Foto: DELFI

Gandrīz 20 gadus Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) nav bijis neviena tik smaga difterijas gadījuma kā 5. septembrī ievestajam pacientam, "Delfi" informēja slimnīcā.

"Iespējams, tas kādam ir radījis maldinošu pārliecību, ka difterija mūs vairs neapdraud, taču šis traģiskais gadījums atgādina par pretējo. Īpaši satraucoši ir tas, ka Bērnu slimnīcā šajā gadā no vakcīnregulējamām bīstamām infekcijām miruši jau divi bērni – viens no garā klepus un viens no difterijas," uzsver slimnīcas pārstāve Ilze Olšteina.

Pirmdien, 16. septembrī, pēc divu nedēļu ilgas mediķu cīņas par bērna dzīvību Bērnu slimnīcā nomira četrgadīgs zēns, kura orgānu sistēmas difterijas toksīnu iedarbības dēļ nespēja atjaunot darbību. Kā atgādina Olšteina, difterija ir nāvējoša, bet vakcīnregulējama slimība. Efektīvas vakcīnas ir pieejamas un Latvijā valsts apmaksātas jau daudzus gadu desmitus. Šis traģiskais gadījums vēlreiz apliecina vakcinācijas nozīmi.

Nāvējoša vai ļoti bīstama difterija ir nevakcinētiem cilvēkiem. Kaut arī vakcīnas tika izgudrotas pagājušajā gadsimtā, joprojām šajā gadsimtā Latvijā no difterijas mirst bērni. 2003. gadā nomira bērns vecuma grupā 3 – 5 gadi, 2005. gadā nomira divi bērni vecuma grupā 3 – 5 gadi, 2006. gadā nomira viens bērns vecuma grupā 5 – 10 gadi.

Visi šajā gadsimtā Latvijā tieši difterijas dēļ mirušie bērni nebija vakcinēti – arī pirmdien mirušais zēns. Katrā Eiropas valstī ir atšķirīgs likumiskais regulējums bīstamo infekciju ierobežošanai. Daudzas Eiropas valstis, tostarp Francija, Itālija, Čehija un Ungārija, ir izveidojušas obligātu vakcinācijas kalendāru pret tādām slimībām kā difterija, poliomielīts, masalas un citām. Arī Latvijas sabiedrībai ir jāapzinās vakcinācijas nozīme, pauž slimnīcā.

Šajā situācijā veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) sasaucis Imunizācijas valsts padomes sēdi, lai ar ekspertiem diskutētu par rīcības priekšlikumiem, tai skaitā iniciatīvām par izmaiņām likumdošanā.

Vēlreiz aicina pārbaudīt vakcinācijas statusu

"Tas ir nepieņemami, ka modernās medicīnas laikmetā bērni mirst no vakcīnregulējamām slimībām. Acīmredzami ir jāatjauno diskusija un jāstiprina sabiedrības izpratne par vakcinācijas nozīmi, lai pasargātu ne tikai sevi un savus tuviniekus, bet arī sabiedrību kopumā. Veselības aprūpē profilaksei ir un būs milzīga nozīme, kopā ar ekspertiem mums ir jārod risinājumi un jāvienojas par rīcību, lai pasargātu Latvijas bērnus un sabiedrības veselību," uzsver Abu Meri.

Bērnu slimnīcas ārsti vēlreiz aicina jau šodien pārbaudīt, vai visi ģimenes locekļi ir vakcinēti un revakcinēti pret difteriju un citām bīstamām vakcīnregulējamām infekcijas slimībām. Ja nav – tas jādara nekavējoties. Ja ir pirmie difterijas simptomi, nekavējoties jāvēršas pie ārsta, visām kontaktpersonām obligāta izolācija un testēšana.

"Mūsdienu vakcīnu efektivitāte un drošums ir pierādīta neskaitāmos zinātniskajos pētījumos. Kopš 20. gadsimta 30. gadiem vakcīnas ir visvairāk zinātniski pētītais medicīnas produkts, kas tiek ievadīts cilvēka ķermenī. Izņemot tīru ūdeni, nekam citam, pat ne antibiotikām, nav bijusi tik liela ietekme uz mirstības un saslimstības mazināšanu, kā arī populācijas izaugsmi kā vakcinācijai. Latvijas iedzīvotāji vēlas saņemt mūsdienu Rietumu standartiem stingri atbilstošus medikamentus un veselības aprūpi kopumā, taču sabiedrības daļas rīcība un lēmumi reizēm ir pilnīgi pretēji – tie atbilst laikam, kad cilvēku dzīvildzi galvenokārt noteica dabīgā atlase. Aicinām vecākus, kuriem joprojām ir bažas par vakcīnu iedarbību, doties pie veselības aprūpes speciālistiem, kuriem ir zināšanas par šo jomu, izrunāties un pieņemt lēmumus, kas palīdzēs mūsu bērniem izaugt veseliem," skaidro Dace Zavadska, bērnu infektoloģe, Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes profesore.

Difterija nevakcinētiem cilvēkiem var izraisīt nopietnas dzīvību apdraudošas komplikācijas, tostarp elpceļu nosprostojumu, sirds muskuļa bojājumus un nervu bojājumus. Difterijas pirmās pazīmes ir grūtības norīt un elpot, kakla sāpes var parādīties vēlāk. Šai infekcijas slimībai raksturīga plēvju veidošanās uz gļotādām un ādas, kā arī toksisks sirds muskuļa, nervu sistēmas, nieru un citu orgānu bojājums un organisma smaga vispārēja saindēšanās. Latvijā vakcinācija pret difteriju ir iekļauta vakcinācijas kalendārā un tiek nodrošināta bez maksas visiem iedzīvotājiem.

Pilns vakcinācijas kalendārs pieejams šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!