Foto: LETA

Satiksmes ministrs Anrijs Matīss (V) ar saviem izteikumiem pamatīgi sadusmojis Valsts kontroli, kura nu norāda uz ministra "satraucošo nekompetenci, kas grauj sabiedrības uzticēšanos valsts pārvaldei".

Valsts kontrole norāda, ka Matīss otrdien LTV raidījumā "1:1" paudis nepatiesas ziņas saistībā ar VAS "Latvijas valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) noguldījumiem bankrotējušajā AS "Latvijas Krājbanka". Ministrs skaidroja, ka LVRTC brīvos līdzekļus – aptuveni 26 miljonus latu (40 miljonus eiro) šajā bankā noguldījis pēc Valsts kontroles ieteikuma.

Valsts kontrole nekad šādu ieteikumu nav devusi, gluži pretēji – tā ir ieteikusi, ka, lai nodrošinātu caurskatāmu un izsekojamu brīvo naudas līdzekļu izvietošanu, LVRTC ir jāizstrādā noguldījumu izvietošanas kredītiestādēs politika un kārtība.

Savukārt Satiksmes ministrijai jāizvērtē iespēja palielināt LVRTC valsts budžetā pārskaitāmo dividendi par valsts kapitāla daļu izmantošanu ņemot vērā iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas apjomu un LVRTC investīciju projektiem nepieciešamā finansējuma apjomu, teikts Valsts kontroles paziņojumā medijiem.

Iepriekš minētos Valsts kontroles ieteikumus satiksmes ministrs Matīss raidījumā interpretējis šādi: "Valsts kontrole savā atzinumā norādīja, ka ir jātaisa konkurss un līdzekļi jāizvieto, kur ir lielāki procenti, lai šie līdzekļi dotu vislielāko atdevi. Zinām, ka parasti tās bankas, kurās ir vissliktākā finanšu situācija, maksā vislielākos procentus. Tika organizēts konkurss un visi šie līdzekļi tika izņemti no visām bankām ārā un ieguldīti "Latvijas Krājbankā". Tas tika darīts pēc Valsts kontroles atzinumā noteikto ieteikumu ieviešanas."

No Matīsa teiktā nu izrietot, ka LVRTC ir apzināti noguldījis naudu bankā ar "vissliktāko finanšu situāciju", tātad pilnībā apzinājās riskus, ko rada šāda rīcība. Tiek uzsvērts, ka Valsts kontrole nekad nav ieteikusi riskēt ar nodokļu maksātāju naudu, kā šajā gadījumā rīkojusies Satiksmes ministrijas kapitālsabiedrība.

Tāpat Valsts kontrole uzskata, ka satiksmes ministrs, publiski paužot sagrozītu informāciju par Valsts kontroles ieteikumiem, apzināti maldina sabiedrību un mēģina attaisnot prettiesisko un nesaimniecisko nodarījumu veicējus paša pārraudzītajā nozarē.

2009.gadā Valsts kontrole revīzijā atklāja, ka LVRTC ir noguldījis komercbankās 63,3 miljonus latu, no kuriem tikai pusi plānoja izmantot investīciju projektiem. Lielākā daļa līgumu bija parakstīti vienpersoniski, pārkāpjot pilnvarojumu un bankas izvēlētas bez skaidriem kritērijiem.

Pretēji Valsts kontroles ieteikumiem, LVRTC budžetā pārskaitāmā dividende netika palielināta, bet gan tika palielināts LVRTC pamatkapitāls un noguldīti līdzekļi "Latvijas Krājbankā".

Valsts kontrole iesaka ministram iepazīties ar revīzijas ziņojuma tekstu un LVRTC sniegtajiem ieteikumiem, kā arī vērš Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (V) uzmanību uz ministra Matīsa satraucošo nekompetenci, kas grauj sabiedrības uzticēšanos valsts pārvaldei, teikts paziņojumā medijiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!