Foto: Shutterstock

ASV vēstniecība Latvijā pievienojas tiesībsargājošo iestāžu paustajām bažām par Saeimas lēmumu nekriminalizēt karteļu darbību. Vēstniecība par šādu deputātu lēmumu pauž nožēlu.

"Delfi" jau vēstīja, ka Saeima 5. septembrī skatīja grozījumus Krimināllikumā, tostarp vērtējot deputāta Andreja Judina (JV) priekšlikumu likumā ietvert punktu par aizliegtu vienošanos publiskā iepirkumā. Judins rosināja par aizliegtu vienošanos iepirkumos paredzēt kriminālsodu – sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trīs gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu, atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz trim gadiem.

Ja pārkāpumu izdarījusi organizēta grupa, Judina priekšlikums paredzēja sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar probācijas uzraudzību, vai ar naudas sodu, atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem.

Pēc debatēm Judina priekšlikumu atbalstīja 41 deputāts no "Jaunās vienotības", "Progresīvajiem" un Nacionālās apvienības, savukārt 45 deputāti no "Apvienotā saraksta", Zaļo un zemnieku savienības, "Latvija pirmajā vietā" un "Stabilitātei!" balsoja "pret", tādējādi karteļu kriminalizēšana neguva parlamenta atbalstu.

Pēc Saeimas balsojuma ar kopīgu paziņojumu klajā nāca prokuratūra un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Iestādes uzsver, ka šādu grozījumu nepieciešamība ir būtiska, jo tas palīdzētu novērst ar korupciju saistītas darbības valsts un privātajā sektorā un atvieglotu izmeklēšanu par krāpnieciska rakstura noziedzīgiem nodarījumiem publiskos iepirkumos.

Šīm iestādēm pievienojas arī ASV vēstniecība Latvijā. Tā mikroblogošanas vietnē "X" pauž nožēlu par Saeimas lēmumu noraidīt priekšlikumu noteikt kriminālatbildību par aizliegtu vienošanos īstenošanu publiskajos iepirkumos.

"Kriminālatbildībai par korupciju ir jābūt pašsaprotamai," uzsver vēstniecība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!