Fоtо: Valsts policija

Valsts policija (VP) un Valsts drošības dienests (VDD) arī šogad strādā pastiprinātā režīmā, visā valstī uzraugot drošības situāciju saistībā ar 9. maiju, portālu "Delfi" informēja policijā. Dienesti aicina iedzīvotājus ziņot, ja to rīcībā ir informācija par 9. maijā plānotām provokācijām vai ja kļūstat par šādu darbību lieciniekiem.

VDD ciešā sadarbība ar VP turpina pievērst pastiprinātu uzmanību jebkādai ar 9. maiju saistītai informācijai vai aktivitātēm, vērtējot, vai tās nerada riskus Latvijas nacionālajai drošībai. VDD informē, ka tā rīcībā šobrīd nav apstiprinošas informācijas par prokremliski noskaņotu personu gatavošanos konkrētām provokācijām 9. maijā, vienlaikus šādas provokācijas nav pilnībā izslēdzamas.

Visā Latvijā 9. maijā tiek plānoti plaši dienestu spēki, sabiedriskās kārtības nodrošināšanā iesaistot arī VP Speciālo uzdevumu bataljonu. Dienesti strādās pēc īpaša sabiedriskās kārtības un drošības plāna, atbilstoši nepieciešamībai un aktuālajai situācijai drošības pasākumi var tikt mainīti un pastiprināti.

Dienesti atgādina, ka 9. maijā Latvijā nav atļauts rīkot publiskus izklaides un svētku pasākumus, sapulces, gājienus un piketus, kas ir vērsti uz Latvijas kā demokrātiskas un nacionālas valsts vērtību noniecināšanu un apdraudēšanu, tostarp sabiedrības šķelšanu, kara, militārās agresijas, totalitārisma vai vardarbības slavināšanu, kā arī nepatiesu vēsturisko notikumu atspoguļošanu. Tas attiecas uz tā saucamo "uzvaras dienu" un tās simboliku, ko slavina un plaši izmantot Kremļa režīma propagandā. Aizliegumu rīkot pasākumus 9. maijā paredz Saeimā 2023. gadā pieņemtais likums "Par atsevišķu publisku pasākumu rīkošanas aizliegumu 9. maijā".

Ziedu nolikšana vietās, kur Latvijā atradās nu jau demontētie padomju pieminekļi, tiks uzskatīta kā šo objektu un militāras agresijas slavināšana, šādas darbības netiks pieļautas.

Lai gan individuāla ziedu nolikšana apbedījumu vietās nav aizliegta, policija vērš uzmanību, ka policijas pastiprināta klātbūtne šajās vietās nebūt nenozīmēs, ka tādējādi iedzīvotājiem tiks nodrošināta ērta un koordinēta pieeja. Policijas mērķis un uzdevums ir nepieļaut sabiedriskās kārtības apdraudējumu un jebkādu agresijas slavināšanu.

Vienlaikus likumsargi atgādina, ka atbilstoši sabiedriskās kārtības un drošības plānam var tikt ierobežota un regulēta gan satiksmes, gan cilvēku plūsma. Tai skaitā, atbilstoši likumam "Par policiju", ja tiks konstatēts sabiedrības drošības, personu dzīvības, veselības un mantas aizsardzības apdraudējums, iespējamas provokācijas un saasinājumi, Valsts policija var liegt piekļuvi konkrētiem objektiem.

Tāpat 9. maijā visu diennakti, kā arī 10. maijā laikā līdz pulksten 7 ir aizliegta pirotehnisko izstrādājumu izmantošana.

Dienesti atgādina, ka par totalitāro režīmu simbolu (arī stilizētu), kā arī jebkāda militāro agresiju un kara noziegumus slavinošu un attaisnojošu simbolu izmantošana publiskās vietās ir aizliegta un sodāma. Arī Krievijas karoga publiska lietošana vai karu slavinošu dziesmu publiska atskaņošana tiks uzskatīta kā agresora un tā režīma slavināšana, attiecīgi vērtējot personas atbildību.

Savukārt par genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu publisku attaisnošanu un slavināšanu (Krimināllikuma 74.1 pants), kā arī par darbībām, kas vērstas uz nacionālā vai etniskā naida vai nesaticības izraisīšanu (Krimināllikuma 78. pants), draud kriminālatbildība.

Ņemot vērā, ka 9. maijs jau ilgstoši ir datums, kas šķeļ Latvijas sabiedrību, šajā dienā pastāv paaugstināti konfrontācijas riski starp atšķirīgus uzskatus pārstāvošām sabiedrības grupām. Tāpēc dienesti aicina kritiski vērtēt provokatīvus paziņojumus informatīvajā telpā, kā arī izvairīties no reaģēšanas uz tiem un ziņot atbildīgajiem dienestiem, ja šāds saturs tiek pamanīts. Drošības iestādes aicina iedzīvotājus neiesaistīties provokācijās vai pretlikumīgās darbībās ne pret personām, ne apkārtējo vidi – nepakļauties provokācijām un nepieļaut mūsu sabiedrības šķelšanu.

Iedzīvotāji, kuru rīcībā ir informācija par 9. maijā plānotām provokācijām – demonstratīvām vai izaicinošām darbībām nolūkā šķelt sabiedrību vai izplatīt Krievijas interesēm atbilstošus vēstījumus, tiek aicināti sniegt šo informāciju VDD, zvanot uz diennakts tālruni 67208964 vai rakstot uz e-pasta adresi "dd@vdd.gov.lv". Savukārt, kļūstot par liecinieku šādām aktivitātēm 9. maijā, iedzīvotāji ir aicināti nekavējoties par tām informēt Valsts policiju, zvanot uz tālruni 110.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !