Foto: LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) uzdevis Nacionālajai apvienībai (NA) valsts budžetā atmaksāt pretlikumīgi izlietotos valsts budžeta finanšu līdzekļus 210 673 eiro apmērā un vienlaikus apturējis budžeta finansējumu uz vienu gadu, informēja KNAB.

KNAB 28. maijā pieņēma lēmumu, ar kuru partijai uzdeva pretlikumīgi izlietotos valsts budžeta finanšu līdzekļus 210 673 eiro apmērā atmaksāt valsts budžetā.

Šāds lēmums pieņemts, jo partija 2022. gadā komunikācijai ar sabiedrību un politiskajai aģitācijai izlietoja valsts budžeta līdzekļus 554 627 eiro apmērā, tādējādi par 210 673 eiro pārsniedzot procentuālo limitu, ko pieļaujams iztērēt vienam Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā paredzētajam valsts budžeta finansējuma izlietošanas mērķim.

Savukārt 11. jūnijā KNAB pieņēma lēmumu apturēt valsts budžeta finansējuma izmaksu partijai uz vienu gadu.

KNAB šogad jūlijā neizmaksās 376 003 eiro. Savukārt nākamā summa, kas netiks izmaksāta partijai 2025. gada janvārī, mainīsies atkarībā no šī gada Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātiem un iespējamām nākamā gada minimālās mēnešalgas apmēra izmaiņām. Precīzu summu KNAB varēs aprēķināt ne ātrāk kā līdz šī gada beigām.

KNAB rīcībā nav informācijas par to, vai partija izmantojusi savas tiesības pārsūdzēt abus iestādes pieņemtos lēmumus. Iespējamā pārsūdzība neaptur KNAB pieņemtā lēmuma par valsts budžeta finansējuma apturēšanas darbību.

Ināra Mūrniece (NA) sacīja, ka pašlaik nevar sniegt plašākus komentārus, jo nav iepazinusies ar visu nepieciešamo informāciju.

Žurnāls "Ir" maijā vēstīja, ka nodokļu maksātāji ik gadu tērē prāvu summu, lai nodrošinātu partiju finansiālo neatkarību, taču šai naudai līdzi nāk strikti noteikumi. Partijas drīkst izlietot valsts finansējumu tikai trim mērķiem: biroju uzturēšanai, partijas saturiskajam darbam un politiskajai aģitācijai vai komunikācijai ar sabiedrību. Nevienai no izdevumu grupām nedrīkst tērēt vairāk par 60% no valsts finansējuma, vēsta žurnāls.

Tieši šo limitu NA pārsniegusi, vēlēšanu aģitācijai 2022. gadā iztērējot gandrīz 555 000 eiro, kaut gan limits bija 344 000 eiro. Kopumā NA togad no valsts saņēma 573 000 eiro, taču iztērēja krietni vairāk, jo tai bija līdzekļu atlikums no iepriekšējā gada vēl 183 000 eiro apmērā. Piešķirto valsts finansējumu partijas drīkst iztērēt triju gadu laikā pēc saņemšanas, pretējā gadījumā tas jāatmaksā, vēstīja žurnāls.

NA sākotnēji piemērots arī administratīvais sods 7000 eiro, bet partija to pārsūdzējusi un KNAB vadītājs lēmumu atcēlis, jo administratīvā procesa sākšanai bija iestājies noilgums, norādīts "Ir" publikācijā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!