Fоtо: LETA

Piektdien Rīgā un citviet Latvijā, godinot 1941. gada komunistiskā genocīda upuru piemiņu, notiek atceres pasākumi un koncerti, bet pie ēkām jāpaceļ karogs sēru noformējumā.

1941. gada naktī uz 14. jūniju notika Latvijas iedzīvotāju masveida izvešana uz PSRS Sibīrijas, Tālo Austrumu un Tālo Ziemeļu apgabaliem. Kopumā šajā naktī no Latvijas tika izvesti vairāk nekā 15 000 cilvēku.

Pēc Latvijas Valsts arhīva datiem, 1941.gada 14. jūnija deportācijās Latvija zaudēja vairāk nekā 15 425 iedzīvotājus, viņu vidū latviešus, ebrejus, krievus, poļus, no kuriem 3751 bija bērns vecumā līdz 16 gadiem.

Izsūtīšanas laikā vīriešus atšķīra no ģimenēm un aizdzina uz gulaga nometnēm, kur daudziem piesprieda augstāko soda mēru, bet citus sodīja ar ieslodzījumu nometnēs.

No Torņakalna stacijas 1941. gada 14. jūnijā uz Sibīriju izveda tūkstošiem Rīgas un tuvējās apkārtnes ģimeņu. Aptuveni 9300 lopu vagonos iesprostotu cilvēku šajā dienā no Torņakalna stacijas tika izsūtīti garā un mokpilnā ceļā uz Sibīriju, no kuras tikai retajam pēc gariem bada, sala, slimību un smaga darba gadiem palaimējās atgriezties mājās. Stacijā netālu no sliežu ceļiem atrodas piemiņas akmens un vagons, kas kalpo kā uzskatāms liecinieks vienai no visdrūmākajām dienām Latvijas vēsturē.

Piektdien pulksten 10 pie dzelzceļa stacijas "Šķirotava" notiek Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltīts pasākums, bet Rīgas pilī – Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs piedalīsies fonda "Sibīrijas bērni" rīkotajā pasākumā "Pieminot 1941. un 1949. gada deportācijas"

Pulksten 12 Ārlietu ministrija un biedrība "Latvijas Politiski represēto apvienība", pieminot un godinot 1941. gada 14. jūnija komunistiskā genocīda politisko represiju upurus, rīko svinīgu piemiņas ceremoniju pie Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla "Vēstures taktīla" Latviešu strēlnieku laukumā 1.

Paredzēts, ka Rinkēvičs un Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) un citas valsts augstākās amatpersonas, kā arī Latvijā akreditētie ārvalstu diplomātiskā korpusa pārstāvji noliek ziedus pie padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla "Vēstures taktīla". Ieplānota arī Valsts prezidenta Rinkēviča uzruna.

Pulksten 15 pie dzelzceļa stacijas "Torņakalns" notiks Komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākums , kurā piedalās politiski represēto biedrības "Kurzemes rajona Politiski represēto klubs" biedri.

Pulksten 19, godinot Komunistiskā genocīda upuru piemiņu, Rīgas Svētā Jāņa baznīcā skanēs koncerts "Lūgšana", bet Rīgas Domā izskanēs Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša kantāte "Dievs, Tava zeme deg!". Šajā pasākumā piedalīsies Ukrainas Nacionālais akadēmiskais vīru koris "Dudaryk", VEF Kultūras pils "Jasmīnas koris", ērģelnieks Aigars Reinis, Mārtiņš Zvīgulis (tenors) un Mārtiņš Burke-Burkevics (bass). Diriģente un mākslinieciskā vadītāja – Vita Timermane.

Savukārt Rīgas kultūras un tautas mākslas centrā "Mazā ģilde" pulksten 19 notiks koncerts "Kokļu skaņās virmo gaiss" koklētāju ansambļa "Teiksma" izpildījumā.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !