Fоtо: Pexels.com, Sam Jean

Pirms pāris gadiem "Nekā personīga" ziņoja, ka izmeklēšanas iestādes iznīcina izbeigtu kriminālprocesu materiālus, tostarp daļu, kas saskaņā ar likumu ir jābūt publiski pieejamai. Tolaik raidījums pieprasīja šos dokumentus, lai tos paglābtu un padarītu publiski pieejamus. Tagad "Nekā personīga" sākusi to publicēšanu vienotā datubāzē.

"Parex" bankas krahs Latviju iedzina dziļā krīzē. Tiesa lēma, ka zaudējumu radīšanā vaina jāuzņemas bijušajiem akcionāriem un no viņiem jāpiedzen desmitiem miljonu eiro. Taču īsi pēc bankas kraha viņi vairākus vērtīgus aktīvus pārrakstīja dēliem un cedēja Krievijā bāzētai bankai. Policija par to ierosināja kriminālprocesu, ko 2013. gadā izbeidza. 2020. gadā šīs lietas materiāli tika iznīcināti.

Saskaņā ar likumu iepazīties ar kriminālprocesu materiāliem var tikai dažos gadījumos, bet noslēdzošajam lēmumam par lietas izbeigšanu ir jābūt publiski pieejamam. Taču arī tas tiek iznīcināts kopā ar visiem pārējiem dokumentiem.

"Nekā personīga" vērsās prokuratūrā, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) un Valsts ieņēmumu dienestā ar pieprasījumu izsniegt kriminālprocesu izbeigšanas lēmumus visās lietās, kam pienācis vai tuvojas glabāšanas termiņš. Iestādes dokumentos aizklāja vai izdzēsa personu datus un tos pamazām turpina izsniegt raidījumam.

KNAB sākotnēji atteicās izsniegt dokumentus, prasot par to apstrādi samaksu. "Nekā personīga" KNAB atbildi apstrīdēja premjeram, kas saskaņā ar likumu institucionāli pārrauga biroju, un prasītos dokumentus tomēr saņēma.

To, cik ilgi un kā glabāt izbeigto lietu materiālus, lemj katras iestādes vadītājs. Prokuratūrā ir atsevišķa komisija, kas atlasa svarīgās lietas un tās nodod arhīvā. Pēc žurnālistu intereses par iznīcināšanai nolemtajiem dokumentiem Nodokļu un muitas policijā iznīcināšana esot apturēta.

Kā informē raidījums, Iekšlietu ministrijas pakļautībā top rīks automātiskai lēmumu anonimizēšanai, kas ļautu arī Valsts policijā izmeklēto lietu galīgos nolēmumus padarīt publiski pieejamus. Arī likumdevēji sola līdzšinējo kārtību mainīt.

Šobrīd "Nekā personīga" saņēmis jau vairāk nekā tūkstoš dokumentus, kam pienācis glabāšanas termiņš. Tie būs pieejami vietnē "izbeigts.lv", kur jau ir publicēti pirmie dokumenti par krimināllietu izbeigšanu.

Starp tiem ir 2008. gadā uzsākta un 2011. gadā izbeigta lieta par aizdomām par fiktīviem darījumiem zirgu importā un eksportā. Lai gan iesaistīto uzņēmumu un personu vārdi dokumentā paslēpti, noprotams, ka lieta ir par kādreizējā Saeimas deputāta Jura Juraša uzņēmumu. Tāpat tur ir process par iespējamo krāpšanos ap Jelgavas siltumtīklu uzņēmuma maksātnespēju, kas palika parādā 18 miljonus latu. Izbeigts kriminālprocess par nepilngadīgas meitenes piekaušanu, lieta, kur vīrietis 15 gadīgai meitenei sūtījis pornogrāfiskas bildes, Arī vairāki procesi, kur dzīvesbiedrs piekāvis sievu, bet, kad viņa atsaukusi savu iesniegumu, lieta izbeigta. Kā apgalvo prokuratūra, tagad šādi gadījumi vairs nav iespējami.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !