAB preses paziņojumā citēta biroja priekšnieka vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos Ineta Cīrule, kas norādījusi, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūti nepārprotami pierādījumi, ka tā bija atstrādāta un labi pārdomāta shēma, kā no uzņēmēja pieprasīt kukuli. "Ja uzņēmējam tiek pieprasīti nepamatoti maksājumi, izteikti divdomīgi piedāvājumi – tie ir signāli, ka uzņēmējam būtu nekavējoties jāvēršas KNAB. Tā nav tiesiska amatpersonas rīcība, tā ir korupcija," citēta Cīrule.

Lieta izskatīšanai nodota Ekonomisko lietu tiesai.

Izmeklēšanu šajā kriminālprocesā veica Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!